Installatørskepsis over rørsystem vendt til begejstring

Bjørnemose Gods genopstår efter en omfattende brand, og det er mere end 5000 meter pex-rør, der bruges til vand og varme. Installatøren var skeptisk, men det ændrede sig hurtigt.

”Vi havde ikke den store erfaring med pexrørene fra Uponor og deres Quick & Easy-koblingsteknologi. Men vi kunne hurtigt se fordelene, og nu har vi investeret i vores eget ekspansionsværktøj til systemet", fortæller projektleder Michael Birkemand Nielsen fra Kemp & Lauritzen.

Uponor Q&E-samleteknologi benytter sig af den indbyggede termiske hukommelse i Uponor PE-Xa-rør, så man kan etablere en 100 procent tæt samling omkring fittingen uden brug af O-ringe og andre tætningsmetoder. Det giver et lavt tryktab og en helt korrosionsfri tætning. Men der var særligt en anden fordel, der sprang i øjnene på projektleder Michael Birkemand:

"Mine montører kommer med positive tilbagemeldinger, fordi systemet er så enkelt at have med at gøre, og så sparer det kostbar tid uden, at går ud over kvaliteten af samlingerne. Vi skal for eksempel ikke spænde noget efter. Det var også hurtigt og smertefrit at komme i gang uden den store oplæring eller lignende".

Overblik med alt fra én leverandør
Projektlederen fra Kemp & Lauritzen fremhæver også, hvor nemt det er med én leverandør til hele opgaven. Der er ikke alene leveret over 5.000 meter rør til brugsvand, varme og gulvvarme, men også varmefordelingsplader, Smart Aqua Plus koblingsdåser, Smatrix gulvvarmesystem og ikke mindre end 69 rumtermostater.

”Det hele er udviklet sammen og passer perfekt, og så er der kun ét kontaktpunkt og ét sted at få support, når vi er i gang. Alt, hvad der gør arbejdet lettere, tæller med, når vi har en tidsfrist", forklarer Michael Birkemand Nielsen.

Fakta om de leverede produkter

• 2.100 m Uponor PE-Xa- rør til brugsvand og varme.
• 3.000 m Uponor Comfort Pipe-rør til gulvvarme.
• Uponor varmefordelingsplader til gulvvarme.
• Uponor gulvvarmesystem Vario PLUS fordelerrørsæt.
• Smart Aqua Plus koblingsdåser.
• Smatrix gulvvarmesystem og -styring.
• 69 rumtermostater.

Stor opgave på dramatisk baggrund
Bjørnemose Gods ligger ved Svendborg og har en historie, der rækker flere hundrede år tilbage i tiden. Den 4. januar 2021 ændrede alt sig, da en skorstensbrand bredte sig til den øvrige del af taget. Planen er nu, at det genopbyggede gods står færdigt til august i år, så ejerne og lejerne kan flytte tilbage i en stærkt moderniseret bygning.

Læs også: Særlig projektform sikrer bæredygtige spildevandsrør på Aalborg Havn

"Beregninger og specifikationer blev lagt i hænderne på dygtige, rådgivende ingeniører, som skulle sikre moderne bekvemmeligheder i de historiske rammer”, fortæller Tommy Clement, Account Manager, Uponor Building Solutions.

"I sidste ende faldt valget på Uponors produkter, så nu får den smukke hovedbygning derfor et sammenhængende system med alle moderne styringsmuligheder og høj komfort."

Tommy Clement har været glad for projektforløbet, og det har i særdeleshed glædet ham, at montørerne fra Kemp & Lauritzen har taget Q&E-teknologien til sig og har oplevet, at det sparede tid og samtidig sikrede en høj kvalitet af den færdige løsning.

Som et kuriosum kan det nævnes, at Bjørnemose Gods også har været brugt som filmkulisse, ikke mindst i komedien Solkongen fra 2005 med Birthe Neumann og Nikolaj Lie Kaas. Om mindre end et halvt år kan den smukke hovedbygning igen slå dørene op – nu med opgraderet komfort og styring.

Fakta om de leverede produkter

• 2.100 m Uponor PE-Xa- rør til brugsvand og varme.
• 3.000 m Uponor Comfort Pipe-rør til gulvvarme.
• Uponor varmefordelingsplader til gulvvarme.
• Uponor gulvvarmesystem Vario PLUS fordelerrørsæt.
• Smart Aqua Plus koblingsdåser.
• Smatrix gulvvarmesystem og -styring.
• 69 rumtermostater.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema om varme og køling 2022

Relateret indhold

KUDSK Service

Sponseret

Sikker drift begynder med dine ventiler

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg