Ingen håndværkerfradrag = fyringer

37 procent af installationsbranchens virksomheder vil fyre medarbejdere, hvis håndværkerfradraget som planlagt afskaffes til årsskiftet, viser en ny medlemsundersøgelse fra Tekniq.

Hvis man skal tro en undersøgelse, som Tekniq har foretaget blandt sine medlemsvirksomheder, så kommer det til at koste arbejdspladser, hvis regeringen som udmeldt sløjfer håndværkerfradraget ved årsskiftet.

I Tekniqs undersøgelse svarer 37 procent af de adspurgte virksomheder, der alle er fra installationsbranchen, at de bliver nødt til at fyre medarbejdere, hvis fradraget forsvinder.

Værre end frygtet
Det tal er værre end frygtet, mener underdirektør i Tekniq Tina Voldby.

” Flere end hver tredje virksomhed siger, at de i større eller mindre grad må fyre medarbejdere, hvis håndværkerfradraget forsvinder. Nu må regeringen foretage en kovending og få ordningen tilbage på bordet. Ellers mister alt for mange deres job efter nytår”, siger Tina Voldby.

Hun mener også, at undersøgelsen dokumenterer, at håndværkerfradraget har skabt nye arbejdspladser.

”Vores undersøgelse viser, at boligjobordningen har skabt nye arbejdspladser og stimuleret væksten. Siger man farvel til fradraget, siger man tydeligvis også farvel til tusindvis af dygtige medarbejdere, som må på dagpenge efter nytår”, understreger Tina Voldby.

-LA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

02.07.2025Installator.dk

Brødrene Dahl åbner nyt kabellager

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup