Her er Danmarks bedste vvs- og energilærling

Dennis Juul har sikret sig sejren ved DM i Skills og dermed titlen som landets dygtigste vvs- og energilærling.

Dennis Juul fra Vantinge VVS blev kåret som vinder af DM i Skills 2017 for vvs- og energilærlinge. Foto: Tekniq. .

Om Skills 2017

  • Det første DM i Skills blev afholdt i 2011.
  • Det er Danmarks største uddannelsesevent og havde i år 54.971 besøgende, da arrangementet blev afholdt fra den 26.-28. januar i Gigantium i Aalborg.
  • Dette års arrangement satte samtidig ny rekord med 40 konkurrencefag (fire mere end i 2016) og 16 demonstrationsfag.
  • Mere end 300 elever og lærlinge deltog i konkurrencerne.

Det var tre dages benhårde konkurrencer, der blev afsluttet med store smil og højlydt jubel, da Dennis Juul fra Vantinge VVS lørdag blev kåret som vinder af DM i Skills for vvs- og energilærlinge, som blev afholdt i Gigantium i Aalborg.

Omkring 55.000 besøgende var forbi arrangementet for at følge de 40 konkurrencefag, som alle skulle kåre hver deres danmarksmester. Og det var naturligt nok en glad lærling, som kunne se tilbage på de både hektiske og lærerige oplevelser.

Højt fagligt niveau
Brancheorganisationen Tekniq glæder sig over et veloverstået mesterskab, som kan være med til at trække endnu flere dygtige unge til vvs- og energiuddannelsen.

”Dennis Juul og alle de andre finaledeltagere har vist et fantastisk højt fagligt niveau, som også understreger de mange muligheder, faget har at byde på. På den måde håber jeg, at Skills kan vise alle, både unge, forældre og studievejledere, at erhvervsuddannelserne kan give de unge en karriere fyldt med spændende udfordringer,” siger Tina Voldby, underdirektør i Tekniq, og fortsætter:

”Vi har brug for rollemodeller, der, sammen med de mange andre tiltag vi gennemfører i øjeblikket, kan løfte vvs- og energiuddannelsens anseelse endnu mere, og her er Dennis Juul en virkelig god repræsentant”. 

- JKK 

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Brændstofkrise får installatører til at kigge mod elvarebiler

Installator.dk

Lighthouse vinder Den Danske Lyspris 2025

Installator.dk

Næstformand går efter formandsposten

Installator.dk

El-Team Vest bliver nordisk base for britisk koncern efter opkøb

Installator.dk

Ahlsell får grønt lys til opkøb og styrker position i arbejdstøj

Installator.dk

Koble styrker position i Midtjylland med ny partner

Installator.dk

El & Teknik 2026: Hele branchen samles om elektrificering og energieffektivitet

Installator.dk

Lykketoft går i rette med hård kritik af Energinet

Installator.dk

Forsinket elnet bremser fjernvarmens elektrificering

Installator.dk

Rigsrevisionen i skarp kritik af Energinet og ministerie

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle