Installatører har fået vendt lærlingenedturen

Lærlingepakkerne har haft en bærende rolle i forhold til at bibeholde uddannelsesaftaler mellem virksomheder og lærlinge. Det mener TEKNIQ Arbejdsgiverne, som peger på installationsbranchen, hvor der er sket en lille stigning i antal af uddannelsesaftaler i første halvdel af 2020 sammenlignet med samme periode sidste år.

Arkiv: Trods coronakrisen er der ikke sket et fald i lærlingeaftaler i bestemte fag..

Trods coronakrisen, som bragte udfordringer og usikkerhed til store dele af erhvervslivet, har det overordnet set ikke påvirket antallet af uddannelsesaftaler mellem lærlinge og virksomheder negativt. Landets el- og vvs-installationsvirksomheder har indgået lige så mange uddannelsesaftaler med nye lærlinge i første halvdel af 2020 sammenlignet med året forinden, viser nye tal for undervisningsministeriet. Faktisk ses en minimal stigning i antallet, hvor installationsbranchen som helhed har indgået 0,2 procent flere uddannelsesaftaler end året før.

Og det skyldes blandt andet regeringens lærlingepakker, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne, som har en forhåbning om, at den positive udvikling vil fortsætte.

”Det er enormt positivt, at vi allerede nu er nået tilbage på det meget høje niveau fra 2019. Det er imponerende godt gået af virksomhederne og viser samtidig, at forårets lærlingepakker allerede har haft en klar effekt”, siger Tina Voldby, underdirektør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer cirka 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal.

Juni måned redder procenten
Stigning af uddannelsesaftaler i installationsbranchen på 0,2 procent skyldes en stigning indenfor el-området på 1,7 procent samt et fald på vvs-området på 3,1 procent. Selvom tallene måske virker små, mener TEKNIQ Arbejdsgiverne, at de er særligt positive, da det tilsvarende tal efter årets første fem måneder viste et fald på 9,1 procent. En større stigning i antal af uddannelsesaftaler i juni måned har dermed givet den samlede procent et spark til en positiv udvikling.

Læs også: Efter stor nedgang lysner det nu for beskæftigelsen

Tina Voldby håber på, at tendensen fortsætter og siger:

”Når ATP begynder at udbetale løntilskud til virksomhederne i midten af september, er der gode muligheder for, at lærlingepakkernes effekt vil blive endnu større. Og det er vigtigt, hvis vi skal sikre den fremtidige strøm af nye, dygtige faglærte”.

Markant stigning af unge i skolepraktik
Selvom der er sket en lille stigning i antal af lærlingeaftaler, er der sket en markant stigning i antallet af erhvervsstuderende i skolepraktik sammenlignet med samme periode sidste år. I juni 2020 er procenten steget med 55 procent på el-området og 58 procent på vvs/energi-området sammenlignet med første halvdel af 2019.

Læs også: Byggeriet mangler medarbejdere trods corona

Tina Voldby mener, at det skyldes et markant større optag på uddannelserne. Hun påpeger dertil, at der også varsler om, at antallet af indgåede lærlingepladser ikke endnu er tilstrækkeligt.

- CH

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nu har de eldrevne lagt sig i spidsen

Installator.dk

Andel overtager hele Clever efter milliardtab

Installator.dk

OK vil etablere 70 batterianlæg uden nye nettilslutninger

Installator.dk

Populært akkord-værktøj har fået nye funktioner

Installator.dk

Lindab lancerer ventilationskanaler med lavere CO2-aftryk

Installator.dk

Varmepumper vinder frem: Danske hjem skar ned på olie og gas

Installator.dk

Ny platform skal gøre det lettere at få anlæg koblet på elnettet

Installator.dk

Tidligere folketingsmedlem bliver direktør for brintorganisation

Installator.dk

Regeringen vil skære op til to år af elnetprojekter

Installator.dk

200 mio. kr. skal styrke udbygningen af fjernvarme

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 certificering EN378

Vil du styrke dine kompetencer inden for køleteknik?

Dato

19.10.2026

Tid

07:30

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

21.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

21.10.2026

Tid

13:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams