Kemp & Lauritzen vinder million-opgave på Rigshospitalet

Teknikinstallatøren Kemp & Lauritzen har vundet opgaven som leverandør, når nordfløjen på Det Nye Rigshospital skal opføres. Koncernen kommer til at stå for både el, VVS og ventilationsentrepriser til en samlet projektsum på 250 millioner kroner.

Nordfløjen skal stå endelig færdig ved indgangen til 2018 og skal huse 200 sengepladser, operationsafsnit med 33 operationsstuer, en billeddiagnostisk afdeling, et intensivafsnit samt ambulatorier. .

Når den nye 68.000 kvadratmeter store nordfløj skal bygges på Det Nye Rigshospital, bliver det Teknikinstallatøren Kemp & Lauritzen, der skal stå for de tekniske løsninger inden for el, VVS og ventilationsentrepriser. I alt løber det op i en projektsum på omkring 250 millioner kroner fordelt på datterselskaberne Glenco, L&HRørbyg samt Kemp & Lauritzen.

Læs også: Kemp & Lauritzen lukker i Hørsholm

”Hospitalsområdet er af største prioritet for os, fordi de tekniske områder indgår som et særdeles vigtigt element i denne type byggerier. Og vi har oparbejdet stor viden på området gennem årtiers bygge- og serviceopgaver. Så vi glæder os rigtigt meget til at kaste os over dette spændende projekt,” siger Knud Degenkolw, direktør for elinstallation i Kemp & Lauritzen.

Kemp & Lauritzen har mange års erfaring med hospitalstekniske installationer, og var også med til at opføre Rigshospitalets højhuskomplekser tilbage i 960’erne og 1970’erne. Desuden har koncernen løbende stået for  service- og vedligeholdsopgaver på hospitalet.

Læs også: Kemp & Lauritzen leverer minimalt overskud

Nordfløjen skal stå endelig færdig ved indgangen til 2018 og skal huse 200 sengepladser, operationsafsnit med 33 operationsstuer, en billeddiagnostisk afdeling, et intensivafsnit samt ambulatorier. Dertil kommer et parkeringshus med plads til 650 biler, en sterilcentral og et patienthotel med 75 værelser. Det samlede budget for Det Nye Rigshospital er på 2,4 milliarder kroner. 

-SSM

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Inspectly ApS

Sponseret

Fra 14 dage til 1-2 dage: Sådan effektiviserede Focus Moduler deres rapportering med Inspectly

Installator.dk

Øland får ny fransk ejer

Installator.dk

Caverion sikrer sig millionordre på dansk datacenterudvidelse

Installator.dk

InstallatørGruppen klar til børsen med værdi på 4,5 mia. kr.

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle