Intelligent sikringssystem skal holde ubudne gæster fra Herlevs nye hospital

Et integreret sikring- og varslingssystem skal sammen med automatiske døre og sluser sikre, at der ikke kommer ubudne gæster ind i Herlev Hospitals nye bygninger, når de åbner i efteråret 2020.

Det skriver Licitationen.

Den nye afdeling får således et integreret sikring- og varslingssystem og automatiske døre og sluser. I praksis betyder det, at alarmer, varslingsanlæg, døre og videoovervågning kommunikerer og samarbejder med hinanden.

Det fortæller Philip Siim, der er projektleder i Høyrup & Clemmensens sikringsafdeling, som blandt andet leverer en række komponenter til det spanske installationsfirma, som står for installationerne i de nye hospitalsbygninger.

Samarbejde skal hindre indbrud
”Man kan forestille sig, at en indbrudstyv er ved at klatre ind ad et vindue i stueetagen. Her vil en føler i hospitalets facade reagere og give besked til et kamera i nærheden. Kameraet, som er bevægeligt, vil herefter zoome ind på indbrudstyven, så de, der overvåger hospitalet, kan se, hvad der præcist foregår”, siger Philip Siim til Licitationen.

Samtidig vil de automatiske døre og sluser kunne lukkes eller åbnes, afhængig af, hvad der er brug for i den givne situation. Og varslingssystemet vil give patienter og medarbejder instrukser i tilfælde af brand og katastrofer.

Samlet set bliver der opsat omkring 225 døre med adgangskontrol, omkring 250 alarmpunkter i facaderne og cirka 100 overvågningskameraer udvendigt og indvendigt.

Læs også: CBS bekæmper kriminalitet med overvågningskameraer

Opgaverne med levering og installering af de mange forskellige komponenter til sikring- og varslingssystemet til de nye hospitalsbygninger er fordelt mellem flere forskellige aktører.

- JMA

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Nye værktøjer skal sætte skub i udbredelsen af smart bygningsautomatik

Installator.dk

Nilan øger indtjeningen og investerer i nye varmepumper og ventilationsanlæg

Installator.dk

Rekordmange vælger en faglært uddannelse – men skolerne gør ikke nok

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle