Intelligente klimaanlæg skal afhjælpe hedebølger

En ny undersøgelse fra tyske tado° viser, at indendørstemperaturen i de fleste europæiske hjem igennem de seneste to år er steget i en sådan grad, at det ikke er til at holde ud at opholde sig indendørs uden et klimaanlæg eller en aircondition.

Videnskabsfolk har fundet ud af, at i Europa stiger antallet af hedebølge 3-4 gange hurtigere end i andre lande på den nordlige halvkugle..

I de nordiske lande, hvor vi historisk set ikke har været vant til de høje temperaturer, er vi ikke rigtig forberedt på at håndtere varmen ved hjælp af et klimaanlæg eller en aircondition. Men som et resultat af klima- og energikrisen er der faktisk sket en stigning i antallet af klimaanlæg i Danmark. Ifølge Bolius (1) var der i 2013 i Danmark ca. 17.400 luft-vand varmepumper, et tal der i 2021 var steget til hele 70.000 og som forventes fortsat at stige kraftigt fra 2022 og frem. Og stigningen i antallet af klimaanlæg i Danmark kommer forbrugerne til gode, ikke kun når det handler om opvarmning, men også når det gælder nedkøling af de varme boliger henover sommeren.

LÆS OGSÅ: Wicotec Kirkebjerg opkøber Kurt Jensen Maskinfabrik A/S

Men klima- og energikrisen nødvendiggør, at vi generelt set mindsker vores energiforbrug. Benytter man en Smart AC control til sin varmepumpe eller aircondition bliver energiforbruget mere effektivt. En Smart AC control bruger en intelligent algoritme og intelligente features såsom Geofencing og Open Window Detection, således at rummet kun nedkøles (eller opvarmes), når der er behov for det. Christian Deilmann, CPO og medstifter af tado° siger: ”I disse tider, hvor vi oplever ekstreme varmeperioder er et køligt hjem et menneskeligt behov og en helbredsmæssig nødvendighed. Anvender man sit klimaanlæg eller sin aircondition med vores tado° Smart AC control, forbedrer man ikke alene komforten, man sparer også på energien.”

Varmebølge hotspot i Europa

Europa oplever ekstreme hedebølger denne sommer med temperaturer på over 40°C i flere lande. Herhjemme fik meteorologerne hos TV2 Vejret i sidste uge en prognose over det kommende danske sensommervejr, som forudsagde, at det kan blive over 40 grader i Danmark den 15. august (2).

LÆS OGSÅ: Tre ud af fire badeværelser mangler strøm

Videnskabsfolk har fundet ud af, at i Europa stiger antallet af hedebølge 3-4 gange hurtigere end i andre lande på den nordlige halvkugle (3). Høje temperaturer udgør en risiko både for helbredet og for produktiviteten. Derfor har større byer og regeringer udviklet varmebølgehandlingsplaner. De tilbyder fx afkølede offentlige områder og fri udlevering af vand. De tilråder også, at man bliver indendørs på de varmeste tidspunkter af dagen og holder boligen afkølet med en aircondition eller et klimaanlæg. Hvorvidt Europa er klar til det stigende behov for energi er et spørgsmål, som tado° mener bør besvares med en intelligent styring af europæernes airconditions og klimaanlæg.

-AKJ

Gustavsberg A/S

Sponseret

Oras Group køber Gustavsberg og styrker tilbuddet til installatører i Norden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Geovent

Sponseret

Eksplosionssikring stiller krav til industriel ventilation

Installator.dk

Wavin ansætter ny nordisk direktør med fokus på klimatilpasning

Annonce

Installator.dk

Stadig flere vælger en eldreven varebiler

Installator.dk

Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight på ISH China 2026

Installator.dk

Nye regler gør installatøren til central rådgiver

Installator.dk

Uggerly når rekordomsætning, men bundlinjen følger ikke med

Installator.dk

Brancheforening beskylder Energinet for skræmmekampagne

Installator.dk

Coop reducerer varmeforbrug med 40 procent via genindvinding

Installator.dk

Bent Knudsen stopper i Geberit Danmark: ”Vi er gået fra teknisk leverandør til synligt brand”

Installator.dk

Nye tal: Kun 42 procent af varmepumpe-tilsagn bliver udbetalt

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Guldager A/S
Messe
Ses vi på FOODEXPO 2026?

Vision Watercare deltager på FOODEXPO i Herning, hvor vi står klar til at præsentere vores CTU-filtre til HoReCa-markedet. Med de rette vandfiltreringsløsninger kan caféer, restauranter og hoteller sikre stabil vandkvalitet – til gavn for både udstyr, drift og smag i det endelige produkt. Kom forbi vores stand og hør, hvordan vores løsninger kan bidrage til bedre vandkvalitet i professionelle køkkenmiljøer. Vi glæder os til at møde jer på messen!

Dato

22.03.2026

Tid

10:00

Sted

MCH Messecenter Herning Vardevej 1 7400 Herning Danmark

Elsikkerhed.dk
Kursus
L-AUS Ajour - Virtuelt kursus

Hold din viden om L-AUS ajour - hvert år.

Dato

24.03.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Danvak
Gå-hjem-møde
Teknisk isolering

Når snitflader, brand og projektering kolliderer i praksis

Dato

25.03.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Elsikkerhed.dk
Kursus
Kursus i Verifikation (Eftersyn og afprøvning)

Bliv bedste venner med din installationstester

Dato

26.03.2026

Tid

13:00

Sted

Herning/Virtuelt