Kansas og Fristads samler kræfterne

Fristads og Kansas gør sig klar til at blive markedsført som én organisation med en stærk produktportefølje for arbejdstøj i Europa.

”Denne ændring er en win-win for virksomhederne og forhandlerne”, siger Anders Hülse, administrerende direktør hos Fristads AB. Foto: Kansas. .

Fristads og Kansas vil nu dele back-end-funktioner i Fristads’ svenske hovedkvarter og arbejde som én effektiv organisation, mens forhandlere får adgang til både Fristads’ og Kansas’ sortiment.

”Denne ændring er en win-win for virksomhederne og forhandlerne”, siger Anders Hülse, administrerende direktør hos Fristads AB, og tilføjer:

”Det åbner op for nye markeder for både Fristads og Kansas, og giver vores forhandlere og slutbrugere et endnu mere fyldestgørende udvalg af førsteklasses arbejdstøj at vælge imellem”.

Produktsortimenterne fra både Fristads og Kansas er blevet analyseret og tilpasset til at supplere hinanden. På denne måde får kunderne mulighed for Fristads’ bæredygtige sortiment, der har specialiseret sig i arbejdstøj med høj synlighed, brandhæmmende tøj, samt tøj til byggeri og konstruktion, industri og service samt Kansas’, der er et specialiseret dansk brand med fokus på industri og byggeri.

“Vi har været igennem en foranderlig tid, men jeg tror på, at disse ændringer vil gøre os stærkere og bedre rustet til at få begge brands til at vækste i Danmark og udlandet”, siger Brian Andersen, administrerende direktør hos Kansas A/S.

Som en del af omstruktureringen flytter Kansas' kontor i Odense til en mere central beliggenhed ved årets udgang. Visse administrative funktioner flytter til det svenske hovedkvarter, mens Kansas' salgs- og kundeserviceteam i Odense vil blive, hvor de er, og fortsætte med at betjene den danske kundebase.

-CH

Installator.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

13.01.2026Installator.dk

Salget af el-varebiler tog markant fart i 2025

13.01.2026Installator.dk

Energi Fyn henter ny topchef i Green Power Denmark

13.01.2026Installator.dk

Kloakmessen 2026 samler branchen i Fredericia

12.01.2026Avidenz A/S

Sponseret

Ny stemme i telefonen hos Avidenz

12.01.2026Installator.dk

Nye tal: Danskerne installerer fortsat tusindvis af gasfyr

09.01.2026Armadan A/S

Sponseret

Øget viden. Øget ro i maven. To nye brandtekniske rådgivere hos Armadan

09.01.2026Installator.dk

Dansk automatisering helt i top

08.01.2026Installator.dk

Rambøll udvider med stort opkøb

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle