It-leasing fortjener ikke sit dårlige ry

Leasing er kommet for at blive. Men hvor danskerne gladeligt leaser alt fra kontormøbler til biler og kaffemaskiner, halter leasing af IT efter. En af Danmarks mest erfarne IT-leasing- og refurbishingvirksomheder vil gøre op med ubegrundede fordomme og myter.

Leasing er kommet for at blive. Men hvor danskerne gladeligt leaser alt fra kontormøbler til biler og kaffemaskiner, halter leasing af IT efter. En af Danmarks mest erfarne IT-leasing- og refurbishingvirksomheder vil gøre op med ubegrundede fordomme og myter. Foto: Epicent..

De seneste år er der indgået den ene leasingaftale for biler efter den anden, så der nu er over 87.000 leasede biler på vejene. Men hvor danskerne har tiltro til leasingmarkedet for køretøjer og alt fra kontormøbler til kaffemaskiner, står det mere sløjt til med leasing af IT-udstyr, der ellers har været en mulighed i årtier.

Læs også: ELCON ser intet alternativ til at satse helhjertet på el-varevogne

IT-leasing, asset management og refurbishingeksperterne, 3StepIT A/S, har eksisteret siden 1997. I 2022 har virksomheden 2,3 millioner enheder under administration på verdensplan, og er blandt de største i landet på sit felt. Der er dog fortsat et stort uudnyttet potentiale i Danmark, og ifølge Morten Rooed Hansen, salgsdirektør i 3stepIT, skyldes det, at der er opstået en del misforståelser og myter om IT-leasing i erhvervslivet og hos det offentlige.

”Det er ikke nyt, at virksomheder har mulighed for at lease deres IT-udstyr fremfor at købe. Ligesom hele IT-industrien har udviklet sig med årene, ligeså har leasing-industrien. Alligevel kæmper vi med en del fordomme, som er opstået med tiden og som til dels har givet leasing af IT et ufortjent rygte”, siger Morten Rooed Hansen.

Han tilføjer:

”I disse energikrisetider og med samfundets store fokus på klima og miljø, er det synd og skam. For leasing kan udgøre en vigtig brik i udbredelsen af den cirkulære økonomi. Leasing muliggør nemlig takeback-løsninger, som både miljømæssigt og økonomisk er favorable for virksomheder i forhold til kontantkøb og ejerskab af IT. Derfor skal vi have gjort op med de fejltolkninger og misforståelser, som fortsat florerer derude”.

Morten Rooed Hansen fortæller, at det typisk er seks misforståelser om IT-leasing, som de hos 3stepIT møder i erhvervslivet og hos offentlige instanser:

Leasing er dyrere end at købe
”Tværtimod. Når man leaser IT fremfor at købe, kan kunderne oftest spare penge ved selve leasingen og når udstyret udskiftes. Det kan lade sig gøre, fordi flere leasingfirmaer står for mange af de administrative opgaver med udstyret, samt for at nulstille og videresælge enhederne efterfølgende, så enhedernes livscyklus forlænges og prisen derfor kan holdes nede”.

Leasing giver altid ekstra udgifter og gebyrer, som er gemt i teksten med småt
”Denne myte er et levn fra fortiden, hvor leasingaftaler var unødvendigt komplicerede og svære at gennemskue. I dag har leasingfirmaerne en forståelse af, at kompleksitet og skjulte gebyrer og regninger hverken er til fordel for kunden eller leasingselskabet. Hvor man ved for eksempel billeasing skal være meget bevidst om bilens stand ved tilbagelevering, løber vi hos 3stepIT selv risikoen for at modtage beskadigede enheder efter endt brug. Kunden behøver derfor ikke frygte en efterregning”.

Leasing er ikke fleksibelt nok til at opfylde det, som en virksomhed i vækst har brug for
”I leasingbranchen skal vi kunne følge med vores kunders udvikling, hvilket selvfølgelig også indebærer de behov, som kan opstå hos kunden. Derfor tilbyder de fleste leasinggivere fleksible rammeaftaler, hvor kunden ikke er låst til et bestemt antal enheder og kan ned- eller opskalere efter behov”.

Det er for komplekst at udskifte gamle enheder med nye
”Slet ikke. Rammeaftalerne gør det muligt at forlænge aftalen, samt at aflevere eller frikøbe enkelte enheder uden for den oprindelige leasingperiode – også når ønsket kommer med kort varsel. Og fordi vi som leasingudbyder har valgt at stå for transport, datasletning, grading af stand og videresalg, kan kunden nemt udskifte brugte enheder med nye”.

Finansieringen af flere enheder er unødig kompliceret
”Det er i alle parters interesse, at det er så nemt som muligt at budgettere næste års omkostninger og at op- eller nedskalere efter behov. Derfor præsenteres omkostningerne og miljøregnskabet for hver enkelt enhed gennem hele leasingperioden så gennemsigtigt som muligt, så beslutningen tages på et oplyst grundlag”.

Du løber en risiko med leasing, hvis dit budget eller behov ændres
”Leasingaftaler er slet ikke så rigide, som nogen tror. Selvom kundens behov eller budget skulle ændre sig i løbet af leasingperioden, er moderne leasingaftaler fleksibelt opbygget, så uforudsete omkostninger kan afskrives over en længere periode. Dermed undgås det, at udskiftningsplanerne køres af sporet af stramme budgetter, eller at allokeret finansiering bliver flyttet til andre investeringer”.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus