Kritik: Energiaftalen er uambitiøs

Den netop indgåede energiaftale skal give større incitament til at energirenovere boliger. Men det er fortsat ikke attraktivt nok for udlejerne at investere i energirenovering, mener Ejendomsforeningen Danmark.

Alle folketingets partier bortset fra Liberal Alliance er blevet enige om en energisparepakke for private lejeboliger. Formålet med aftalen er at skabe større incitament til energirenovering af private lejeboliger.

Torben Christensen, direktør i Ejendomsforeningen Danmark, mener, at energiaftalen ikke giver nok incitament for udlejerne til at energirenovere. Foto: Sten Wrem.

Forventningen fra politisk side er, at flere nu vil energirenovere, hvilket giver job til håndværkerne. Men der mangler fortsat incitament fra udlejerne til at energirenovere, lyder det for Ejendomsforeningen Danmark.

”Med den nye aftale vil udlejers incitament til energirenovering blive større. Men incitamentet er meget beskedent og omfatter ikke langsigtede investeringer i energibesparende foranstaltninger ,” siger Torben Christensen, direktør i Ejendomsforeningen Danmark.

Energibesparelser til lejerens fordel
Aftalen indebærer følgende: Udlejeren må sætte huslejen op, hvis udlejer har investeret i energirenovering. Til gengæld for at lejeren får en dyrere husleje, opnår lejeren en besparelse på for eksempel varmeregningen som følge af, at boligen er blevet mere energieffektiv.

Aftalen siger også, at lejeren fra dag et skal opnå mindst lige så store besparelser i energiudgifterne, som lejeforhøjelsen for de energibesparende foranstaltninger udgør. Det gør, at der i praksis ikke bliver mulighed for at foretage andet end meget beskedne investeringer, og udlejerne får ikke det incitament til at energirenovere, som vi har efterlyst længe, siger Torben Christensen.

Han mener, at vi skal i gang med at energirenovere de ældre lejeboliger nu, hvis energiforbruget for alvor skal ned. Omkring 75 procent af de private udlejningsboliger er bygget før 1979, før der i bygningsreglementet blev stillet krav til energistandarden.

Det er aftalt, at der gennemføres en evaluering af virkningerne af lovforslaget, når ændringerne har været i kraft i to år. Evalueringen skal give et billede af, om lovændringerne har haft den tilsigtede effekt.

Aftalen omfatter et lovforslag, der bliver fremsat i december 2012.

Læs aftaleteksten her.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

10.12.2025Installator.dk

3byggetilbud.dk opkøbt af nordisk kapitalfond

10.12.2025Installator.dk

Andelen af nyindregistrerede elvarebiler sætter igen rekord

09.12.2025Installator.dk

Gå ikke glip af de vigtigste opdateringer i EL, VVS og Ventilation! Tilmeld dig Installatør.dk's Nyhedsbrev

09.12.2025Solar Danmark

Sponseret

Tak til alle, der deltog i vores Blue Install Network-arrangementer rundt om i hele landet

09.12.2025Installator.dk

Analyse: Forsyningsselskaber har bred og stærk bestyrelseskompetence

09.12.2025Installator.dk

Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr.

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 10 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle