Hvor pokker skal de mange ekstra faglærte komme fra?

Der bliver behov for 10.000-vis af faglærte håndværkere i de kommende år, men der er allerede tegn på overophedning på arbejdsmarkedet for smede, VVS’er og elektrikere. Så er der nok faglærte til at løfte den grønne omstilling? Dansk Energi formulerer 14 konkrete anbefalinger til at takle udfordringen.

2. Det vil kræve en stor indsats fra både virksomheder, organisationer og uddannelsessteder, hvis arbejdskraftudbuddet skal følge med efterspørgslen, der vil blive skabt af den grønne omstilling. Foto: Kemp & Lauritzen..

VVS’er, elektrikere, elinstallatører og smede har allerede på nuværende tidspunkt travlt. Mange kunder venter længe for at få løst opgaver, og mange installationsvirksomheder har svært ved at rekruttere nye medarbejdere. Dansk Energis analyse ”Beskæftigelseseffekterne af investeringerne i den grønne omstilling” fra oktober 2020 opstiller det meget oplagte spørgsmål: Hvor skal alle disse ekstra VVS’er, elektrikere, elinstallatører og smede komme fra?

Dansk Energi ønsker med analysen at starte en debat og opmærksomhed om udfordringen. Lars Aagaard skriver i forordet: ”Den grønne omstilling kræver samarbejde på tværs af mange sektorer og mellem mange forskellige aktører. Dansk Energi vil gerne bidrage til en åben debat om udfordringerne, og om hvordan vi løser dem. Målet med denne rapport er at inspirere og invitere til dialog om, hvordan vi sikrer en arbejdsstyrke af et tilstrækkeligt omfang og med de rette kvalifikationer og kompetencer, så flest mulige danskere bliver del af den beskæftigelse, der følger af 70 procent-målsætningen”.

Efterspørgslen stikker af
Alle tre faggrupper er allerede efterspurgte, og forskellen mellem udbud og efterspørgsel vil efter alt at dømme kun stige i de kommende år. Der er altså ikke nok arbejdskraft, og analysen fra Dansk Energi konkluderer da også, at der er faresignaler: ”Der er betydelig risiko for rekrutteringsproblemer, mangel på arbejdskraft og endog omfattende mangel på arbejdskraft blandt flere af de grupper af faglært og ikke-faglært arbejdskraft, som er afgørende for at nå 70 procent-målsætningen”.

Dansk Energi peger på to afgørende faktorer for at forebygge faresignalerne. De omfatter:

• Tidlig og effektiv igangsættelse af klimainvesteringer med jævn implementering over hele perioden, så de gensidigt understøtter hinanden.
• Gennemførelse af indsatser for at styrke udbuddet af de efterspurgte kompetencer og kvalifikationer.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse, 2020..

Det sidste indebærer uddannelse, uddannelse og uddannelse – både grunduddannelse og videreuddannelse. Analysen byder på konkrete anbefalinger til de forskellige aktører, og det omfatter:

Uddannelsesinstitutioner kan
• øge gennemførelsesgraden. Det gælder både på erhvervsskolernes grundforløb, men særligt i overgangen fra grundforløb til hovedforløb, hvor manglen på praktikpladser kan være en udfordring.
• åbne for nye, alternative veje til faglærte kompetencer, for eksempel gennem erhvervsuddannelsesforløb og/eller gennem omkvalificering, hvor kandidaterne tager dele af et erhvervsuddannelsesforløb.
• gennemføre målrettede kampagner, der øger interessen for erhvervsuddannelser hos såvel folkeskolens afgangsklasser, som blandt voksne med ønske om en ny uddannelse.
• sætte fokus på perspektiverne for beskæftigelse i relation til den grønne omstilling på ingeniør- og diplomingeniøruddannelserne.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse, 2020..

Erhvervsorganisationer og de faglige organisationer kan
• bidrage til at sikre den nødvendige dialog om arbejdsmarkedets udfordringer knyttet til 70 procent-målsætning på tværs af de værdikæder, der indgår i den grønne omstilling: energi og forsyning, fremstillingsindustri, bygge, anlæg og konstruktion.
• bidrage til, at den nødvendige aktuelle og aggregerede sektorviden bliver bragt i spil i forbindelse med den løbende arbejdskraftmonitorering og drøftelse i Grønt Erhvervsforum og især i de eksisterende arbejdsmarkedspolitiske fora.
• arbejde for at etablere vilkår, som gør det nemmere at opkvalificere ledige med relevante forudgående kvalifikationer og kompetencer og/eller erfaringer, som gør det nemmere at opkvalificere ikke-faglærte med nye relevante specialkompetencer og/eller mulighed for at uddanne sig som faglært.
• bidrage til dialog med medlemsvirksomhederne om at etablere flere lære- og praktikpladser i virksomhederne.
• bidrage til at sikre, at udenlandsk arbejdskraft rekrutteres under danske vilkår og overenskomster.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse..

Virksomheder - inkl. energi og forsyning - kan
• investere i ny teknologi, som kan øge produktiviteten og dermed gøre det muligt at gennemføre den grønne omstilling med mere effektiv anvendelse af arbejdskraften.
• investere i efter- og videreuddannelse af den eksisterende arbejdsstyrke og planlægge og prioritere efter- og videreuddannelse.
• samarbejde mere intensivt med uddannelsesinstitutionerne, især erhvervsskolerne.
• etablere flere lære- og praktikpladser.
• sikre et attraktivt arbejdsmiljø, som samtidig mindsker nedslidning og behov for tidlig tilbagetrækning. Dermed kan arbejdsudbuddet øges.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om installatørernes arbejdsmarked

Relateret indhold

Geberit A/S

Sponseret

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

Installator.dk

Interessen for varmepumper stiger markant: Ansøgninger om tilskud næsten fordoblet

Installator.dk

Telesikring køber Securitec og overtager 350 kunder

Installator.dk

Kemp & Lauritzen overtager elinstallatør i Sønderjylland

Installator.dk

Unidrain finder ny salgschef internt

Installator.dk

Cerius-Radius vil stramme reglerne for elleverandører

Installator.dk

Solceller satte sommerrekord

Installator.dk

Lyset skal ikke bare tændes – det skal skabe værdi

Installator.dk

August gav højeste elpriser siden energikrisen

Installator.dk

Elbiler kan tredoble spidsbelastningen på elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

03.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

DTU
Efteruddannelse
Organisation, udvikling og samskabelse

Opkvalificér dine evner til at igangsætte og vurdere styringsmæssige og strategiske tiltag i din virksomhed.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

07.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg Ø)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

08.09.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

08.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup