Innovationsradar.dk bygger bro på årets Building Green-messe

Efter at have konstateret et fravær af fonde og tilskudsordninger på sidste års Building Green besluttede folkene bag initiativet Innovationsradar.dk, at deltage på dette års messe. De står klar til at dele deres viden og ekspertise om byggeriets fundingmuligheder.

Building Green, der løber af stablen 9. og 10. oktober, er stedet, hvor byggeriets materialeproducenter, rådgivere, bygherrer og rammeskabende aktører mødes en gang om året.

Sidste års Building Green var således et slaraffenland for byggeriets udviklingsorienterede aktører. Dog var der én aktørgruppe, der stort set ikke var repræsenteret, nemlig de fonde og ordninger, der i mange tilfælde netop er dem, der støtter udviklingen af ”det grønne byggeri”.

”Det synes vi i Innovationsradar.dk, er synd, fordi vi ved, at den gode idé ikke rækker langt, hvis økonomien til at bakke den op ikke er til stede”, udtaler Mie Wittenburg, der er projektleder på Innovationsradar.dk.

Støtter grønt fokus
Som bekendt står byggeriet samlet set for omkring 40 procent af Danmarks CO2 udledning. Det betyder også, at mange fonde og tilskudsordningers grønne fokusområder enten direkte eller indirekte er bundet op på udviklingen af nye bæredygtige teknologier, materialer, flows, forretningsgange. Fondenes grønne fokus udgør således i disse år en unik mulighed for finansiering af udviklingsprojekter i alle led af byggeriets værdikæde.

”Det er dette momentum og potentiale, Innovationsradar.dk skal være med til at indfri. Vi vil bygge bro mellem byggeriets udviklingsprojekter og de finansieringsmuligheder, der er tilgængelige i fonde og tilskudsordninger. For der er ingen tvivl om, at tidens grønne fokus er en ”hestesko” til udviklingen i byggeriet”, siger Mie Wittenburg.

Derfor har Innovationsradar.dk besluttet at stille op på årets grønne byggemesse, hvor de fra deres stand vil stå klar til at dele deres viden og ekspertise om byggeriets fundingmuligheder. På den måde vil messedeltagerne få mulighed for ikke blot at gå hjem med gode idéer til grønne udviklingstiltag, men også at kunne se vejen til, hvordan idéen kan realiseres.

Innovationsradar.dk er at finde i stand 58 på Building Green 2013, 9.-10. oktober.

-LA

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

11.07.2025BDO Statsautoriseret revisionsaktieselskab

Sponseret

Det kan blive dyrt at tage gulpladebilen med på festival

11.07.2025Installator.dk

Virksomheder holder fast i ESG-rapportering trods lempede krav

10.07.2025Installator.dk

Mangel får virksomheder til at ansætte lærlinge

07.07.2025Vølund Varmeteknik A/S

Sponseret

☀️ Rigtig go' sommer

07.07.2025Installator.dk

Flere unge søger tekniske uddannelser

04.07.2025Inspectly ApS

Sponseret

Regler er ikke skurke, men kan blive det!

04.07.2025Installator.dk

God sommerferie!

03.07.2025Coromatic A/S

Sponseret

En Plan B for digital infrastruktur er vigtigere end nogensinde

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Ledelse med Data – AI strategi og lederskab

Hvordan kan data udnyttes til ledelsesmæssig beslutningstagning? Hvad er forretningsværdien ved at bruge data og intelligent analyse som AI, hvad er udfordringerne, og hvordan kan vi løse dem?

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

09.01.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

09.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup