Kemp & Lauritzen-afdeling får ny direktør

Kemp & Lauritzen har ansat en ny direktør til afdelingen Specialer. Forretningsområdet udgør en tredjedel af teknikkoncernens virke.

Kemp & Lauritzen har fået ny direktør for forretningsområdet Specialer, der er én af teknikkoncernens i alt tre overordnede afdelinger. Foto: Kemp & Lauritzen. .

Teknikkoncernen Kemp & Lauritzen har den 1. oktober fået ny direktør for forretningsområdet Specialer i form af virksomhedens tidligere forretningsudviklingschef Mads Møller Andersen.

Den nye direktør har i næsten et år været konstitueret driftsansvarlig for Specialer-afdelingen, og positive resultater betyder nu, at Mads Møller Andersen fortsat skal stå for den strategiske udvikling af forretningsområdet.

Mads Møller Andersen, ny direktør for Kemp & Lauritzens Specialer. Foto: Kemp & Lauritzen. .

"Mads har vist, at han har de rette kompetencer og ledelsesmæssige holdning til at drive en forretning som Specialer – og så har han hjertet med i det, han foretager sig. Mads har store ambitioner på Kemp & Lauritzens og Specialers vegne, og jeg er ikke i tvivl om, at han kommer til at løfte denne meget betydelige post i Kemp & Lauritzen”, siger Kemp & Lauritzens adm. direktør, Peter Kaas Hammer.

Læs også: Kemp & Lauritzen er finalist i Årets Dania-praktik

Kemp & Lauritzens Specialer-afdeling består af en række industri- og teknologienheder. Som udgangspunkt har de enkelte specialer ikke de store ligheder i forhold til produkter, men fokuserer på hver deres spidskompetence.

”Specialerne er en portefølje af meget stærke enheder, med hver deres industrielle eller teknologiske fokus. Fælles for dem alle er en stab af utrolig kompetente og engagerede medarbejdere, der brænder for at levere den bedst mulige service til vores kunder”, fortæller Mads Møller Andersen og tilføjer:

”Det er jeg stolt af at være en del af, og jeg ser frem til en spændende rejse, hvor vi over de kommende år vil styrke specialernes unikke markedsposition og dermed sætte standarden i vores dele af markedet".

Læs også: Kamstrup får ny adm. direktør

Ud over forretningsområdet Specialer er Kemp & Lauritzen organiseret i området Teknikhuse og området Tekniske Entrepriser. I alt beskæftiger teknikkoncernen cirka 2.000 medarbejdere.

-CHM

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Har du en forældet smart home installation? Konverter nemt til Niko Home Control

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Intelligent hændelsesstyring: Sådan sikrer softwaren industrianlæg mod dyre procesfejl og nedetid

Installator.dk

Akutplanen på plads: Nu må Energinet og netselskaberne prioritere

Installator.dk

Vintertariffer gør strømmen markant dyrere i kogespidsen

Installator.dk

Wicotec Kirkebjerg køber selskaber med 500 medarbejdere

Installator.dk

Solar bliver partner for VVS-landsholdet

Installator.dk

Fælles produktdata skal give installatører færre manuelle arbejdsgange

Installator.dk

Populære eldrevne varebiler slipper for afgiftsstigning i 2027

Installator.dk

Brødrene Dahl opruster i el-forretningen

Installator.dk

Batterier løfter 63 A nettilslutning til 360 kW ladekapacitet

Installator.dk

Direktør stopper i kriseramt forsyningsselskab

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

06.10.2026

Sted

3S, Fredericia

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Styrk din viden om projektering og udførsel af brandsikre gennemføringer – få indsigt i BR18, testmetoder og produktvalg

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Kolding)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Kolding, Kokholm 2, 6000 Kolding

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 1

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Odense Tekniske Skole

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 - Virtuelt kursus

Bliv opdateret i DS/HD 60364 og Installationsbekendtgørelsen med et virtuelt kursus i standardsamlingen.

Dato

06.10.2026

Tid

09:00

Sted

Virtuelt

Solar Danmark
Kursus
KMO A2 (EN378) opkvalificering

Kræver et almindeligt KMO certifikat for at deltage.

Dato

07.10.2026

Tid

07:30

Sted

Kolding