Guldager A/S overtager Vision Watercare

Vandteknologivirksomheden Guldager A/S har pr. 1. januar 2024 overtaget aktiviteterne i Servicebilen ApS, også kendt som Vision Watercare.

Claus Torbøl, administrerende direktør i Guldager (t.v) og Svend Bødtker Nielsen, Vision Watercares stifter og administrerende direktør.. Foto: Guldager A/S

”Opkøbet af Vision Watercare med dets kunder sikrer, at Guldager kan tilbyde både nuværende og nye kunder i den vigtige hotel-, restaurations- og catering-sektor det bedst mulige udvalg af produkter og serviceydelser til blødgøring og anden vandbehandling. Vi leverer en samlet løsning fra vores omfattende produktsortiment, så kunden får én samlet leverandør af anlæg, udstyr, tilsætningsstoffer, rådgivning og service. Alle serviceaftaler er overført til Guldager A/S og leveringen af serviceydelser og produkter fortsætter som aftalt,” siger Claus Torbøl, administrerende direktør i Guldager.

Om fusionen med Guldager siger Vision Watercares stifter og administrerende direktør, Svend Bødtker Nielsen:

”Hvis vi skal indfri vores ambitioner om at udvikle Vision Watercare yderligere, er vi nødt til at gøre det sammen med en seriøs samarbejdspartner, som vi deler visioner med. Og her ser jeg kun ét match, nemlig Guldager.”

Guldager A/S leverer anlæg, udstyr, additiver, rådgivning og serviceydelser inden for vandbehandling til mere end 10.000 kunder i Danmark, Tyskland, Schweiz, Belgien, Norge og Sverige. Virksomheden, som har hovedsæde i Allerød, beskæftiger mere end 100 medarbejdere på verdensplan.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle