Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed
Hos Sørby VVS og El-service har en 15-årig folkeskoleelev gjort så stort indtryk, at virksomheden allerede håber på et fremtidigt lærlingeforløb. Og ordningen med juniormesterlære er generelt blev godt modtaget, viser en analyse fra Dansk Industri.
Kristian Mejlstrup nyder sine praktikdage hos Sørby VVS. Her står han med overmontør Lars Madsen. Foto: Privatfoto fra Blik&Rør
Kristian Mejlstrup har gennem næsten et skoleår været i juniormesterlære to dage om ugen hos virksomheden, hvor elever i 8. og 9. klasse kombinerer skole med praktik i en virksomhed..
Ifølge Lars Madsen, der er overmontør hos Sørby VVS og El-service, har samarbejdet været en gevinst for hele virksomheden.
”Jeg synes, ordningen lød spændende. Og personligt vil jeg altid gerne hjælpe de unge. Det har vi også en forpligtelse til som virksomhed. Vi har tidligere haft en elev i en lignede praktikordning, ligesom vi konstant har 4-5 lærlinge i firmaet. Vi deltager også årligt i et forløb på den lokale skole, hvor vi viser faget frem,” siger han til Blik&Rør.
Overmontøren fremhæver især Kristians engagement og ansvarsfølelse, som har gjort indtryk på kollegerne. Samtidig understreger han, at ordningen ikke handler om gratis arbejdskraft, men om at give unge mulighed for at lære faget at kende i praksis.
Hos Sørby VVS og El-service oplever man også, at fokus på trivsel og lærlinge giver resultater i rekrutteringen. Virksomheden mærker større interesse fra unge, og juniormesterlære kan på sigt blive en vigtig vej til nye lærlinge i branchen.
Win-win for unge og for samfundet
Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026 og giver elever i folkeskolens 8. og 9. klasse mulighed for at være én til to dage om ugen i virksomhedspraktik eller i et praktisk undervisningsforløb på en erhvervsuddannelse, FGU eller ungdomsskole. De resterende dage modtager eleverne almindelig undervisning i folkeskolen.
Og i følge Dansk Industris analyse er 86 pct. af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik, mens 9 pct. er i praktiske undervisningsforløb på en erhvervsuddannelse, og 4 pct. er på en FGU eller en ungdomsskole. Virksomhederne – både private og offentlige – har dermed åbnet dørene for mere end 2.100 unge.
“Vi er kommet stærkt fra start, når det i ordningens første år er lykkedes at få over otte ud af ti juniormesterlæreelever i virksomhedspraktik,” siger Mikkel Haarder, underdirektør i Dansk Industri.
“Det er en win-win for både de unge og samfundet: Virksomhederne åbner dørene og finder måske deres næste lærling, mens de unge får styrket troen på egne evner, genfinder motivationen til at gennemføre folkeskolen og får øjnene op for mulighederne i en karriere som faglært,” konstaterer han.
-emte
