Kampagne skal få flere seniorer til at fortsætte på arbejdsmarkedet

Manglen på arbejdskraft betyder, at Det Grå Guld – om ikke kan tjene guld – så dog bliver en stadig mere efterspurgt gruppe på dele af arbejdsmarkedet. De tørre tal viser også, at den gennemsnitlige tilbagetrækningsalder er steget markant i de sidste 20 år. Og udviklingen skal gerne fortsætte, mener Tekniq Arbejdsgiverne.

Mange ældre oplever en bedre livskvalitet, hvis de fortsætter med at arbejde - under de rette forhold.. Foto: AI-genereret/Tekniq Arbejdsgiverne

”Det handler om at turde gøre op med alder som en begrænsende faktor. Faktisk er det velbelyst, at man hvis man holder sig i gang ved at arbejde, så lever man længere og har et bedre liv,” siger Troels Blicher Danielsen, direktør i Tekniq Arbejdsgiverne.

Og der er brug for seniorerne – ikke mindst i de brancher, som Tekniq Arbejdsgiverne repræsenterer, hvor der også knokles for at lokke flere unge ind i fagene.

I forhold til i starten af nullerne bliver flere på arbejdsmarkedet længere. Den gennemsnitlige tilbagetrækningsalder er således steget fra ca. 62 år den gang til næsten 67 år i 2022, viser tal fra Det Nationale Forsknings- og Analysecenter for Velfærd, VIVE.

Og en analyse fra DA, der er udarbejdet på baggrund af tal for Danmarks Statistik viser, at antallet af 70+-årige medarbejdere er tæt på fordoblet i de seneste ti år: Fra Fra 22.000 i 2012 til 43.000 i 2022.

”Hvis vi som samfund skal få både varmepumper og vindmøller til at snurre i tilstrækkelig grad i fremtiden, så er vi dybt afhængige af, at flere vil fortsætte længere tid på arbejdsmarkedet. Løsningen er at fokusere mere på rammerne for, hvordan det bedst kan lade sig gøre. Bliver det gjort på den rigtige måde, kan det samtidig vise sig at være enormt givende for både den enkelte medarbejder og virksomheden,” siger Troels Blicher Danielsen,

Bedre livskvalitet med arbejde

Og en analyse fra Faglige Seniorer viser da også, at godt 20 pct. af de 45.000 på mellem 60 og 74 år, der forventer at trække sig fra arbejdsmarkedet i år, gerne ville fortsætte, hvis ellers vilkårene var til det.

Og der handler ikke mindst om at gå ned i tid, men også anerkendelse og udfordrende opgaver spiller ind, viser undersøgelsen.

I undersøgelsen ”Ældres beskæftigelse og tilbagetiltrækning”, som VIVE har udarbejdet fremgår det bl.a. at 67-årige, der fortsat er i beskæftigelse, har en bedre livskvalitet end dem, der er gået på pension.

”Det er dog samtidig især denne gruppe, der er generet af et højt arbejdstempo og travlhed og stramme tidsplaner,” hedder det i undersøgelsen.

Derfor handler det om at få de to ender til at mødes, for at skabe fremtidens arbejdsmarked, mener Tekniq Arbejdsgiverne.

”Det viser med al tydelighed, at der er et solidt fundament at bygge videre på. Vi er nødt til at gøre op med myterne og fokusere på, at langt arbejdsliv også kan være et godt liv, hvor virksomhederne kan drage nytte af mange års opsparet viden, og medarbejderne får mere livskvalitet af at holde sig i gang,” siger Troels Blicher Danielsen.

Troels Blicher Danielsen, adm. direktør, Tekniq Arbejdsgiverne.. Foto: Tekniq Arbejdsgiverne

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Denne artikel er del af et tema:

Tema - Arbejdskraft: Jagten på de yngre og de ældre

Danmark har udsigt til at mangle op mod 100.000 faglærte i 2030. Derfor er der nu både fokus på de ældre og erfarne, der gerne skulle blive lidt længere - og på de unge, der skal lokkes til at vælge et arbejdsliv som faglært til. Vi fortæller om en kampagne, der skal holde på seniorerne og om en virksomhed i installationsbranchen, der forsøger at få fat i de helt unge.

Relateret indhold

Schneider Electric A/S

Sponseret

Software overtager rollen i industriel automation

Installator.dk

Elbiler tager større bid af EU-markedet – Danmark topper igen

Installator.dk

Bravida vinder mio-entreprise på Novo-byggeri

Installator.dk

TEKNIQ: Energipriser og mangel på arbejdskraft truer væksten

Installator.dk

Ewii-bud kan blive vendepunkt for kriseramt Odsherred Forsyning

Installator.dk

El-installatør etablerer nyt energiselskab med batteri-fokus

Installator.dk

Direktør advarer: Millionprojekter kan gå tabt ved længere elnet-pause

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

02.06.2026

Tid

15:00

Sted

Vejle

METRO THERM A/S
Konference
Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

I en tid med massive omstillinger stilles der nye krav til både teknologi, digitalisering og forretningsmodeller i varmesektoren. Den 3. juni samler METRO THERM førende stemmer og branchefolk på Hotel Nyborg Strand til en dag, der både udfordrer og inspirerer. Du får perspektiver, konkrete værktøjer og idéer, som du kan bruge i din hverdag – uanset om du arbejder med drift, projektering eller strategi i HVAC-markedet.

Dato

03.06.2026

Sted

Hotel Nyborg Strand

EET Danmark A/S
Kursus
Eksklusivt 2-dages Advanced XProtect Engineering Camp

Bliv skarpere på avanceret Milestone XProtect engineering Er du klar til at tage dine Milestone-kompetencer til næste niveau? Vi inviterer til et eksklusivt 2-dages MEC-kursus (Milestone Engineering Camp) – et avanceret teknisk kursus for dig, der allerede arbejder med Milestone og ønsker dybere indsigt i installation, optimering, fejlfinding og best practice i komplekse XProtect-miljøer. Kurset giver dig hands-on viden og teknisk forståelse inden for de mest centrale og avancerede områder i Milestone XProtect.

Dato

03.06.2026

Tid

09:00

Sted

EET Danmark - Birkerød

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.06.2026

Sted

3S, Fredericia