Kommuner sparer ikke på energien i lejede bygninger

De danske kommuner glemmer at spare på energien, når de lejer bygninger til for eksempel administration eller institutioner, viser Engeriindeks Danmark 2014.

De danske kommuner glemmer at spare på energien, når de lejer bygninger til for eksempel administration eller institutioner. Tal fra Energiindeks Danmark 2014 viser, at kun 16 procent af kommunerne stiller krav til energieffektivitet, når de lejer sig ind..

Mens kommunerne har stort fokus på at energimærke og renovere deres egne bygninger, er det kun 16 procent af kommunerne, der stiller krav til energieffektivitet, når de lejer sig ind. Det viser Energiindeks Danmark 2014.

Læs også: Kommuner går glip af store energibesparelser

”Kommunerne i undersøgelsen har tilsyneladende en blind plet, når det kommer til deres lejede bygninger. Vi ved ikke, hvor stor en del af kommunernes bygninger, de lejer sig ind i, men en undersøgelse fra KORA fra 2012 kan tyde på, at omkring 25 procent af administrationsbygningerne er lejede. På områder som daginstitutioner er det også sandsynligt, at kommunerne lejer en del”, siger projektchef hos Mandag Morgen, Morten Jastrup.

Virksomheder ser fordele ved energifokus
Dette års energiindeks rummer dog også godt nyt. Der skæres hvert år nogle procent af energiforbruget i både virksomheder og kommuner, og i besvarelserne kan man se, at en gruppe af virksomheder er begyndt at se bredere på de goder, de får ud af at have fokus på energien.

”Vi kan se, at omtrent en tredjedel af de virksomheder, der vælger at energieffektivisere deres bygninger, ikke bare ser på de rene energibesparelser, men også på områder som indeklima og produktivitet. Det er meget positivt, for disse effekter kan ofte være langt mere givende end de rene energibesparelser. Får virksomhederne blik for det, åbner det for, at vi kan tage fat på at effektivisere en langt større del af bygningsmassen”, siger Elo Alsing, markedschef i Skanska.

Læs også: Kommuner kan spare op til 30 procent energi

Også med hensyn til finansiering kan man se, at virksomhederne ser nye perspektiver. Typisk har virksomhederne fokuseret snævert på, at investeringer i energieffektivitet skulle betale sig selv tilbage i form af besparelser på få år.

Men dette års energiindeks viser for det første tegn på, at virksomhederne gradvist accepterer længere tilbagebetalingstider, og for det andet svarer en betydelig del – 15 procent – af svarvirksomhederne, at tilbagebetalingstid ikke længere er afgørende for dem. I stedet fokuserer de på, om investeringen skaber overskud i de løbende budgetter – dens cashflow.

Energiindeks Danmark 2014 bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt landets 1.000 største virksomheder målt på omsætning i 2012 og blandt landets 98 kommuner. 145 virksomheder med en samlet omsætning på 732 mia. kroner og 66 kommuner har svaret.

- JDN

KlarPris

Sponseret

KlarPris opgraderer søgningen: Endnu nemmere at finde det rigtige produkt

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

De Radikale overtager Klima-, energi- og forsyningsministeriet

Installator.dk

TEKNIQ: Grøn milliardplan kræver mindre bureaukrati og flere faglærte

Installator.dk

Danfoss investerer 75 mio. kr. i Frankrig for at styrke varmepumpeproduktionen

Installator.dk

Morten Blegvad ny finansdirektør i Brødrene Dahl

Installator.dk

Maj sendte elprisen op igen

Installator.dk

AI-værktøj åbner bygningsdata og sparer energi

Installator.dk

DM i Skills øger unges interesse for erhvervsuddannelser

Installator.dk

Danskerne stoler stadig ikke på virksomheders grønne markedsføring

Installator.dk

Juniormesterlære gavner både elev og virksomhed

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle