Installatører vil skabe landsdækkende aktør med lokale rødder

16 danske installationsvirksomheder er foreløbig gået sammen med kapitalfonden FSN Capital om at etablere InstallatørGruppen. Ambitionen er 30-35 partnervirksomheder og en omsætning på 3 milliarder kroner inden for to år eller tidligere. Den overordnede ambition er at skabe en stærk landsdækkende aktør, som har rødderne solidt forankret i lokale virksomheder og egne kernekompetencer. Det bedste af to verdener, så at sige.

”Vi går efter at blive markedsleder igennem partnerskaber med lokale installatører over hele Danmark og tage en ledende rolle i at fremme bæredygtighed og energieffektivitet”, fortæller Niels Meidahl og Peter Frandsen (th). Foto: InstallatørGruppen..

Gruppen åbnede døren til hovedkvarteret i Roskilde i marts måned 2023, og ambitionen er at blive en af landets største virksomheder indenfor el, vvs, fiber, ventilations- og kølesystemer samt sikring og alarm.

”Vi går efter at blive markedsleder igennem partnerskaber med lokale installatører over hele Danmark og tage en ledende rolle i at fremme bæredygtighed og energieffektivitet. Det er vigtigt for os, at vi fastholder de lokale rødder og bygger videre på den unikke lokale forretning, som vores partnervirksomheder repræsenterer. Det tror vi på skaber de gode kundeløsninger og den bæredygtige forretning”, fortæller Niels Meidahl og Peter Frandsen, der er henholdsvis administrerende direktør og driftsdirektør.

De 16 installatørvirksomheder, som er gået sammen om at skabe InstallatørGruppen, er alle lokale markedsledere inden for deres felt: Målet er, at mange flere lokale installatører på tværs af Danmark bliver en del af Gruppen.

Det nære og det landsdækkende
InstallatørGruppen er i udpræget grad baseret på lokal forankring og nære kunderelationer. Alle virksomheder fastholder deres lokale ledelse, medarbejdere, firmanavne og lokationer. Samtidig bliver de alle partnere og medejere af InstallatørGruppen.

Det giver virksomhederne mulighed for sammen at levere totalløsninger over hele landet samt drage nytte af InstallatørGruppens stordriftsfordele til at styrke deres lokale markedspositioner.

John Jensen VVS, der er en af virksomhederne i InstallatørGruppen, blev grundlagt i 1962, og administrerende direktør Jesper Leen Jensen er anden generation i familievirksomheden med godt 250 ansatte. Jesper Leen Jensen forklarer:

”Vi ser store fordele for både vores kunder og medarbejdere i at blive partnere i InstallatørGruppen. Det styrker vores eksisterende kompetencer, giver os mulighed for at dele viden med de andre virksomheder samt mulighed for at udvikle og tilbyde nye og bredere løsninger til vores kunder. Samtidigt har det været afgørende for os, at vi som del af InstallatørGruppen bevarer vores lokale ledelse og firmanavn, lokale tilstedeværelse og tætte relation til vores kunder, hvilket skaber tryghed for både vores kunder, partnere og medarbejdere og er afgørende i forhold til rekruttering”.

Målet er at blive markedsleder
Ledelsen i InstallatørGruppen udgøres af administrerende direktør Niels Meidahl og driftsdirektør Peter Frandsen. Peter Frandsen er selv mangeårig ejerleder i Frandsen El, som han stiftede i 2001 og i 2020 solgte til El:con, hvor han indtil for nyligt var salgsdirektør. Han er uddannet installatør og medlem af bestyrelsen i Brancheforeningen TEKNIQ Arbejdsgiverne København.

Peter Frandsen udtaler: ”InstallatørGruppen forener det bedste af to verdener ved at kombinere de enkelte virksomheders lokale forankring og tætte kunderelationer med alle de fordele, der er ved at være del af en større gruppe, hvor man får mulighed for at samarbejde med andre lokale markedsledere med en bred vifte af teknisk ekspertise indenfor el, vvs-, fiber, ventilations- og kølesystemer. Det betyder, at virksomhederne sammen vil kunne tilbyde markedsledende totalløsninger til virksomheder og offentlige kunder i hele landet i konkurrence med andre store virksomheder uden at give køb på den tætte relation til sine kunder, partnere og medarbejdere”.

De 16 nuværende partnere i gruppen

1. A-Comfort.
2. Alvent Ventilation.
3. Byens VVS & Blik.
4. CH VVS.
5. El Team Fyn.
6. GL VVS.
7. Jesper Hansen VVS.
8. John Jensen VVS.
9. Kjellerup Group.
10. MH Elektric.
11. WeCon.
12. Ribe VVS Entreprise.
13. T. Jespersen Ventilations ApS.
14. Leon Petersen VVS & Gas A/S.
15. Dansk Klimateknik A/S.
16. Ib Andersen VVS (mangler godkendelse af Konkurrencestyrelsen).

Niels Meidahl, som er administrerende direktør i InstallatørGruppen, er tidligere finansdirektør i blandt andet Nuuday, Fitness World Group, Saint-Gobain Distribution Denmark samt H+H International og har omfattende erfaring med virksomhedssammenlægninger og samarbejde med internationale kapitalfonde.

Læs også: Danske virksomheder går glip af store energiforbedringer

Niels Meidahl udtaler: ”Det er de enkelte partnervirksomheder, ejere og medarbejdere, der er fundamentet for og som kommer til at tegne InstallatørGruppen. Vi vil alene fokusere på strategiske områder og stordriftsfordele, som kan bidrage til at styrke virksomhedernes position og konkurrenceevne. Gruppens finansielle styrke betyder, at vi kan fokusere på at udvikle og udvide InstallatørGruppen, og vi har ambitiøse vækstplaner i Danmark. Målet er at opbygge en markedsledende position over de kommende tre år”.

Grøn omstilling og videndeling
”Vi satser meget på at optage nye partnervirksomheder, der er stærke på aspekter af den grønne omstilling. Det er både produktion af VE-produkter som solceller og varmepumper samt rådgivning om og installation af bæredygtige løsninger, der leverer vedvarende energi og/eller optimerer energiudnyttelsen i bygninger. Leon Petersen VVS & Gas er for eksempel specialist i installation af varmepumper, mens A-Comfort producerer nøglefærdige kølesystemer”, fortæller Peter Frandsen og tilføjer: ”Vi vil være en nøgleaktør i den grønne omstilling i Danmark”.

Niels Meidahl fremhæver et andet fokus i InstallatørGruppen, som er udveksling af viden og erfaringer mellem partnervirksomhederne: ”Partnervirksomhederne er vidt forskellige og har stærk viden om delområder. Der ligger meget værdifuld viden og gode erfaringer, som vi arbejder på at dele med hinanden. Det sker for eksempel via IG-Skolen, som er et tværfagligt format, hvor vi tilbyder kompetenceudvikling fire til seks gange om året. Det sker også via ejerledermøder, hvor vi arbejder med strategi og benchmarking”, fortæller han of supplerer:

”Vi vil også have et stærkt fokus på ESG, altså udvikle vores egen bæredygtighedsprofil og -rapportering. Fordi det mener vi er en naturlig del af vores virksomhedsansvar, ligesom vi også tror, det om kort tid vil spille en stor rolle som konkurrenceparameter”.

Lokal og ’global’ på samme tid
FSN Capital, som står bag InstallatørGruppen, har tidligere haft stor succes med lignende forretningsmodeller i Norden. For eksempel stod FSN Capital også bag svenske Instalco og norske Håndverksgruppen og ser et stort potentiale i InstallatørGruppen.
 

Nicolai Norrbom, Partner i FSN Capital Partners, som er investeringsrådgiver for FSN Capital forklarer: ”InstallatørGruppen forener de bedste kvaliteter ved lokal ledelse og kunderelationer med alle de fordele, der er ved at være del af en større gruppe. Det er en forretningsmodel, vi i FSN Capital før har haft stor succes med at bakke op om. Samtidig er det klart, at installatørbranchen kommer til at spille en vigtig rolle i at fremme energieffektiviteten i bygninger, reducere CO2-udledningerne og dermed bidrage til opnåelsen af de danske klimamål. Den grønne omstilling har klar prioritet i FSN Capitals investeringsstrategi, og vi ser et stort potentiale for, at InstallatørGruppen kan tage en ledende rolle her“.

Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

21.10.2025Installator.dk

Ny aftale skal accelerere udbygningen af sol og vind på land

20.10.2025Installator.dk

EU sætter slutdato for russisk gas

20.10.2025Solar Danmark

Sponseret

Solar Blue Install Network - Et Brancherelevant forum

20.10.2025Installator.dk

InstallatørGruppen udvider i Schweiz med tredje virksomhed

17.10.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Schneider Electric fremhæver innovation inden for 800 VDC-strømsystemer til understøttelse af NVIDIAs næste generation af GPU'er

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

17.10.2025

Sted

Online + classroom

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

22.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

23.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Solcelleanlæg - VE-installatør

Vil du være VE-montør af solcelleanlæg? KEA kvalificerer dig til at blive godkendt. Har du el-autorisation, bliver du VE-installatør af solcelleanlæg.

Dato

27.10.2025

Tid

08:30

Sted

København NV