Konsolideringen breder sig i det tekniske erhvervsliv

Ny analyse fra Tekniq Arbejdsgiverne tydeliggør en øget konsolidering i det tekniske erhvervsliv. Virksomheden Koble, som i fredags har tilføjet Sæby El, er et eksempel på tendensen. Det samme er InstallatørGruppen, der i det sidste halvandet år har opkøbt ca. 20 virksomheder.

Antallet af virksomheder i det tekniske erhvervsliv falder, mens antallet af fuldtidsbeskæftigede stiger. Det viser en ny analyse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne. 

I perioden 2008 til 2022 er hver tiende virksomhed inden for elbranchen forsvundet, og tilsvarende er hver syvende virksomhed forsvundet inden for vvs- og blikkenslagerbranchen samt metalindustrien.

Samtidig er fuldtidsbeskæftigelsen steget med 10 procent for elbranchen, tre procent for vvs- og blikkenslagerbranchen og 21 procent for metalindustrien i samme periode. Tendensen overrasker ikke Nicolai Siegumfeldt, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne.

“Den konsolidering vi ser i dag skal ses i lyset et marked i konstant udvikling, hvilket også medfører en lang række nye administrative krav, forventning om digitalisering, mere behov for specialiseret viden og kapaciteten til at fastholde og tiltrække medarbejdere. Det er vilkår, der måske er mere overkommelige, hvis man er en større enhed. Der er i hvert fald flere virksomheder, der vælger at gå sammen, fordi de vurderer, at de står stærkere som en større enhed eller sammenslutning, “ siger Nicolai Siegumfeldt.

Virksomhederne Koble og InstallatørGruppen er eksempler på nye spillere på installationsmarkedet, der køber mindre virksomheder op, for at opnå stordriftsfordele - uden af den grund at fjerne de opkøbte virksomheders lokale forankring, navn og ledelse.

“Jeg har været elektriker siden 1993, og det er nogle helt andre forudsætninger, der gør sig gældende i dag. Der kommer hele tiden nye ting til f.eks. med ESG-rapportering, og det kræver en kæmpe kapacitet at kunne følge med som mindre installatør. Der er ingen tvivl om, at konsolideringen er kommet for at blive, og jeg ser frem til at blive en del af den, siger Lars Andersen, direktør i Sæby El, der nu er en del af Koble.

-emte

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

25.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Få overblik over APV og arbejdsmiljøopgaver samt reducer risikoen for produktionsstop og ulykker

24.11.2025Installator.dk

Ny app skal øge brugen af akkorder i elbranchen

24.11.2025Installator.dk

Nyt lovforslag skal styrke beredskabet i hele vandsektoren

24.11.2025Installator.dk

Kemp & Lauritzen bygger ny lokation i Kalundborg

20.11.2025Wexøe A/S

Sponseret

Ny markedschef skal styrke Wexøes løsninger til installatører, rådgivere og grossister

20.11.2025Installator.dk

VELTEK styrker sekretariatet

20.11.2025Installator.dk

Utilfredsstillende resultater fører til ny ledelse i Nordelektro

19.11.2025Installator.dk

GK Danmark opkøber Sjølund Svejse- og VVS-Service

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Scankab Cables A/S
Messe
Scankab deltager på Ajour i Odense

Vi stræber efter at være din foretrukne kabelpartner. Vores deltagelse på messer er en del af vores forpligtelse til at skabe en platform for dialog og forståelse. Uanset om du er projektleder, installatør eller ingeniør, er Scankab din pålidelige kilde til kvalitetskabler og innovative løsninger.

Dato

27.11.2025

Sted

Odense

Danvak
Seminar
Lyd og støj i HVAC-installationer

Bliv klædt på til at håndtere lyd, støj og vibrationer i HVAC-installationer!

Dato

02.12.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Kursus
DS 428:2019 Komplet kursus om brandsikring af ventilationsanlæg

Kurset strækker sig over 2 kursusdage, hvor du får en komplet gennemgang af alle krav og præaccepterede løsninger i DS 428:2019. Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeldingslinket.

Dato

03.12.2025

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut - Taastrup

Dansk Standard
Kursus
Introduktion til OT-cybersikkerhed

Dette endagskursus giver en introduktion til cybersikkerhed for Operationel Teknologi. Få indsigt i relevante standarder og EU-direktiver og hvordan OT bedst rustes mod cybertrusler. Kurset klæder dig og din virksomhed på til at forstå, vurdere og handle på behovet for øget OT-cybersikkerhed.

Dato

03.12.2025

Tid

09:00

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Elsikkerhed.dk
Kursus
HD 60364 Opfølgningskursus

Bliv opdateret på HD60364-standarderne. Få de sidste nye ændringer med om bl.a. installationer i baderum, PoE-installationer og meget andet.

Dato

05.12.2025

Tid

09:00

Sted

Virtuelt via Microsoft Teams

Dansk Standard
Kursus
CE-mærkning af maskiner og anlæg - diplomkursus

Sådan udfører du CE-mærkning af maskiner, maskinlinjer og ombyggede maskiner – Diplomkursus – 2 dage

Dato

09.12.2025

Sted

Dansk Standard, Nordhavn