Industrivirksomheder ruster sig mod cyberangreb

Mere end fire ud af ti virksomheder har allerede iværksat tiltag for at sikre sig mod digitale indbrud. Men det er slet ikke nok ifølge TEKNIQ Arbejdsgiverne.

Så sent som den 15. december måtte Center for Cybersikkerhed (CFCS) advare danske virksomheder mod et verdensomspændende hackerangreb af samme type som det, der for tre år siden blev brugt til at lægge Mærsk-koncernen ned i en uge. Foto: Arkiv..

Ubudne gæster benytter i stigende grad cyberspace til tyveri. Det tvinger virksomhederne til at ruste sig mod denne type indbrud.

Ifølge en ny medlemsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne har 7,1 procent af virksomhederne i metalindustrien været udsat for cyberangreb indenfor de seneste 12 måneder, og hele 43,8 procent har iværksat tiltag for at beskytte sig mod denne form for kriminalitet.

”Det viser, at virksomhederne tager de digitale trusler alvorligt. Men samtidig kan vi se, at over halvdelen af industrivirksomhederne endnu ikke har sørget for at beskytte sig mod hackerangreb. Vi opfordrer derfor kraftigt til, at man får undersøgt den enkelte virksomheds it-systemer og øger sikkerheden de steder, hvor der skulle være behov for det”, siger Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom i TEKNIQ Arbejdsgiverne i en pressemeddelelse.

Så sent som den 15. december måtte Center for Cybersikkerhed (CFCS) advare danske virksomheder mod et verdensomspændende hackerangreb af samme type som det, der for tre år siden blev brugt til at lægge Mærsk-koncernen ned i en uge.

Det er en anledning til, at virksomhederne får sikret sig mod disse indbrud, mener Maria Schougaard Berntsen, som tror, at truslen næppe vil blive mindre de kommende år.

-CH

RL Energi og Klima

Sponseret

RL Energi & Klima etableres som nyt søsterselskab med afsæt i RL Ventilation

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elcor A/S

Sponseret

Én partner gennem hele værdikæden.

Installator.dk

Kapacitetskort viser ledig kapacitet i et presset elnet

Installator.dk

Mariendal El-Teknik øger underskuddet – "stærkt utilfredsstillende"

Installator.dk

AAU-professor kåret som verdens bedste energiforsker

Installator.dk

Ørsted vinder erstatningssager i Elsam-sagen

Installator.dk

Lemvigh-Müller markerer milepæl for nyt centrallager

Installator.dk

Helikoptere tjekker beplantning ved 1.200 adresser langs elnettet

Installator.dk

CEPOS: Forsyningspriser kan sænkes med skarpere regulering

Installator.dk

Grønt lys for InstallatørGruppens opkøb af nordjysk installatør

Installator.dk

Ny sikkerhedskoncern går på opkøbsjagt i Norden: Danmark er et nøglemarked

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle