Installatørpanelet: Hvordan står det til med seniorpolitikken?

Tekniq Arbejdsgiverne har sat fokus på vigtigheden af at skabe gode muligheder for seniorer. Derfor spørger vi deltagerne i Installatørpanelet: Har i en seniorpolitik i virksomheden?

Foto: AI-genereret/Tekniq Arbejdsgiverne. Foto: AI-genereret/Tekniq Arbejdsgiverne

Har i en seniorpolitik i virksomheden?

Henrik Hougaard, direktør i CBRE Teknisk Serviceparter.

”Ja, det har vi – men den skal udvikles.

I dag handler den primært om, at man kan få seniordage. Det næste step for mig er, at vi skal gå ind og kigge på, hvordan vi får en hverdag til at hænge sammen for de seniorer, der måske ikke er 100 pct. oppe på beatet IT-mæssigt. Vi har fået et nyt IT-system, der har en omfattende sikkerhed. Men det har gjort, at al ting bare er blevet lidt mere besværligt. Og vi kommer til at arbejde i, hvordan vi får vores ældre medarbejdere med på rejsen.

Vi har været – og er - gode til at holde på de ældre medarbejdere. Og dem, der har en lang anciennitet, er dygtige medarbejdere på alle mulige områder, men de bliver udfordret – f.eks. af et nyt IT-system. Det skal vi have løst!

Selvfølgelig skal vi også kigge på, hvordan seniorerne f.eks. får mulighed for at trappe ned. Allerede i dag har vi medarbejdere, der er begyndt at gå på fire-dages uge. Men vi skal også se om vi kan udnytte, at vi både har en teknik- og en facility-forretning og give mulighed for at skifte til et job i den anden forretning”.

Palle E. Jensen, servicedirektør i Elcon, Øst.

”Ja, det har vi! Den indeholder alt fra nedsat arbejdstid - en tre-dages uge f.eks – til, at man ikke deltager i en vagtordning. Men det handler også om arbejdsopgaverne. Her kan vi flytte medarbejdere til et mindre belastende arbejde. I stedet for at gå på en byggeplads, kunne man måske komme til at lave huseftersyn eller lignende.

Alt er jo relativt, men jeg synes, vi har haft succes med at fastholde ældre medarbejdere. Man kan også vende det om og sige, at vi også har tiltrukket nogle seniorer, der er kommet og sagt, at vi har et job, der er lige noget for dem. Vi har ansat nogle stykker på den konto. Så om vi selv har nogle medarbejdere, der bliver seniorer og ønsker et tilpasset arbejdsliv – eller vi tiltrækker nogle udefra – er jo to sider af samme sag”.

Allan Ramsing, direktør, Lund & Erichsen, Herning.

”Ja, det har vi – og det har vi haft i flere år. Vi har haft flere medarbejdere, der er gået på nedsat tid, når de har nærmet sig pensionsalderen. Vi har haft medarbejdere, der er gået ned på en fire-dages eller en tre-dages uge.Vi lægger vægt på, at vores medarbejdere kan få en god af naturlig afgang, men vi vil også gerne give dem mulighed for, at arbejde for os efter de er gået på pension. Lige nu har vi to tidligere medarbejdere, som vi kan ringe til, hvis vi har behov for det. De kan så arbejde de timer, de har lyst til – og som deres pensionsordning giver mulighed for.

Vi tager også hensyn til vores seniormedarbejdere, så de måske ikke kommer så meget ud på nybyggeri eller på andet arbejde, der kan være fysisk anstrengende. Hvis man de 60-70 år gammel, kan det jo godt være, at det er blevet sværere at rende op og ned af stiger. I øjeblikket beskæftiger vi tre-fire medarbejdere, der har passeret de 60 år, så jeg synes, vi har en fin aldersfordeling.”

Installator.dk

Rekruttering: Ram de rigtige kandidater – i det rette miljø

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Relateret indhold

01.05.2025DTU

Sponseret

Styrk dine kompetencer med en diplomuddannelse på DTU

01.05.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet har fokus på regler og praksis for eftersyn af tekniske hjælpemidler

01.05.2025Coromatic A/S

Sponseret

Datacentre er en sårbar og kritisk infrastruktur

01.05.2025Installator.dk

VVS´25: Grundfos klar med app-styrede pumper

01.05.2025Installator.dk

Koble etablerer sig i Midtjylland med optagelse af AC i Vejle

30.04.2025Installator.dk

AO overtager webshop fra VVS-eksperten

29.04.2025Installator.dk

Københavns Kommune skifter til intelligent LED: 160.000 armaturer udskiftes

28.04.2025Belimo A/S

Sponseret

Mød Belimo på VVS’25, hvor vi fejrer 50 år med god energi

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Eaton Electric Danmark
Seminar
Teknisk seminar om 3 fasede UPS - Brøndby

Eaton inviterer til teknisk seminar om 3 fasede UPS. Bliv klogere på hvordan du designer fremtidens UPS-løsninger til bygninger, sundhedssektoren, industrien og datacentre.

Dato

06.05.2025

Tid

07:30

Sted

Gammelager 14, 2605 Brøndby (Hos Solar)

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 TEKNISK BASISKURSUS varmepumper 🔧

Kurset giver dig kendskab til varmepumpernes styringsprincipper, anlægsopbygning og giver dig en generel viden om opstart af varmepumper - både jordvarme og luft-til-vand varmepumper. Kurset vil indeholde en del praktiske opgaver.

Dato

06.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vølund Varmeteknik Industrivej Nord 7B 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
El-sikkerhed, diplomkursus - 2 dage

Over 2 dage giver kurset et godt kendskab til lovgivning og standarder indenfor elektrisk sikkerhed, og til hvordan kravene efterleves i praksis.

Dato

06.05.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding Kokholm 2 6000 Kolding

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Kvalitet, sikkerhed og miljø (EL)

Få kvalitet, miljø og sikkerhed til at gå op i en højere enhed.

Dato

07.05.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

Schneider Electric A/S
Messe
ROBOTBRAG 2025! Prep din virksomhed med robotter

Find inspiration til, hvad der kan lade sig gøre med AI og robotteknologi – og hvordan du bedst forbereder din virksomhed til fremtiden. Kom til ROBOTBRAG – inklusiv DIRA Business – hos Teknologisk Institut i Odense

Dato

08.05.2025