Gyrstinge VVS har 65 års jubilæum

VVS-virksomheden Gyrstinge VVS kan den 15. november fejre 65 års jubilæum. VVS-firmaet blev oprindeligt grundlagt som landbrugssmedje i 1949.

Den 15. november 2014 er det nøjagtig 65 år siden, at den virksomhed, der senere kom til at hedde Gyrstinge VVS, havde sin første opgave. Da Tage Gunnar Olsen åbnede landbrugssmedjen i Gyrstinge i 1949, var han nok ikke klar over, at det blev grundlaget for en virksomhed, der ville få betydning for hele familien, og som 65 år senere ville være stor nok til at beskæftige 12 medarbejdere.

”Det startede med en enkelt opgave d. 15. november 1949, og siden da tog det fart”, siger Tages Gunnar Olsens søn Niels Olsen, der er den nuværende ejer.  

Niels Olsen valgte i sin tid at uddanne sig til VVS-installatør, og i 1976 var han parat til at overtage virksomheden. Dog med et lidt andet og meget fremsynet fokus.

Læs også: Gyrstinge VVS åbner showroom

”Jeg valgte, at virksomheden skulle specialisere sig i alternativ energi, fordi jeg kunne se masser af muligheder i det. Den fornemmelse har vist sig at holde stik, for i dag taler alle jo om grøn og vedvarende energi som løsning på klimaforandringerne. Og fordi vi har været med fra starten, har vi masser af erfaring inden for området og kan rådgive vores kunder om, hvordan de kan få de største energibesparelser. ”

Tre generationer
I dag servicerer Gyrstinge VVS kunder over hele Sjælland, og de udfører opgaver for både private, erhvervsvirksomheder og institutioner. Virksomheden mærker en stigende interesse for dens ydelser, og nu er tredje generation i form af Niels’ søn Thomas på vej ind i firmaet.

Gyrstinge VVS, der blev etableret i 1949, leverer og installerer alt inden for olie-, gas-, halm- og pillefyr og anlæg til sol- og jordvarme. Herudover udfører Gyrstinge VVS almindeligt VVS-arbejde og tilbyder serviceaftaler og energirenoveringer af både offentlige institutioner og private virksomheder. 

-SSM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus