Exhausto intensiverer kundefokus

Kunden skal endnu mere i centrum, når der skal sælges ventilationsløsninger. Det er mantraet hos Claus Hagen Ødum Jørgensen, der er ny salgsdirektør i Exhausto.

Claus Hagen Ødum Jørgensen, salgsdirektør i Danmark, Exhausto..

Hvilken opgave står højest på din dagsorden som ny salgsdirektør i Exhausto?
Den mest aktuelle udfordring er få Exhauto eksponeret og promoveret ude på markedet, som den professionelle leverandør vi er - og det skal ske på et endnu højere niveau, end vi har gjort hidtil. Vi implementerede ny salg- og marketingstrategi i 2013 og med afsæt i den kører vi intensiverede kampagner i årene fremover, samtidig med at vi introducerer en række nye produkter. Det skal selvfølgelig sammenholdes med god og professionel kundebetjening.

Om Claus Hagen Ødum Jørgensen

Uddannelse:

  • Salgsteknik og salgsledelse fra Ladegaard Management 2001 – 2011
  • Udvidet Maskinmester, Machine Engineer fra Fredericia Maskinmester Skole fra 1980 – 1985

Tidligere ansættelser:

  • Export manager hos Exhausto A/S
  • CSO Nordic & Baltic hos Novenco
  • Sales manager hos Syd Energi
  • Sales manager hos Glenco A/S

Hvorfor vil du gerne arbejde i ventilationsbranchen?
Ganske enkelt, fordi jeg synes, at det er en spændende branche at være i. Det er en meget omskiftelig branche, i den forstand at branchen og markederne bevæger sig meget. Produkterne og specielt de produktnyheder Exhauto har lanceret – her tænker jeg specielt på vores helt nye VEX4000 serie - og de produktnyheder, som er på vej i de kommende år, synes jeg er rigtig spændende at arbejde med. Netop det tiltaler mig. Og så har vi en fantastisk kultur i Exhauto, som bare understreger, at medarbejderne er et af de største aktiver, vi har.

Hvordan kommer Exhautos kunder og medarbejdere til at mærke, at du har overtaget posten som salgsdirektør?
  Vores kunder får en god, rutineret og dedikeret sparringspartner i hverdagen med helt klare mål for øje. Det vigtigste mål er, at have kunden i centrum - det bliver mantraet fra min side. Det fokus har vi altid haft, men vi skal intensivere vores indsats, og vi vil være de bedste i markedet.

Hvilke erfaringer og kompetencer kan du tage med dig fra dine tidligere stillinger?
Jeg har et godt kendskab til det danske marked inden for ventilation qua mit tidligere virke. Og så har jeg beskæftiget mig med salg og salgsledelse inden for business to business i stort set hele mit karriereforløb.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Tilføj Bluetooth®-tryk til dine 230V ON/OFF sensorer - helt uden udskiftning!

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

09.12.2025Installator.dk

Analyse: Forsyningsselskaber har bred og stærk bestyrelseskompetence

09.12.2025Installator.dk

Dansk formandskab fjerner byrder for 6 mia. kr.

08.12.2025Installator.dk

Bravida vinder stort udbud på vejbelysning i 10 kommuner

08.12.2025Installator.dk

Elektrificeringen sikrer installatøren nøglerolle i den grønne omstilling

07.12.2025Installator.dk

Carl Ras vil tættere på kunderne med ny butiksstrategi

05.12.2025Installator.dk

Sjørring El-Service vælger Koble for at sikre fremtidens drift

05.12.2025Installator.dk

Dalux lancerer automatiseret clash detection

04.12.2025Installator.dk

CEPOS-analyse: Danmark bør droppe nationalt klimamål

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle