Intego køber Aarhus El-Teknik

En af landets store industrielle el-installatører overtager mindre konkurrent i Aarhus. Den hidtidige ejer, Torben Sørensen fortsætter som salgschef under Integos nuværende Aarhus-leder.

Administrerende direktør Jens Frost Mikkelsen udvider Intego med opkøbet af Aarhus El-Teknik..

De 400 medarbejdere hos el-installatørvirksomheden Intego med hovedkontor i Aalborg overtager alle aktiviteterne i Aarhus El-Teknik. Den opkøbte virksomhed vil fremover vil blive drevet som en integreret del af Intego. Med købet af Aarhus El-Teknik realiserer Intego en del af sin strategi om fortsat vækst, udbygning af kompetencer og geografisk dækning af det danske marked.  Det skriver Intego i en pressemeddelelse.

Den overordnede ledelse i Aarhus vil fremover blive varetaget af Bjarne Andersen, afdelingsleder for Intego nuværende aktiviteter i Aarhus mens den hidtidige ejer af Aarhus El-Teknik, Torben Sørensen fortsætter som salgschef med base i Aarhus. Den øvrige medarbejderstab forbliver uændret.

Læs også: Intego har overtaget SkovlundGruppens aktiviteter

"Baggrunden for salget er et ønske om fortsat vækst og udvikling af virksomheden og dens medarbejdere. Med Integos brede kompetencer og kapacitet i ryggen er mulighederne for forbedret kundeservice og yderligere tilgang af nye kunder og opgaver øget betydeligt," fortæller Torben Sørensen.

Læs også: Målet er at blive markedsleder

Nye muligheder og services

Intogo kalder købet af Aarhus El-Teknik A/S for et led i Integos strategi om at styrke den landsdækkende el-tekniske kompetencer og geografiske dækning, der bliver styrket med opkøbet

"Vi ser gode muligheder for yderligere vækst og udvikling i Aarhus området, og med overtagelsen af Aarhus El-Teknik A/S får vi øget vores markedsandel og får mulighed for gode synergifordele, siger Jens Frost Mikkelsen, administrerende direktør i Intego.

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

DI: Drop byggetilladelse for solceller på tage

Installator.dk

InstallatørGruppen køber op på Sjælland

Installator.dk

Ny organisation i Green Power Denmark får færre afdelinger

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle