InstallatørGruppen udvider i Schweiz med tredje virksomhed

Den danske installationskoncern InstallatørGruppen fortsætter sin vækst i Schweiz. Kun få måneder efter at have etableret sig på det schweiziske marked, har koncernen nu opkøbt a3 Haustech AG fra Regensdorf ved Zürich.

Fra venstre: Valdrin Aliti (ejer-leder a3 Haustech AG), Andreas Weiss (CFO InstallerGroup Schweiz), Flurim Aliti (a3 Haustech AG), Boris Bischoff (CEO InstallerGroup Schweiz), Korab Haliti (a3 Haustech AG).. Foto: InstallatørGruppen

A3 Haustech AG er en familieejet el-virksomhed og bliver den første af sin slags i den schweiziske del af InstallatørGruppen. Med opkøbet beskæftiger koncernen nu omkring 150 medarbejdere i Schweiz og når en samlet omsætning på cirka 70 mio. schweizerfranc, svarende til ca. 565 mio. kr.

“Vi er meget glade for at kunne byde a3 Haustech AG velkommen i InstallatørGruppen. Opkøbet understreger vores dedikation til den schweiziske vækststrategi og styrker vores markedsposition markant. A3 Haustech AG er en stærk virksomhed med dygtige medarbejdere og en kultur, der passer godt til vores decentraliserede forretningsmodel,” siger Niels Meidahl, Group CEO i InstallatørGruppen.

A3 Haustech AG fortsætter som selvstændig virksomhed under eget navn og ledelse, som det er tilfældet for de andre opkøbte virksomheder i gruppen. Den nuværende ejerleder Valdrin Aliti og hans team fortsætter ledelsen af virksomheden.

“Vi er ekstremt stolte af det, vi har opnået med a3 Haustech, og er begejstrede for at have fundet en partner i InstallatørGruppen, som vil styrke os på lang sigt på vores vej til yderligere vækst, uden at vi skal opgive vores frihed,” siger Valdrin Aliti.

InstallatørGruppen trådte ind på det schweiziske marked i juni med opkøbene af W. Rokitzky AG og Rohr Gebäudetechnik AG, og opkøbet af a3 Haustech AG markerer således endnu et skridt i koncernens strategiske ekspansion i alpelandet.

Målet er ifølge InstallatørGruppen Schweiz’ ledelse at løfte omsætningen til over 100 millioner CHF i løbet af de kommende måneder gennem yderligere opkøb.

Med den seneste tilføjelse tæller InstallatørGruppen nu 42 virksomheder på tværs af Danmark og Schweiz, med samlet over 2.000 medarbejdere og en koncernomsætning på omkring 4,3 milliarder kroner.

-emte

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Ordrestyring

Sponseret

Manglende overblik kan koste dyrt i hverdagen

Installator.dk

TEKNIQ: S gentager fortidens pensionsfejl

Installator.dk

Ny kampagne sætter fokus på bedre udstyr -- til alle

Installator.dk

Klimaministeren afviser stop for gas til boligopvarmning

Installator.dk

Installatørpanelets bud på de vigtigste opgaver for en ny regering

Installator.dk

Kemp & Lauritzen genvinder stor aftale med Forsvaret

Installator.dk

Fart på salget af energibesparende løsninger

Installator.dk

Brødrene Dahl: Flere kvinder sætter kurs mod VVS-branchen

Installator.dk

Kemp & Lauritzen leverer “utilfredsstillende” 2025-resultat

Installator.dk

Energinet sætter nettilslutninger på pause: Kritisk for hele området, siger TEKNIQ

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
Intelligente bygninger og bæredygtige installationer i fokus på Light + Building 2026

Når Light + Building åbner dørene i Frankfurt fra 8. til 13. marts 2026, bliver det med et klart fokus på installation, energioptimering og intelligent bygningsdrift. Messen samler ingeniører, installatører, teknikere og arkitekter for at vise, hvordan elektrificering, netværksbaserede systemer og bygningsautomation kan skabe mere bæredygtige og fleksible bygninger.

Dato

08.03.2026

Tid

09:00

Sted

Frankfurt am Main

Danvak
Gå-hjem-møde
Vandinstallationer – kvalitet, sikkerhed og materialer

Professionelle, der arbejder med vandinstallationer, står midt i skærpede myndighedskrav, stigende fokus på drikkevandssikkerhed og voksende forventninger fra både bygherrer og brugere. Danvaks fagtekniske eftermiddag giver et samlet, praksisnært overblik over netop de områder, der lige nu har størst betydning for projektering, udførelse og drift.

Dato

10.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Webinar
Adgangskontrol løsninger med EET og Zenitel

Smart og sikker adgangsstyring med Zenitel Video-intercom

Dato

12.03.2026

Tid

10:00

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

13.03.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst