Kvinder er mest teknologibegejstrede

Fire ud af fem danskere mener, at teknologi er med til at gøre deres hverdag lettere, og det er kvinderne, som går forrest. Det viser en ny befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby.

”Nu gælder det bare om at gøre teknologierne og deres fordele så lettilgængelige som muligt”, afslutter Maria Schougaard Berntsen. Foto: Befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby..

Teknologien har for alvor indtaget danskernes dagligdag. I hvert fald svarer 80,5 procent af de godt 1.000 deltagere i en ny befolkningsundersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne og Ulobby, at teknologi gør deres hverdag lettere.

Og det er især kvinderne, som er teknologibegejstrede. Her svarer hele 83,4 procent, at teknologi i nogen eller høj grad gør deres hverdag lettere, mens det tilsvarende tal hos mændene er på 77,7 procent.

”Det understreger bare, at danskerne helt overordnet har lukket de teknologiske muligheder ind i deres hjem og dagligdag”, vurderer Maria Schougaard Berntsen, cheføkonom hos TEKNIQ arbejdsgiverne.

Hverdagsbrug

Undersøgelsen har også kigget nærmere på, hvilke teknologier danskerne især benytter sig af. Listen toppes af betalingstjenester som Mobilepay og netbank, som benyttes af 86,6 procent af deltagerne i undersøgelsen. De to betalingstjenester er skarpt forfulgt af smartphones, som benyttes af 82,2 procent af de adspurgte, samt apps fra det offentlige som eksempelvis Nemid og Borger.dk, som benyttes af 73 procent. Derudover benytter 57,9 procent sig af onlineshopping og 60 procent af streaming.

”Vi bruger med andre ord teknologien til rigtig mange rutineopgaver, hvilket også understreger, hvor langt vi rent faktisk er kommet med digitaliseringen af vores hverdag”, siger Maria Schougaard Berntsen.

Hun mener endvidere, at tallene viser, at der er et enormt potentiale for at introducere nye teknologier, som både kan lette dagligdagen og eksempelvis hjælpe os med at spare på energien.

”Nu gælder det bare om at gøre teknologierne og deres fordele så lettilgængelige som muligt”, afslutter Maria Schougaard Berntsen.

-CH

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Elma Instruments A/S

Sponseret

Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Annonce

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Installator.dk

Høje gaspriser kan koste 5.000 kr. mere for et standardhus

Installator.dk

Nu er hver femte personbil elektrisk

Installator.dk

Energinet: Elnettet skal udbygges hurtigt – men behovet ændrer sig konstant

Installator.dk

Brancheforening: Brug for national strategi for energilagring

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Danvak
Kursus
Ventilation fra A til Z

Kurset afholdes over 2 x 3 hele kursusdage – Du finder de konkrete datoer i kursusbeskrivelsen, ved at trykke på tilmeld-knappen.

Dato

16.03.2026

Tid

08:30

Sted

Teknologisk Institut, Kongsvang Allé 29, 8000 Aarhus

EET Danmark A/S
Uddannelse
Ubiquiti Certificeringer

Tilmeld dig EET’s Ubiquiti-certificeringskurser

Dato

17.03.2026

Sted

EET, Ventrupvej 27, 2670 Greve + DBU Hotel & Kursuscenter, Kileparken 27, 8381 Tilst

GN Belysning
Webinar
Sådan kommer du i gang med at dataopsamle korrekt med DALI2/DALI+

De nye trådløse DALI-2 og DALI+ standarder ændrer måden, du arbejder med lysstyring på – og med de nye BR18-krav bliver det endnu vigtigere at kunne opsamle og bruge data korrekt i dine installationer.

Dato

26.03.2026

Tid

14:30

Sted

Microsoft Teams

EET Danmark A/S
Kursus
Axis Kurser

Gør læring til et eventyr med Axis

Dato

27.03.2026

Sted

Online + classroom

Brunata A/S
Messe
Brunata deltager på Vandværksmesse i Aars

Riv en dag ud af kalenderen og få ny viden med hjem på Danske Vandværkers fagmesse.

Dato

27.03.2026

Tid

08:30

Sted

Messecenter Vesthimmerland, Aars

Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)