Installatørplanet: Oplever I tyverier fra byggepladser.

Læs tre deltagere i Installatørpanelet svare på månedens spørgsmål om tyverier fra arbejdspladserne.

Foto: VideoGuard by AddSecure

Thomas Høybye Henriksen, Regionsdirektør i Bravida Danmark: Ja i høj grad. 

Ja, det gør vi i den grad! Der forsvinder rigtig meget fra byggepladserne. Det kan både være maskiner, værktøj og også i nogen grad materialer. Vi arbejder med forskellige løsninger for at forhindre tyverierne. Vi har registreret vores værktøj i forskellige former for systemer.  Vi har ikke selv etableret pladsovervågning, fordi vi tit arbejder sammen på større teknikentrepriser, hvor det er bygherren eller totalentreprenøren har etableret overvågningen. Men vi har været ude for, at folk bryder ind gennem hegnet og stjæler maskinerne. Efterfølgende har vi opdaget, at nogle af vores maskiner bliver sat til salg på Facebook – uden at nogen ulejliger sig med at pille vores navne af. Dem kan man så bare komme og købe.

Alexander Jeppesen, indehaver af Vestjysk Smede VVS Blik: Nej, men… 

Det kedelige svar er nej. Men vi arbejder heller ikke på de store byggepladser. Jeg har dog også hørt om tyverier fra mindre parcelhusbyggerier, men det vi har oplevet, er indbrud i vores servicebiler. Indenfor de seneste fem år jeg fået røvet seks biler. Det er faktisk endnu værre, for det ødelægger bilen og så mangler man noget værktøj. Jeg oplever, at den type tyverier ofte kommer i bølger, hvor det er mange håndværkerbiler, der bliver udsat for tyveri i samme uge i samme område. Vi opfordrer vores medarbejdere til at parkere bilen så privat så muligt, når de har den med hjem for at minimere risikoen. 

Brian Frost, Entreprisechef for Jylland, Elcon: Ikke noget stort problem 

Det er meget i perioder. Og jeg synes ikke, der har været mange, men når det sker, er der meget, de er efter.  Det drejer sig om maskiner, byggestrømskabler og værktøjsvogne, der bliver brækket op og tømt. Jeg synes ikke, at der har været end stigende tendens i forhold til antallet af tyverier på de pladser vi kommer på i det vestlige Danmark. Lige nu har vi flere pladser i Aarhus, men der har jeg ikke oplevet noget. Vi har mere oplevet tyverier fra pladser, der ligger mere øde. Men vi sørger for at låse så mange af vores ting inde som muligt. Og så er vi med til at bidrage med økonomi til at sikre byggepladserne med f.eks. videoovervågning eller indhegning. Vi melder af princip alle tyverier til politiet, og vi har da også fået noget tilbage. Men det er sjældent.

Læs om gode råd ved etablering af videoovervågning.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Typiske fejl i udsugningsløsninger – og hvordan de undgås i moderne produktion

Installator.dk

Nybyggeri bruger langt mere varme end forventet

Installator.dk

DI har ansat chef for sin nye brancheplatform

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten