Klaus Grohe hædret for sit livsværk

Klaus Grohe (85), mangeårig direktør for Hansgrohe og senere formand for firmaets direktion og bestyrelse, samt søn af firmaets grundlægger Hans Grohe, er blevet hædret for sit livsværk. Klaus Grohe er tildelt den tyske iværksætterpris i Berlin, en udmærkelse for fremragende erhvervsdrivende og en af de mest velrenommerede erhvervspriser i Tyskland.

Klaus Grohe (85), mangeårig direktør for Hansgrohe og senere formand for firmaets direktion og bestyrelse, samt søn af firmaets grundlægger Hans Grohe, er blevet hædret for sit livsværk. Klaus Grohe er tildelt den tyske iværksætterpris i Berlin, en udmærkelse for fremragende erhvervsdrivende og en af de mest velrenommerede erhvervspriser i Tyskland. Foto: Hansgrohe-Group..

Klaus Grohe, der blev født i 1937 og er Hans Grohes yngste søn, trådte ind i virksomheden i 1968. I næsten fem årtier har han haft stor indflydelse på virksomhedens historie; først som direktør, fra 1999 som formand for direktionen og fra 2008 til 2015 som bestyrelsesformand. Med sine visionære idéer, sin uundvigelige skabertrang og sin konstante orientering mod kunderne udviklede han familieforetagendet til at blive en global spiller i VVS-branchen. Innovative produkter i fremragende design er hans særlige fokus.
Han elsker at perfektionere brusere og armaturer ned til mindste detalje. Men han ved også, at gode produkter skal markedsføres rigtigt – også internationalt – og etablerede allerede i starten af 80’erne professionel marketing i virksomheden. Med sin forudseenhed og pragmatisme blev han foregangsmand for mærkerne AXOR og hansgrohe.

Miljøvenlig tankegang
Klaus Grohes grundregel lyder: ”Altid hands-on – tæt på kunden, tæt på produktet, tæt på medarbejderne, både i administrationen og produktionen.” Allerede i 1980’erne, før bæredygtighed var på alles læber, var han engageret i miljøvenlig tankegang og handling: Hansgrohe ansatte en miljøansvarlig, udviklede vandbesparende brusere og ved virksomhedens bygninger i Offenburg blev der skabt et solartårn og anlagt solceller på taget.

Læs også: Hotel sparer penge ved udskiftning af brusere

Klaus Grohe har viet sit liv til Hansgrohe, medarbejderne og også samfundet. I 2001 udnævnte hans hjemby Schiltach Klaus Grohe til æresborger, og i 2009 grundlagde han Klaus Grohe-fonden. På den måde støtter han en lang række projekter i nærområdet, eksempelvis Klaus Grohe daginstitutionen, der åbner som Hansgrohe firmadaginstitution i Schiltach i 2023.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

19.12.2025VELTEK

Sponseret

PRESSEMEDDELELSE: EL & TEKNIK 2026 melder udsolgt mindre end 5 måneder før messestart

19.12.2025Installator.dk

Copenhagen Light Festival tænder 45 lysværker i København

19.12.2025Installator.dk

TEKNIQ-direktør: Fleksibel overenskomst var det største i 2025

18.12.2025Installator.dk

Regeringen gå enegang med nyt klimamål på 82 pct.

17.12.2025CSRD+CO

Sponseret

ESG-rapportering om innovative gulvløsninger

17.12.2025Installator.dk

Ahlsell Danmark får ny kommerciel direktør

16.12.2025Installator.dk

Energinet henter ny CFO i egne rækker

16.12.2025Geovent

Sponseret

To nye ansigter hos Geovent – hver med deres helt egen rejse

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle