Johnny Øland skal stå i spidsen for Fire Eater

Den danske virksomhed Fire Eater har peget på Johnny Øland som ny administrerende direktør. Planen er, at han skal skabe vækst og øge omsætningen.

På billedet ses tidligere Fire Eater-CEO Thorbjørn Laursen til venstre og den nyansatte CEO Johnny Øland til højre. Foto: Fire Eater..

Johnny Øland stoppede som direktør for ventilationsvirksomheden Øland i november sidste år. Nu har han fået en ny direktørstilling hos Fire Eater, dansk leverandør af brandsikringssystemer.

Ansættelsen træder i kraft pr. 1. juni, og Johnny Øland overtager posten fra Thorbjørn Laursen, som er bestyrelsesmedlem og medejer af virksomheden.

Læs også: Johnny Øland stopper i Øland

Den nyansatte direktør har selv været bestyrelsesmedlem hos Fire Eater i cirka et år, og har derfor på forhånd en vis viden om virksomheden.

”Johnny Øland kender os indefra gennem sit arbejde i bestyrelsen. Han er en moderne leder, der har fokus på værdier og fællesskab i organisationen, og hos Øland gav det blandt andet rekordregnskaber år efter år”, lyder det fra Torbjørn Laursen, som fortsætter:

”Det er altid en udfordring at give roret til en anden, når man har været involveret i alle beslutninger i mange år. Men jeg er tryg ved, at det er Johnny Øland, der skal styre skibet, når vi for alvor sætter sejlene. Og så glæder det mig, at jeg får mulighed for at koncentrere mig helt om strategi- og forretningsudvikling”.

Øget omsætning
En af arbejdsopgaverne for Johnny Øland bliver at øge omsætningen hos brandsikringsleverandøren – målet er en stigning på 86 procent over de næste tre år. For at nå det mål lyder strategien blandt andet på mere salg globalt, og her kommer Fire Eaters specialiserede produkter, såsom produktet Inergen, ind i billedet.

Læs også: Korsbæk på Bakken installerer ny brandsikring

”For at vi kan løfte virksomheden til næste niveau, skal vi styrke salgsleddet yderligere og optimere organisationskulturen til et større salgsfokus. Jeg ved, at de specialiserede produkter er blandt de bedste i verden, så udfordringen er at skabe en struktur, så vi kan sælge til endnu flere endnu hurtigere”, siger Johnny Øland.

Fire Eater har eksisteret siden 1974. Det startede som en mindre, familieejet virksomhed, men er i dag en international spiller, der opererer i ni lande.

- KLZ

KlarPris

Sponseret

Hvad koster det at købe det, man plejer? Kemp & Lauritzen kender svaret

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Sag om manipulation af elmarkedet for trecifret mio-beløb genoptages

Installator.dk

Kredsløb vinder Fjernvarmeprisen 2026 for geotermiprojekt

Installator.dk

Ny analyse: Kernekraft kan styrke vindmøllernes økonomi

Installator.dk

AO opjusterer efter stærkt tredje kvartal

Installator.dk

Elpriser sender tarifferne op til nytår

Installator.dk

Energinet vil frigøre op mod 5 GW med nye adgangsregler til elnettet

Installator.dk

InstallatørGruppen øger omsætningen markant – men overskudsgraden falder

Installator.dk

Varmepumpesalget stiger markant – men det er ikke de tilskudsberettigede, der trækker læsset

Installator.dk

Caverion vinder højspændingsordre til 67 millioner kroner

Installator.dk

Energinet kræver 150 millioner efter ulovligt prissamarbejde

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Digitale forretningsstrategier og -modeller

Vil du have bedre forståelse for digital transformation og digitale strategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at vurdere og definere digitale forretningsstrategier, der skaber værdi for din virksomhed.

Dato

03.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Roskilde)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Scandic Roskilde Park, Ved Ringen 2, 4000 Roskilde

Luxtek ApS
Kursus
Certificeringskursus i KNX

Få en officiel KNX-certificering hos Luxtek

Dato

04.11.2026

Tid

08:00

Sted

Maglebjergvej 13, 2800 Kgs. Lyngby

DTU
Efteruddannelse
Livscyklusanalyser og bæredygtigshedpåvirkninger

På dette kursus, som også er et diplommodul, lærer du at vurdere miljøbelastninger gennem et produkts livscyklus. Kurset dækker en LCA-screening af et produkt og dækker beregning af effekter på miljø, klima og natur.

Dato

04.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Projektering og design af sprinkleranlæg

Teknisk og praktisk gennemgang af sprinkleranlæg iht. DBI RTL 251/4001 og BR18

Dato

05.11.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut i Taastrup