Kommunale udbud er for komplicerede

Små og mellemstore virksomheder dropper kommunale bygge- og vedligeholdelsesopgaver, fordi udbudsprocessen er for ringe.

Halvdelen af de mindre virksomheder mener, at kommunernes udbudsmateriale ikke er detaljeret nok, og at der samtidig er for meget administrativt besvær, når virksomhederne skal afgive deres tilbud..

Halvdelen af de små og mellemstore håndværksmestre oplever, at i de kommunale bygge- og renoveringsopgaver, der sendes i udbud, er udbudsmaterialet og –processen for dårlig. Det viser en spørgeundersøgelse foretaget af Dansk Byggeri.

Kritikken går på, at udbudsmaterialet ikke er detaljeret nok, og at der samtidig er for meget administrativt besvær for virksomhederne, når de skal afgive tilbud.

Læs også: Optimera udruller fastpriskoncept

”Når selve det materiale som kommunerne opfordrer virksomhederne til at give tilbud ud fra, for eksempel ikke er detaljeret nok, skal virksomhederne bruge tid på at få fat i kommunen og bede om flere informationer”, siger erhvervspolitisk konsulent i Dansk Byggeri, Anne Gram. Hun fortsætter:

”Det koster både virksomhederne og kommunerne en masse af unødvendigt arbejde og spildtid, og så bliver det rigtig bøvlet at være med. Jeg kan derfor kun opfordre kommunerne til at være mere nøjagtige i deres udbudsmateriale”.

Læs også: Kender du Danmarks bedste renovering?

Samtidig fortæller Anne Gram, at hver tredje mindre virksomhed mener, at kommunernes krav om fremvisning af dokumentation er noget, der sluger meget tid. Særligt omfanget af oplysninger, der skal med, når virksomhederne afgiver tilbud, er tidskrævende.

”Kommunerne kan med fordel overveje, om alle oplysningerne bliver brugt i praksis, eller om de med fordel blot kan indhentes, hvis det bliver nødvendigt. Det vil lette papirarbejdet for alle parter”, siger Anne Gram på baggrund af undersøgelsen.

Læs mere om undersøgelsens resultater her.

-CHM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

FE: Rusland kan øge angrebene mod kritisk infrastruktur

Installator.dk

Bravida runder 1.000 elbiler

Installator.dk

Lemvigh-Müller åbner to nye butikker i Østjylland

Installator.dk

Netselskaber vil betale kunder for at skrue ned for strømmen

Installator.dk

InstallatørGruppen køber Poul Sejr Nielsen-forretninger

Installator.dk

Fortsat ingen dato for udfasning af gas til boligopvarmning

Installator.dk

Airmaster samler fem lagre i nyt højlager

Installator.dk

AI frigør tid og øger kvaliteten i installationsvirksomheder

Installator.dk

Brødrene Dahl udvider lagerkapaciteten

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

01.09.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Fokus på projektering, dimensionering og korrekte varmeinstallationer

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

EET Danmark A/S
Workshop
EET & Hikvision inviterer dig til gratis workshop i Greve eller Tilst

Hands-on workshop med fokus på Hikvision løsninger. Vi inviterer dig til en praktisk workshop med fokus på Hikvision løsninger, hvor du får mulighed for selv at arbejde med udstyret og få konkret erfaring med opsætning, konfiguration og fejlsøgning. Uanset om du ønsker at styrke din tekniske viden om NVR og kameraopsætning eller få indsigt i software og licensstruktur, får du masser af brugbar viden med hjem.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Greve & Tilst

Danvak
Kursus
Varmeanlæg fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 2 hele kursusdage – du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

09.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Commissioning

På dette kursus lærer du om commissioning-processen til bygninger, så du selv kan lede/deltage i en commissioning-proces uanset, om du er bygherre, rådgiver eller entreprenør.

Dato

15.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Vi tilbringer størstedelen af vores tid indendørs, og derved indånder vi primært luft, der har været i bygningen i længere tid, eller luft der har været forbi et ventilationsanlæg.

Dato

22.09.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup