Intego vinder stor el-entreprise

IKEA Ejendomme har valgt el-virksomheden Intego til at udføre el-arbejdet i det kommende IKEA-varehus i Aarhus.

Det bliver Aalborg-virksomheden Intego, der skal stå for alt el-arbejdet i det kommende IKEA-varehus i Aarhus.

Varehuset bliver bygget lige ved siden af det eksisterende, og bliver med sine 31.500 kvadratmeter dobbelt så stort som det nuværende med fuldt P-hus i stueplan.

Belysning og intelligent styring
I forbindelse med el-entreprisen skal Intego bistå med ekspertise til at løse alt el-arbejdet. Det indebærer alt fra belysning, UPS anlæg, hoved- og fordelingstavler til antenneanlæg, tyverisikring, brandtekniske installationer og CTS/BMS anlæg til intelligent styring af hele bygningen.

20 medarbejdere
El-arbejdet starter 1. august 2013 og løber frem til 1. juni 2014, hvor det nye varehus slår dørene op. Intego forventer i forbindelse med opgaven at beskæftige 20 medarbejdere samt flere samarbejdspartnere.

-LA

2ctrl ApS

Sponseret

KNX er rygraden i ikonisk glasbygning

Glamox A/S

Sponseret

Intelligente lysstyringssystemer skaber nye muligheder – Glamox styrker indsatsen i Danmark

Relateret indhold

15.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

15.09.2025LEDVANCE A/S

Sponseret

Spjald Skole sparer strøm og får bedre lys med ny LED-løsning fra LEDVANCE

12.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Energieffektiv LED belysning løfter ældre kontorbygning til moderne standard – i tæt samarbejde mellem elinstallatør, slutkunde og ECOFOSS

11.09.2025Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Undgår unødigt strømforbrug med sensor

11.09.2025Installator.dk

Nu vil TREFOR El-net udskifte gamle elmålere

10.09.2025Alcadon ApS

Sponseret

[SE BILLEDERNE] Tillykke til DKTV!

10.09.2025Wexøe A/S

Sponseret

Stærk, teknisk samarbejdspartner inden for alle former for el-tavler og målerrammer

10.09.2025Installator.dk

Elselskab smider bombe i lademarkedet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle