Kommuner sparer ikke på energien i lejede bygninger

De danske kommuner glemmer at spare på energien, når de lejer bygninger til for eksempel administration eller institutioner, viser Engeriindeks Danmark 2014.

De danske kommuner glemmer at spare på energien, når de lejer bygninger til for eksempel administration eller institutioner. Tal fra Energiindeks Danmark 2014 viser, at kun 16 procent af kommunerne stiller krav til energieffektivitet, når de lejer sig ind..

Mens kommunerne har stort fokus på at energimærke og renovere deres egne bygninger, er det kun 16 procent af kommunerne, der stiller krav til energieffektivitet, når de lejer sig ind. Det viser Energiindeks Danmark 2014.

Læs også: Kommuner går glip af store energibesparelser

”Kommunerne i undersøgelsen har tilsyneladende en blind plet, når det kommer til deres lejede bygninger. Vi ved ikke, hvor stor en del af kommunernes bygninger, de lejer sig ind i, men en undersøgelse fra KORA fra 2012 kan tyde på, at omkring 25 procent af administrationsbygningerne er lejede. På områder som daginstitutioner er det også sandsynligt, at kommunerne lejer en del”, siger projektchef hos Mandag Morgen, Morten Jastrup.

Virksomheder ser fordele ved energifokus
Dette års energiindeks rummer dog også godt nyt. Der skæres hvert år nogle procent af energiforbruget i både virksomheder og kommuner, og i besvarelserne kan man se, at en gruppe af virksomheder er begyndt at se bredere på de goder, de får ud af at have fokus på energien.

”Vi kan se, at omtrent en tredjedel af de virksomheder, der vælger at energieffektivisere deres bygninger, ikke bare ser på de rene energibesparelser, men også på områder som indeklima og produktivitet. Det er meget positivt, for disse effekter kan ofte være langt mere givende end de rene energibesparelser. Får virksomhederne blik for det, åbner det for, at vi kan tage fat på at effektivisere en langt større del af bygningsmassen”, siger Elo Alsing, markedschef i Skanska.

Læs også: Kommuner kan spare op til 30 procent energi

Også med hensyn til finansiering kan man se, at virksomhederne ser nye perspektiver. Typisk har virksomhederne fokuseret snævert på, at investeringer i energieffektivitet skulle betale sig selv tilbage i form af besparelser på få år.

Men dette års energiindeks viser for det første tegn på, at virksomhederne gradvist accepterer længere tilbagebetalingstider, og for det andet svarer en betydelig del – 15 procent – af svarvirksomhederne, at tilbagebetalingstid ikke længere er afgørende for dem. I stedet fokuserer de på, om investeringen skaber overskud i de løbende budgetter – dens cashflow.

Energiindeks Danmark 2014 bygger på en spørgeskemaundersøgelse blandt landets 1.000 største virksomheder målt på omsætning i 2012 og blandt landets 98 kommuner. 145 virksomheder med en samlet omsætning på 732 mia. kroner og 66 kommuner har svaret.

- JDN

KlarPris

Sponseret

Hvordan Kemp & Lauritzen skaber overblik over indkøb, ERP og fakturering med KlarPris

Gustavsberg A/S

Sponseret

Et sæde til hele familien

Relateret indhold

Brødrene A & O Johansen A/S

Sponseret

Hjælp når lokummet brænder - Svanemærket byggeri

Installator.dk

Vismænd: Dansk økonomi holder dampen oppe – men blandet udsigt for installationsvirksomheder

Installator.dk

Verdo Energy Systems solgt – 50 medarbejdere følger med

Installator.dk

Dansk AI-virksomhed overvåger 45.000 tekniske anlæg

Installator.dk

InstallatørGruppen køber schweizisk VVS-virksomhed

Installator.dk

Enhedslisten vil give elbil-checks til udvalgte

Installator.dk

Høje elpriser får fjernvarmens elforbrug til at styrtdykke

Installator.dk

Nye regler for elnettet træder i kraft: Her er konsekvenserne for virksomhederne

Installator.dk

Mere end hver anden nye varebil var elektrisk i 3. kvartal

Installator.dk

Elprisen er den højeste i fire år – men elkunder slipper alligevel billigere

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
Få styr på fremtidens varmepumpeløsninger til erhverv/industri

Deltagerpris GRATIS

Dato

22.10.2026

Tid

08:00

Sted

Herning

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Glamox A/S
Kursus
Bliv klar til fremtidens intelligente lysstyring med Glamox Ethernet2DALI - Modul 2

Glamox inviterer til en række gratis programmeringskurser i Ethernet2DALI med idriftsættelse af DALI2 Application Controller. Kurserne er målrettet installatører, teknikere og andre fagfolk, som ønsker stærkere kompetencer inden for moderne lysstyring, programmering og intelligent rumkontrol.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Roskilde Tekniske Skole

DTU
Efteruddannelse
Agile projekter - online undervisning

Vil du lære at lede agile projekter professionelt og effektivt? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få indsigt i agile værktøjer og kompetencer i agil projektledelse.

Dato

22.10.2026

Tid

17:00

Sted

Online

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager ved Boligforeningernes Dag i Aarhus

Kom og vær med, når vi igen afholder Boligforeningernes Dag i Aarhus! Messen er gratis og åben for bestyrelsesmedlemmer og engagerede beboere fra andels-, ejer- og almene boligforeninger.

Dato

24.10.2026

Tid

09:00

Sted

Aarhus Congress Center

Solar Danmark
Kursus
Solcelleanlæg – 360° projektering, installation og service

Solcellemarkedet er en stor del af den grønne omstilling, og derfor ser vi flere og flere solcelleanlæg blive installeret på ledige tagflader, bygninger og grønne arealer.

Dato

27.10.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Brøndby