Højere tilskud kan øge salget af varmepumper
Næste år sættes tilskuddet til etablering af varmepumper op fra 17.000 kr. til 27.000 kr. og det kan øge salget af de væskebaserede varmepumper.Det er et nødvendigt skridt for at øge tempoet i den grønne omstilling, vurderer Varmepumpeindustrien, men alt for få ved, at tilskudspuljen findes.
Niels Peter Skov er formand for Varmepumpeindustrien.. Foto: Varmepumpeindustrien
“Den højere støtte giver flere mulighed for at tage det næste skridt. Det er et velkomment løft, der kan få flere til at udskifte gas- og oliefyr,” siger Niels Peter Skov, formand for Varmepumpeindustrien, VPI.
Det kræver dog, at de potentielle kunder er klar over, at der er tilskud at hente til den grønne investering - og det er der mange danskere, der ikke ved.
En analyse fra Voxmeter lavet for Varmepumpeindustrien viser nemlig, at hveranden dansker slet ikke er klar over, at de kan få tilskud til varmepumpen.
“Vi oplever, at tilskuddet i sig selv ikke skaber nok aktivitet. Alt for få kender til ordningen. Derfor bør markedsføringen styrkes, så flere danskere opdager, hvor meget de kan spare – både i økonomi og CO₂ – ved at skifte til en varmepumpe,” siger Niels Peter Skov.
Varmepumpesalget er igen stigende efter et svært 2024. Men kun hver tiende varmepumpe sælges med tilskud på trods af, at Varmepumpepuljen langt fra er tømt. Der er derfor et stort potentiale for at få flere med.
“Vi ved, at tilskud virker, og en stærk og stabil tilskudsordning kan få tempoet op. For mange husholdninger er varmepumper den billigste opvarmningsform. Men investeringen står i vejen. Her kan puljen – især når den bliver forhøjet - være med til at åbne døren,” siger Troels Hartung, bæredygtighedschef hos erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Varmepumpeindustrien arbejder for, at varmepumpepuljen fra 2027 ændres til et fradrag. Det vil ifølge brancheforeningen gøre det lettere for både virksomheder og danskere at planlægge investeringer og kapacitet.
-emte
