Gymnasie-udspil fra DI og Dansk Metal får opbakning fra Tekniq

Det faglige niveau skal højnes på den treårige boglige gymnasieuddannelse, mens et helt nyt to-årigt spor skal kombinere teori med praksisorienteret undervisning, foreslår DI og Dansk Metal i et nyt udspil, der møder opbakning fra Tekniq Arbejdsgiverne.

DI og Dansk Metal foreslår højere adgangskrav til den treårige gymnasieuddannelse og etablering af en ny toårig gymnasieuddannelse med mere fokus på praksisorienteret undervisning.. Foto: Vestfyns Gymnasium

Gymnasiet, som vi kender det i dag, er ikke det rigtige valg for alle de unge, der vælger det. Derfor foreslår Dansk Metal og Dansk Industri, at der fremover skal være to gymnasiale hovedveje: en treårig boglig uddannelse, der er rettet mod videregående uddannelser, og en toårig uddannelse, hvor det teoretiske kombineres med praksisorienteret undervisning, hvor man kan prøve et fagområde af og tone sin uddannelse i en bestemt retning, uden at det lukker døre.

“I dag er der alt for mange unge, som mistrives, fordi de finder ud af, at det ikke er noget for dem. Det er for teoritungt. Med vores forslag bliver der skabt plads til de unge, som har interesse for det praktiske og anvendelsesorienterede og samtidig gerne vil have en gymnasial uddannelse. Jeg håber, det kan inspirere mange af de unge til at vælge en faglært karriere bagefter, siger Claus Jensen, formand for Dansk Metal.

DI og Dansk Metal foreslår, at adgangskravet til den treårige gymnasieuddannelse skal hæves til syv og at det faglige niveau hæves, så det er mere målrettet og udfordrende for dem, der vil fortætte på en længere videregående uddannelse. Den toårige gymnasiale uddannelse skal til gengæld være en mere lige vej til f.eks en erhvervsuddannelse eller en af velfærdsuddannelserne.

Og forslaget møder opbakning fra Tekniq Arbejdsgiverne:

“Vi støtter op om udspillet, da vi mener, at det er nødvendigt at revurdere den måde, som gymnasiet er opbygget på i dag. Det gælder blandt andet de skærpede krav til højere karakterkrav for at gå i det treårige gymnasium, som DI og Dansk Metal foreslår. Det vil sikre, at eleverne er tilstrækkeligt rustede til det akademiske niveau, de møder på de videregående uddannelser, og at kvaliteten af undervisningen på gymnasierne bliver opretholdt,” siger underdirektør Tina Voldby, der er ansvarlig for uddannelsesområdet i Tekniq Arbejdsgiverne.

DI og Dansk Metal peger på, at alle døre fortsat vil være åbne for de unge, men trække flere over i et erhvervsrettet uddannelsesspor.

“Dette er ikke en lukning af døre, men en åbning mod flere veje og muligheder. Vores forslag vil tilbyde danske unge et bredere gymnasium, som respekterer deres behov og drømme,” siger Lars Sandahl Sørensen, der understreger, at det toårige gymnasium ikke lukker de unges mulighed for en lang videregående uddannelse. Det kræver blot et halvt års overbygning.

-emte

Foto: DI og Dansk Metal

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup