Danfoss og Grundfos sammen om nyt energirenoverings-koncept

Fire store danske industrivirksomheder har indgået et samarbejde og taget initiativet til et nyt fælles koncept for energirenovering af parcelhuse.

Energirenovering af parcelhuse kan blandt andet omfatte etablering af solceller som energikilde og ekstra isolering af ydervæggene. Foto: Thinkstock. .

Rockwool, Velux, Danfoss og Grundfos præsenterede i dag deres fælles satsning, Better Home, som er en ny organisation, der skal udvikle et koncept for, hvordan parcelhuse kan renoveres og moderniseres med henblik på at spare på energiforbruget. Det skriver borsen.dk

Better Home er opstået som modsvar på politikernes passive ageren på området og i erkendelsen af, at markedet for energirenovering skal skabes i fællesskab.

Læs også: Mænd og kvinder har forskellige krav til energirenoveringer

"Vi har erkendt, at vi ikke enkeltvis har været i stand til at sælge vores egne løsninger til energieffektiviseringer. Derfor prøver vi nu at gå sammen i et team for at få gang i de renoveringer, som alle ved, er nødvendige, men som er blevet ved snakken. Nu påtager vi os selv ansvaret for at få markedet til at virke, ikke for at redde verden, men fordi vi driver forretning, og fordi potentialet er enormt," siger Michael K. Rasmussen, marketingdirektør hos Velux, til borsen.dk

Rådgivning og finansiering 
Initiativet til Better Home kommer blandt andet som følge af to barrierer, som de fire virksomheder har identificeret.

Glenn Engholm Kristiansen, Direktør for Danfoss Heating Solutions, forklarer til borsen.dk, at boligejerne mangler et sted, hvor de kan få en sammenhængende rådgivning om, hvad der betaler sig i deres tilfælde, og rådgivning omkring finansieringen af energirenoveringen.

Læs også: Tema: Energirenovering

Better Home skal derfor at tilbyde boligejerne sammenhængende rådgivning om isolering, vinduer, pumper og armaturer og sælge det i færdige produktpakker af forskellige størrelser og til forskellige priser. Pakkerne skal sælges gennem håndværkere, der er udvalgt af Better Home.

Initiativtagerne til Better Home peger også på, at er der stort behov for at sætte gang i den danske byggebranche.

Politisk opbakning
Klima-, energi- og bygningsminister, Rasmus Helveg Petersen, er selv er i gang med at udvikle et koncept for rådgivning om energirenovering til boligejere, men er glad for det nye initiativ for energirenovering, som er taget af de private virksomheder.

Læs også: Nyt initiativ skal sætte gang i energirenovering

"Virksomhederne rammer rigtigt. De prøver at levere det, vi alle har brug for på let og overskuelig måde. Hvis de kan tilgodese hensynet til forbrugerne, til virksomhederne og til miljøet på én gang, synes jeg det er godt," siger Rasmus Helveg Petersen til borsen.dk.

Ambitionen for Better Home er, at det med tiden skal omfatte større bygninger, som hoteller og virksomheder, og muligvis lanceres internationalt.

-TK

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn