Kommune undgår at afmontere fire ulovlige solcelleanlæg

Efter en længere dispensationskamp slipper Silkeborg Kommune nu for at fjerne fire solcelleanlæg, som blev sat op i god tro.

Silkeborg kommune har kæmpet om disposition til fire ulovlige solcelleanlæg siden 2014, nu har energistyrelsen givet grønt lys. Arkivfoto..

Silkeborg Kommune investerede 25 millioner kroner i solcelletage til 40 af kommunes offentlige bygninger i 2011. Men i 2013 blev loven ændret, så solcelleanlæg hørte under kategorien elværk, og det er ikke lovligt for kommuner at drive disse. Det betød, at solcelleanlæggene enten skulle fjernes eller godkendes på den ene eller anden måde fra politisk side.

Læs også: 13 Kommuner står til at skrotte solceller for millioner

Men efter en længere dispositionskamp har Energistyrelsen godkendt de sidste fire ulovlige solcelleanlæg i Silkeborg Kommune, skriver byensejendom.dk. Silkeborgs borgmester er glad for, at sagen nu er løst:

”Vi satte anlæggene op i god tro og i tillid til den gældende lovgivning. Vi blev bragt i en urimelig situation, da man pludselig i 2013 ændrer fortolkningen af loven og lavede en for lille pulje til dispensation af de anlæg, der allerede var på vej op”, siger Steen Vindum til byensejendom.dk og tilføjer:

”Vi har flere gange gjort energiministeren opmærksom på problemet, både i 2014 og igen her i 2018, og jeg er derfor glad for, at Energistyrelsen nu har godkendt alle vores solcelleanlæg”.

Tidsoverblik i sagen:

  • 2011: Silkeborg Kommune investerer 25 millioner kroner i solcelleanlæg, de skal placeres på kommunes offentlige bygninger.
  • 2013: Fortolkningen af loven ændres, så solcelleanlæg hører ind under elværk – dvs. at anlæggene skal udskilles i et selvstændigt selskab og den producerede strøm skal sælges til elnettet.
  • 2013: Kompensation for solcelleanlæg bygget før den 28. juni 2013 samt igangværende projekter bliver oprettet.
  • 2013: Det viser sig at kompensationspuljen ikke kan rumme alle de igangværende projekter, og Silkeborg står tilbage med 13 ulovlige projekter.
  • 2013: Silkeborg Kommune får dispensation for otte anlæg pga. af ikke-opførte projekter i puljen, men fire anlæg er stadig ulovlige.
  • 2014: Silkeborg Kommune gør energiministeren opmærksom på problemet.
  • 2018: Kommunen kontakter igen energiministeren, og i november godkendes de sidste fire solcelleanlæg med dispensation.

Læs også: Arkitektsolceller tegner fremtiden

-  SN

KlarPris

Sponseret

Danfoss bruger KlarPris til at omsætte data til skarpere beslutninger

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

METRO THERM A/S

Sponseret

Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

Installator.dk

EWII har afgivet bud på kriseramt forsyningsselskab

Installator.dk

InstallatørGruppen: Børsintroduktion skal styrke international vækst og opkøb

Installator.dk

Bedre Bad ruster installatører til AI og mersalg

Installator.dk

Elselskaber må ikke bare flytte kunder

Installator.dk

Kriseramt energiselskab ansætter COO

Installator.dk

Energipriser og højere tilskud sender efterspørgslen på varmepumper i vejret

Installator.dk

Mads-Ole Astrupgaard ny bestyrelsesleder i Green Power Denmark

Installator.dk

Green Power Denmark vil have elektrisk trepart for erhvervslivet

Installator.dk

CONCITO: Elektrificering er den mest effektive vej

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Den opdaterede standard DS428 indeholder væsentlige forbedringer. Grundlæggende er standarden blevet klart opdelt med funktionskrav, standardmetoder og beregningsmæssige løsninger.

Dato

26.05.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Solar Danmark
Workshop
Invitation til Solar Padel Cup 2026

Danmarks bedste elektriker i padel skal findes

Dato

26.05.2026

Tid

15:00

Sted

Taastrup

Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Eliaden

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger. Oplev forskellen med Scankab, hvor kvalitet, innovation og stærke relationer mødes!

Dato

27.05.2026

Sted

Olso

Solar Danmark
Kursus
L-AUS / El-sikkerhed EN50110-1 incl. førstehjælp

Ved aktiviteter på eller nær ved en elektrisk installation, skal den elektriske risiko altid vurderes, således at aktiviteten kan gennemføres sikret.test

Dato

28.05.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby

PETTINAROLI A/S
Åbent hus
50 års jubilæum

Pettinaroli har været på det danske VVS-marked i 50 år og det fejres med en reception - fredag den 29. maj 2026 kl. 13-16, Mandal Allé 21 i Middelfart. Det vil være en fornøjelse for os, at byde kunder, samarbejdspartnere og venner af huset velkommen denne dag. Kom forbi og vær med til at gøre denne dag festlig Læs om hele Pettinarolis 50 årige rejse her: https://shorturl.at/pqtvX

Dato

29.05.2026

Tid

13:00

Sted

Mandal Allé 21, 5500 Middelfart

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Esbjerg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

02.06.2026

Tid

09:00

Sted

Scandic Olympic, Strandbygade 6, 6700 Esbjerg