Intego laver el-teknisk løsning til dambrug

Installationsvirksomheden Intego står bag den el-tekniske totalløsning til et nyt indendørs dambrug.

Rammen om dambruget er en 3.709 kvadratmeter stor hal, som fungerer som klækkeri, startfodring og opdræt af de små fisk. Foto: Intego..

El-installationsvirksomheden Intego har udviklet og installeret det el-tekniske design til Frea Aquaculture Solutions indendørs dambrug. 

Læs også: Intego: Det koster at vokse

Intego er både ansvarlig for driften af anlægget, forsyningssikkerheden og udvikling af en simpel el-teknisk løsning. 

Brugervenligt design
El-installationsvirksomheden har faciliteret hovedforsyninger, belysning, data og maskininstallationer i et brugervenligt el-teknisk design, hvor blandt andet 35 pumper, 16 blæsere, 6 ventilatorer og et LED-belysningssystem kan styres centralt for de enkelte afdelinger i dambruget. 

Rammen om dambruget er en 3.709 kvadratmeter stor hal, som fungerer som klækkeri, startfodring og opdræt af de små fisk. Hallen er opdelt i 12 individuelle anlæg, som har eget sluserum og selvstændig vandforsyning. Anlægget er forsynet fra egen transformerstation med en 800A generator som backup.  

Læs også: Intego køber stor kollega

Vandet til dambruget pumpes op gennem 6,5 kilometer lange vandrette dræn, der er placeret i fem meters dybde over et areal på 20 hektar. Efter brug lukkes vandet ud på markerne igen.

-SSM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Alcadon ApS

Sponseret

Velkommen! Hils på Camilla...

Installator.dk

TEC indvier Energihuset i Gladsaxe

Installator.dk

Kemp & Lauritzen udpeger ny direktør for Teknikhuse

Installator.dk

Nyt værktøj skal gøre valg af ventilation lettere i etageboliger

Installator.dk

Nye regler åbner offentlige tage for solceller

Installator.dk

Elbilmesse udvider med varebiler

Installator.dk

Tommy Ahlers: Batterier skal spille en større rolle

Installator.dk

Energinet sænker eltariffen igen i 2027

Installator.dk

TEKNIQ-ønske til BR-revision: Skru ned for dokumentationskrav til simpelt byggeri

Installator.dk

Energinet: Flere transmissionsprojekter holder tid og budget

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

DTU
Efteruddannelse
Kvalitetsstyring

En god og ensartet kvalitet er grundlaget for en omkostningseffektiv produktion, tilfredse kunder, og evt. myndighedsgodkendelse. Derfor er kvalitetsstyring en essentiel del af virksomheden.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

KUDSK Service
Webinar
Aktuatorer

Vi ser nærmere på motorisering af eksisterende ventiler og på, hvordan aktuatorer kan gøre ventilbetjeningen lettere og give mulighed for hurtigere sektionering.

Dato

11.09.2026

Tid

09:30

Sted

Online