Kina og Rusland giver Grundfos store udfordringer

Grundfos har problemer med det russiske og kinesiske marked, men alligevel forbliver landene blandt pumpekoncernens vigtigste markeder.

Det kinesiske marked har tidligere sikret stor vækst for Grundfos, men den udvikling er nu vendt. Pumpekoncernen fik i første halvår af 2015 en negativ vækst på tre procent i Kina, men landet forstætter med at være en vigtig brik i Grundfos’ vækstambitioner, skriver børsen.dk.

Læs også: Grundfos' pumpeordning er en succes

"Det er noget under vores forventninger. Men det ændrer ikke på, at det vedbliver at være et vigtigt vækstmarked de næste fem år," siger topchef i Grundfos Mads Nipper til børsen.dk.

Og der er ikke udsigt til kinesisk medvind inden for den nærmeste fremtid, Mads Nipper forventer nemlig, at udfordringerne bliver større i de kommende 6-12 måneder.

Rusland volder også problemer
Også på det russiske marked er der store bump på vejen for Grundfos. Her går væksten 25 procent tilbage sammenlignet med sidste år.

Men på trods af modvind på to af koncernens vigtigste markeder, er topchefen alligevel tilfreds med halvårsregnskabet. Han har nemlig formået at få koncernen til at tjene flere penge, hvilket har været hans vigtigste mål, siden han kom til Grundfos for omkring et år siden.

Læs også: Grundfos-flyer hjælper installatør med salget

Resultatet før skat lyder på 628 millioner kroner, hvoraf omkring 50 millioner kroner er valutagevinster, hvilket er en fordobling af indtjeningen.

-SSM

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle