Høyrup & Clemmensen sikrer bedre netværksforbindelse på DTU

Høyrup & Clemmensen har netop afsluttet anden ud af i alt tre etaper i en omfattende kabelopgave på DTU. Over sommeren er cirka 26 kilometer netværkskabel blevet trukket og 500 netværksstik monteret, til glæde for universitetets studerende og ansatte.

DTU's 42.000 kvadratmeter indendørsareal får i løbet af sommeren '16, '17 og '18 omlagt nye netværkskabler. Det er Høyrup & Clemmensen, der har vundet alle tre etaper af opgaven. Foto: DTU. .

Elinstallationsvirksomheden Høyrup & Clemmensen er i fuld gang med et omfattende projekt, der skal forbedre netværksforbindelsen og –hastigheden på Danmarks Tekniske Universitet (DTU).

Projektet er opdelt i tre etaper og fordelt over sommeren 2016, 2017 og 2018, mens studerende og ansatte er på sommerferie. Høyrup & Clemmensen startede omlægningsarbejdet sidste år, og i foråret vandt virksomheden så både anden og tredje del af opgaven:

”Vi er glade for, at vi har vundet etape ’17 og ’18 i arbejdet på DTU. DTU havde en ældre kabeltype, og Høyrup & Clemmensen har fået lov til at skifte kablingen på hele DTU til en ny og mere tidssvarende kabeltype”, siger Torben Winther, Høyrup & Clemmensens projektleder for arbejdet på DTU.

Har trukket over 66 kilometer netværkskabel
Arbejdet med at trække nye netværkskabler i DTU’s bygninger strækker sig over et areal på 42.000 kvadratmeter. Derfor kræver det også en vis længde kabel at sikre den bedre og hurtigere forbindelse.

I løbet af sommeren 2016 trak Høyrup & Clemmensen 40 kilometer nye kabler, og i det netop afsluttede arbejde blev cirka 26 kilometer netværkskabel trukket. Samtidig er 500 netværksstik blevet monteret i projektets anden etape.

Læs også: Høyrup & Clemmensen indgår samarbejde med Sustain Solutions

Ud over omlægningsarbejdet med de nye netværkskabler fungerer Høyrup & Clemmensen også som DTU’s sparringspartnere i hverdagen, når det gælder almindelige el-opgaver.

-CHM

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

6 gode grunde til at vælge Elcor til dit datacenter

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Millionregn over 34 grønne energiprojekter

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle