Kæmpe potentiale i livscyklus-aftaler

Set over en ejendoms samlede levetid kan det betale sig at investere ekstra fra starten, mener teknik-entreprenøren Caverion, der har vundet flere kontorbyggerier på baggrund af sit livscyklus-koncept.

Caverion har på basis af sit livscyklus-koncept vundet opgaven med at udføre de tekniske installationer og dernæst stå for driften i 25 år af kontorhuset Nexus Cph. Illustration: Caverion. .

Aftalen om at udføre de tekniske installationer og dernæst stå for driften i 25 år af det 41.000 kvadratmeter store kontorhus Nexus Cph på Kalvebod Brygge i København er endnu opgave, som Caverion har vundet på basis af sit livscyklus-koncept.

Læs også: Caverion Danmark og Norge bliver sammenlagt

”Det er et stærkt fundament for vores vision om at være den bedste til at levere bæredygtige løsninger i hele livscyklussen for bygninger. Det vil sige løsninger med den laveste samlede pris over hele bygningens levetid, når vi indregner energiforbrug og vedligehold”, siger Caverions administrerende direktør Peter Rafn.

Fast pris på driften i alle år
Når bygninger bliver mere digitaliserede og automatiserede, er det i højere grad også muligt at styre forbrug af el, vand og varme. Her kan Caverion som teknikvirksomhed med egne ord: ”levere og optimere installationer og løsninger, der er bæredygtige både i forhold til forbrug og holdbarhed”.

Læs også: El-branchen skal have de rette medarbejdere

”Vi kan tilbyde kunden at finansiere investeringen og garantere en fast pris på driften. Entrepriser afgøres typisk på anlægsprisen, men får vi ansvaret for den efterfølgende drift, vælger vi nogle løsninger, der er dyrere i anlægsfasen. Set over bygningens livscyklus er der god fornuft i at ofre mere i første fase og så hente det hjem over driften”, lyder Peter Rafns råd til bygningsejerne.

- JKK 

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Installator.dk

Michael Wulff A/S tester AI i hele forretningen: Fra mails til solcelleberegner

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

07.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus