Gyrstinge VVS har 65 års jubilæum

VVS-virksomheden Gyrstinge VVS kan den 15. november fejre 65 års jubilæum. VVS-firmaet blev oprindeligt grundlagt som landbrugssmedje i 1949.

Den 15. november 2014 er det nøjagtig 65 år siden, at den virksomhed, der senere kom til at hedde Gyrstinge VVS, havde sin første opgave. Da Tage Gunnar Olsen åbnede landbrugssmedjen i Gyrstinge i 1949, var han nok ikke klar over, at det blev grundlaget for en virksomhed, der ville få betydning for hele familien, og som 65 år senere ville være stor nok til at beskæftige 12 medarbejdere.

”Det startede med en enkelt opgave d. 15. november 1949, og siden da tog det fart”, siger Tages Gunnar Olsens søn Niels Olsen, der er den nuværende ejer.  

Niels Olsen valgte i sin tid at uddanne sig til VVS-installatør, og i 1976 var han parat til at overtage virksomheden. Dog med et lidt andet og meget fremsynet fokus.

Læs også: Gyrstinge VVS åbner showroom

”Jeg valgte, at virksomheden skulle specialisere sig i alternativ energi, fordi jeg kunne se masser af muligheder i det. Den fornemmelse har vist sig at holde stik, for i dag taler alle jo om grøn og vedvarende energi som løsning på klimaforandringerne. Og fordi vi har været med fra starten, har vi masser af erfaring inden for området og kan rådgive vores kunder om, hvordan de kan få de største energibesparelser. ”

Tre generationer
I dag servicerer Gyrstinge VVS kunder over hele Sjælland, og de udfører opgaver for både private, erhvervsvirksomheder og institutioner. Virksomheden mærker en stigende interesse for dens ydelser, og nu er tredje generation i form af Niels’ søn Thomas på vej ind i firmaet.

Gyrstinge VVS, der blev etableret i 1949, leverer og installerer alt inden for olie-, gas-, halm- og pillefyr og anlæg til sol- og jordvarme. Herudover udfører Gyrstinge VVS almindeligt VVS-arbejde og tilbyder serviceaftaler og energirenoveringer af både offentlige institutioner og private virksomheder. 

-SSM

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

14.01.2026TEKNIQ

Sponseret

Medlemstilbud til gavn for din virksomhed

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Herning

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

20.01.2026

Sted

Herning

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Esbjerg

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

21.01.2026

Sted

Esbjerg

Danvak
Kursus
DS 447:2021 Ventilation i bygninger

Er du opdateret på de nyeste krav til ventilation?

Dato

21.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

Elsikkerhed.dk
Gå-hjem-møde
Installatørmøde med ELsikkerhed - Hjørring

Hvert år afholder ELsikkerhed fyraftensmøder for el-fagfolk, hvor vi ser på de seneste nye tiltag og krav til el-installationer.

Dato

27.01.2026

Sted

Hjørring

Danvak
Kursus
CTS-anlæg. Konstruktion, installation og drift

Med korrekt anvendelse af CTS/BMS-systemer kan bygningsejere/driftsfolk, smart og innovativt, sikre den danske målsætning om en CO2-reduktion på 70% i 2030.

Dato

27.01.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Forretningsudvikling og ledelse

Vil du være med til at styrke din virksomheds beslutningsprocesser, analysekraft, planlægning, styring og strategi? Så tilmeld dig kurset Forretningsudvikling og ledelse, som også er et diplommodul, og styrk dine kompetencer inden for økonomisk analyse af nye forretningsmuligheder, investering, finansiering, anvendelse af forretningsmodeller og innovationsstrategier.

Dato

27.01.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup