Jubel over genindførelsen af håndværkerfradraget

SMVdanmark, TEKNIQ og interesseorganisationen Synergi, der arbejder for reduktion af energispild, glæder sig over forliget om næste års finanslov, der genindfører håndværkerfradraget.

Forliget om næste års finanslov blev indgået i dag mellem regeringen, Det Radikale Venstre og SF.. Foto: Finansministeriet

Håndværkerfradraget blev fjernet under den tidligere socialdemokratiske regering, men nu bliver det genindført med virkning fra 2025 med et fradrag på op til 8.600 pr. person.

Og det er en række organisationer rigtig glade for.

“Håndværkerfradraget giver flere mulighed for at hyre en professionel håndværker. Det sikrer mere klimavenligt byggeri. Det mindsker sort arbejde og dårligt udført gør det selv-arbejde. Og så kan det være med til at fylde ordrebogen ud hos nogle af de mindre virksomheder derude, som hænger i bremsen. Derfor er vi rigtig glade for, at det nu kommer tilbage,” siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.

SYNERGIs direktør, Katrine Bjerre, glæder sig også over gensynet med håndværkerfradraget.

”Det er meget positivt, at regeringen og de øvrige aftalepartier baner vejen for flere boliginvesteringer. Grønne boligforbedringer gavner danskernes økonomi, sundhed og generelle velfærd. Alt for mange danskere kæmper nemlig i dag mod høje energiregninger og usundt indeklima. Og her kan fradraget gøre en forskel. Mere energieffektive boliger bidrager også til, at vi når vores grønne mål og kan få vores gasfyr pensioneret, så vi hurtigst muligt bliver fri af den russiske gas. Der er mange gevinster at hente i håndværkerfradraget, og derfor er det positivt, at det nu er tilbage,” siger Katrine Bjerre.

TEKNIQ Arbejdsgivernes adm. direktør, Troels Blicher Danielsen, kalder det “åbenlyst positivt” at håndværkerfradraget bliver genindført.

“Det hjælper boligejere med at træffe det nødvendige valg om energiforbedringer som solceller eller varmepumper og dermed reducere deres klimaaftryk, siger Troels Blicher Danielsen.

-emte

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Følger du installationsreglerne for sikringselementer i boligtavler?

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Arbejdstilsynet opdaterer og rydder ud i AT-vejledninger

30.06.2025Avidenz A/S

Sponseret

Vi søger en arbejdsmiljøkonsulent

30.06.2025Installator.dk

Navnet forvirrede - nu ændres det

30.06.2025Installator.dk

DM i Skills udpeger nye værtsbyer

27.06.2025Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

AO.dk udvider med Danmarks største udvalg af arbejdstøj

27.06.2025Inspectly ApS

Sponseret

Venter I med asbest-opgaverne?

27.06.2025OK a.m.b.a.

Sponseret

OK’s digitale tankkort øgede overblikket og reducerede dieselregningen

27.06.2025Schneider Electric A/S

Sponseret

Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
ECIT Consulting A/S
Webinar
Effektiv dokumentation af processer med Page Scripting i Microsoft Business Central

ECIT inviterer dig til et informativt webinar, hvor vi præsenterer den nye Page Scripting funktion i Microsoft Business Central. Lær, hvordan du kan bruge denne funktion til at dokumentere og teste dine forretningsprocesser effektivt, sikre kontinuerlig drift og undgå nedetid ved implementering af nye opdateringer.

Dato

09.07.2025

Tid

09:00

Sted

Online

ABB A/S
Kursus
Certificeret KNX Basic kursus

Tilmeld dig

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

ABB A/S, Lautrupvang 8, 2750 Ballerup

KEA - KØBENHAVNS ERHVERVSAKADEMI
Efteruddannelse
Boliginstallationer og teknisk beregning på kredsløb

Vil du være med til at sikre el til danske boliger? Så få redskaberne til at planlægge, installere og beregne deres el-installationer.

Dato

25.08.2025

Tid

08:30

Sted

Hellerup

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

25.08.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Projektstrategi og -organisation

Skal du til at lede projekter, – eller gør du det allerede? Så tilmeld dig kurset Projektstrategi og –organisation, som også er et diplommodul, og få indblik i virksomheders og organisationers værdiskabelse, udviklingsfaser, livscyklus og påvirkning af strategiske drivkræfter.

Dato

25.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

26.08.2025

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup