Hvor pokker skal de mange ekstra faglærte komme fra?

Der bliver behov for 10.000-vis af faglærte håndværkere i de kommende år, men der er allerede tegn på overophedning på arbejdsmarkedet for smede, VVS’er og elektrikere. Så er der nok faglærte til at løfte den grønne omstilling? Dansk Energi formulerer 14 konkrete anbefalinger til at takle udfordringen.

2. Det vil kræve en stor indsats fra både virksomheder, organisationer og uddannelsessteder, hvis arbejdskraftudbuddet skal følge med efterspørgslen, der vil blive skabt af den grønne omstilling. Foto: Kemp & Lauritzen..

VVS’er, elektrikere, elinstallatører og smede har allerede på nuværende tidspunkt travlt. Mange kunder venter længe for at få løst opgaver, og mange installationsvirksomheder har svært ved at rekruttere nye medarbejdere. Dansk Energis analyse ”Beskæftigelseseffekterne af investeringerne i den grønne omstilling” fra oktober 2020 opstiller det meget oplagte spørgsmål: Hvor skal alle disse ekstra VVS’er, elektrikere, elinstallatører og smede komme fra?

Dansk Energi ønsker med analysen at starte en debat og opmærksomhed om udfordringen. Lars Aagaard skriver i forordet: ”Den grønne omstilling kræver samarbejde på tværs af mange sektorer og mellem mange forskellige aktører. Dansk Energi vil gerne bidrage til en åben debat om udfordringerne, og om hvordan vi løser dem. Målet med denne rapport er at inspirere og invitere til dialog om, hvordan vi sikrer en arbejdsstyrke af et tilstrækkeligt omfang og med de rette kvalifikationer og kompetencer, så flest mulige danskere bliver del af den beskæftigelse, der følger af 70 procent-målsætningen”.

Efterspørgslen stikker af
Alle tre faggrupper er allerede efterspurgte, og forskellen mellem udbud og efterspørgsel vil efter alt at dømme kun stige i de kommende år. Der er altså ikke nok arbejdskraft, og analysen fra Dansk Energi konkluderer da også, at der er faresignaler: ”Der er betydelig risiko for rekrutteringsproblemer, mangel på arbejdskraft og endog omfattende mangel på arbejdskraft blandt flere af de grupper af faglært og ikke-faglært arbejdskraft, som er afgørende for at nå 70 procent-målsætningen”.

Dansk Energi peger på to afgørende faktorer for at forebygge faresignalerne. De omfatter:

• Tidlig og effektiv igangsættelse af klimainvesteringer med jævn implementering over hele perioden, så de gensidigt understøtter hinanden.
• Gennemførelse af indsatser for at styrke udbuddet af de efterspurgte kompetencer og kvalifikationer.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse, 2020..

Det sidste indebærer uddannelse, uddannelse og uddannelse – både grunduddannelse og videreuddannelse. Analysen byder på konkrete anbefalinger til de forskellige aktører, og det omfatter:

Uddannelsesinstitutioner kan
• øge gennemførelsesgraden. Det gælder både på erhvervsskolernes grundforløb, men særligt i overgangen fra grundforløb til hovedforløb, hvor manglen på praktikpladser kan være en udfordring.
• åbne for nye, alternative veje til faglærte kompetencer, for eksempel gennem erhvervsuddannelsesforløb og/eller gennem omkvalificering, hvor kandidaterne tager dele af et erhvervsuddannelsesforløb.
• gennemføre målrettede kampagner, der øger interessen for erhvervsuddannelser hos såvel folkeskolens afgangsklasser, som blandt voksne med ønske om en ny uddannelse.
• sætte fokus på perspektiverne for beskæftigelse i relation til den grønne omstilling på ingeniør- og diplomingeniøruddannelserne.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse, 2020..

Erhvervsorganisationer og de faglige organisationer kan
• bidrage til at sikre den nødvendige dialog om arbejdsmarkedets udfordringer knyttet til 70 procent-målsætning på tværs af de værdikæder, der indgår i den grønne omstilling: energi og forsyning, fremstillingsindustri, bygge, anlæg og konstruktion.
• bidrage til, at den nødvendige aktuelle og aggregerede sektorviden bliver bragt i spil i forbindelse med den løbende arbejdskraftmonitorering og drøftelse i Grønt Erhvervsforum og især i de eksisterende arbejdsmarkedspolitiske fora.
• arbejde for at etablere vilkår, som gør det nemmere at opkvalificere ledige med relevante forudgående kvalifikationer og kompetencer og/eller erfaringer, som gør det nemmere at opkvalificere ikke-faglærte med nye relevante specialkompetencer og/eller mulighed for at uddanne sig som faglært.
• bidrage til dialog med medlemsvirksomhederne om at etablere flere lære- og praktikpladser i virksomhederne.
• bidrage til at sikre, at udenlandsk arbejdskraft rekrutteres under danske vilkår og overenskomster.

Dansk Energi: Beskæftigelseseffekter af investeringerne i den grønne omstilling - konsekvensanalyse..

Virksomheder - inkl. energi og forsyning - kan
• investere i ny teknologi, som kan øge produktiviteten og dermed gøre det muligt at gennemføre den grønne omstilling med mere effektiv anvendelse af arbejdskraften.
• investere i efter- og videreuddannelse af den eksisterende arbejdsstyrke og planlægge og prioritere efter- og videreuddannelse.
• samarbejde mere intensivt med uddannelsesinstitutionerne, især erhvervsskolerne.
• etablere flere lære- og praktikpladser.
• sikre et attraktivt arbejdsmiljø, som samtidig mindsker nedslidning og behov for tidlig tilbagetrækning. Dermed kan arbejdsudbuddet øges.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om installatørernes arbejdsmarked

Relateret indhold

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Horsens)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

09.06.2026

Tid

09:00

Sted

Comwell Bygholm, Schüttesvej 6, 8700 Horsens