Kemp & Lauritzen fremlægger begivenhedsrigt regnskab

2015 blev et begivenhedsrigt regnskabsår for Kemp & Lauritzen med både stigende omsætning, store investeringer og fusion af selskaber.

”I et stort omstillingsår formår vi at vokse dobbelt så meget som teknikmarkedet generelt, hvilket jeg er meget tilfreds med", siger administerende direktør Allan Jørgensen fra Kwmp & Lauritzen. PR-foto. .

Fusion af selskaber, ændring af organisationen og opbygning af nye regionale domiciler har gjort 2015 til et begivenhedsrigt regnskabsår i Kemp & Lauritzen. Koncernen har investeret massivt i at skabe et mere kundeorienteret og fremtidssikret setup, der skal stille teknikkoncern endnu stærkere på tværs af fag og regioner.

Læs også: Kemp & Lauritzen overtager Byens Blik & VVS

Regnskabet vidner også om en fremgang i omsætningen på 12 procent, hvilket medførte en omsætning på 2,5 milliarder kroner i 2015. Fremgangen skyldes ifølge koncernen blandt andet en mild vinter og et stabilt, højt ordreniveau året igennem. Transformationen og investeringerne i nye domiciler, personale og it har dog kostet knaster for koncernen, der derfor er endt med et resultatet før skat på 41,8 millioner kroner. I 2014 lød resultatet før skat på 69,4 millioner kroner. 

”I et stort omstillingsår formår vi at vokse dobbelt så meget som teknikmarkedet generelt, hvilket jeg er meget tilfreds med. Vi har gennemført en transformation af koncernen i 2015 og ser allerede positive effekter af denne fremtidssikring. Flere af vores kompetenceområder som eksempelvis pharmaområdet og den landsdækkende kontrakt med Forsvaret har allerede vist vejen”, siger administerende direktør Allan Jørgensen med henvisning til, at Kemp & Lauritzen har landet en fireårig aftale med Forsvaret om drift og vedligehold af de tekniske installationer i 2.300 bygninger over hele landet fordelt på 70 lokationer.

Læs også: Kemp & Lauritzen indgår stor aftale med Forsvaret

En stærkere enhed
Netop den tværfaglige, landsdækkende tilgang har været et af nøglepunkterne i transformationen af Kemp & Lauritzen til en stærkere enhed fremfor at være en række stærke enkeltfag. Den organisatoriske transformation er gennemført, og det gør sig også snart gældende for implementeringen af et nyt økonomistyringssystem.

”Vi har trukket store veksler på medarbejderne i 2015 med disse omvæltninger, men de har kvitteret med at kaste sig positivt over udfordringerne med nye kollegaer og nye funktioner. Samtidig har vi i løbet af året fået 150 nye kollegaer, hvilket alt i alt viser stor tiltro til det langsigtede projekt”, siger Allan Jørgensen. Han forventer på baggrund af markedspositionen samt en stærk ordreindgang, at omsætningen mindst bliver på samme niveau som i 2015, men at resultatet lander højere.

-SSM

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Ny Geberit-direktør i fladt marked: Konsolidering og løsningssalg skal drive væksten

Installator.dk

Flyvede start på EL & TEKNIK 2026

Installator.dk

Aalborg Portland får milliardstøtte til CO2-fangst

Installator.dk

Caverion og Danfoss udvider samarbejdet med performancebaseret tilgang

Installator.dk

TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Solar styrker elektrikerlandsholdet

InstallatørGruppen køber ventilationsspecialist i Fredericia

Installator.dk

Installator.dk

Hurtigere udbygning kræver færre barrierer ved skrivebordene

Installator.dk

VELTEK rykker ind hos TEKNIQ

Installator.dk

AO: Stabil start på 2026 trods vejrudfordringer

Installator.dk

Brancheorganisation: Brug for strategi for batterier og øget fleksibilitet i elnettet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Messe
EL & TEKNIK 2026 - Ses vi?

Kom og besøg os på stand SJF-6165

Dato

05.05.2026

Sted

Odense Congress Center

Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Skanderborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

05.05.2026

Tid

08:00

Sted

Hotel Skanderborghus, Dyrehaven 3, 8660 Skanderborg

Erik Larsen & Søn
Messe
Ses vi på tirsdag?

eller onsdag eller torsdag? Vi står klar på stand C-4058 på El & Teknik.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Odense Congress Center

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Grundkursus

Kuldebroer kan have væsentlig betydning for bygningers energiforbrug, og i værste fald kan de medføre kondens og risiko for svamp og skimmel i konstruktioner og på overflader. Kuldebroernes relative betydning stiger med øgede isoleringstykkelser, og derfor er det med den fortsatte skærpelse af energikravene vigtigt hele tiden at have fokus på kuldebroer.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Linjetabsberegning med HEAT2, Udvidet kursus

Det påpeges i Bygningsreglementets kapitel 11, at kuldebroer er meget vigtige at medtage i beregningen af varmetabet, da kuldebroer potentielt kan medføre et 50-70% højere transmissionstab i en bygning. Det er derfor afgørende for bygningers energieffektivitet at kunne udpege og kvantificere kuldebroer.

Dato

06.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Functionel safety - ISO 13849

Dette kursus handler om konstruktion af sikkerhedsrelaterede styresystemer i henhold til ISO 13849-1.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn