Intelligent sikringssystem skal holde ubudne gæster fra Herlevs nye hospital

Et integreret sikring- og varslingssystem skal sammen med automatiske døre og sluser sikre, at der ikke kommer ubudne gæster ind i Herlev Hospitals nye bygninger, når de åbner i efteråret 2020.

Det skriver Licitationen.

Den nye afdeling får således et integreret sikring- og varslingssystem og automatiske døre og sluser. I praksis betyder det, at alarmer, varslingsanlæg, døre og videoovervågning kommunikerer og samarbejder med hinanden.

Det fortæller Philip Siim, der er projektleder i Høyrup & Clemmensens sikringsafdeling, som blandt andet leverer en række komponenter til det spanske installationsfirma, som står for installationerne i de nye hospitalsbygninger.

Samarbejde skal hindre indbrud
”Man kan forestille sig, at en indbrudstyv er ved at klatre ind ad et vindue i stueetagen. Her vil en føler i hospitalets facade reagere og give besked til et kamera i nærheden. Kameraet, som er bevægeligt, vil herefter zoome ind på indbrudstyven, så de, der overvåger hospitalet, kan se, hvad der præcist foregår”, siger Philip Siim til Licitationen.

Samtidig vil de automatiske døre og sluser kunne lukkes eller åbnes, afhængig af, hvad der er brug for i den givne situation. Og varslingssystemet vil give patienter og medarbejder instrukser i tilfælde af brand og katastrofer.

Samlet set bliver der opsat omkring 225 døre med adgangskontrol, omkring 250 alarmpunkter i facaderne og cirka 100 overvågningskameraer udvendigt og indvendigt.

Læs også: CBS bekæmper kriminalitet med overvågningskameraer

Opgaverne med levering og installering af de mange forskellige komponenter til sikring- og varslingssystemet til de nye hospitalsbygninger er fordelt mellem flere forskellige aktører.

- JMA

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.11.2025B.E.G.

Sponseret

Bygningsautomatisering til forskning

10.11.2025Installator.dk

Trods BR18-krav: Alt for få bygninger bliver Smart buildings

10.11.2025WAGO Denmark A/S

Sponseret

Compact Controller 100 – maksimal ydelse på minimal plads

10.11.2025Belimo A/S

Sponseret

Pålidelige sensorer giver bedre HVAC

10.11.2025Luxtek ApS

Sponseret

Sådan klæder Luxtek installatørerne på til fremtidens bygningsautomatik

07.11.2025Belimo A/S

Sponseret

Automatiseret præcision i køling af datacentre

07.11.2025Luxtek ApS

Sponseret

Den nye Gira G1 – styrenheden til dit SmartHome og kontor

07.11.2025Installator.dk

Light + Building 2026: Fokus på intelligente installationer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle