Lad designet tale for sig selv

Design fremtidens armatur for Damixa.

Producenten Damixa vil styrke designsiden endnu mere under et nyt koncept ’Let the design talk’ og inviterer en række danske designere og arkitekter til at give deres bud på fremtidens armaturer. Resultatet skal være to nye danskdesignede serier af armaturer, der bliver introduceret på de internationale markeder i efteråret 2009.
300 millioner forbrugere. De nye produkter vil blive præsenteret på CODE 09 i august 2009 i København.

"Vores forstærkede fokus på design skyldes, at både badeværelse og køkken er blevet vigtige rum for forbrugeren, og vi tror, at godt design er en væsentlig konkurrenceparameter, og dansk design er efterspurgt i hele verden. Vi ser 'Let the design talk' som starten på et endnu tættere samarbejde med den danske designbranche," siger Kim Kenlev, administrerende direktør i Damixa, som mener, at designere vil være interesserede i at samarbejde med Damixa, fordi firmaet gennem sit distributionsnet har adgang til 300 millioner forbrugere.

Designpriser
Damixa har i årenes løb vundet flere designpriser, blandt andre reddot award og iF Product Design Award, og designer Anne Qvist har via sit design for Damixa vundet tre internationale designpriser for vandhaneserien Profile, der er inspireret af vand.

Hendes serie bliver solgt på både det danske og internationale marked. Senest er Profil blevet valgt som armatur i forbindelse med et større hotelprojekt i Bergen i Norge.

Installator.dk

RL Ventilation omorganiserer for at tage næste vækstspring

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Brunata A/S

Sponseret

Kronik: Vand er en knap ressource, men ingen tør tale om den åbenlyse løsning

Installator.dk

TEKNIQ: Primært større elnettilslutninger bliver ramt

Installator.dk

Ny regering skal hjælpe Energinet med at prioritere

Installator.dk

Lars Aagaard blev valgt til Folketinget

Installator.dk

Odsherred Forsyning retter ind og halverer gebyr

Installator.dk

Tekum fordobler bruttofortjenesten og satser på fortsat vækst

Installator.dk

GK opruster på salg og styrker serviceforretningen

Installator.dk

Dansk Solcelleforening skifter fokus

Installator.dk

Prischock: Overvejer energitillæg og elbiler

Installator.dk

Ønskeseddel til ny regering: Adgang til arbejdskraft, grøn omstilling og omkostninger i fokus

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dimex
Messe
ISH China & CIHE 2026: Dansk HVAC-knowhow i kinesisk spotlight

Når ISH China & CIHE 2026 slår dørene op i Shanghai fra 31. marts til 2. april, er det ikke blot endnu en sektormesse. For danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i energieffektivitet, varmeforsyning og boligkomfort.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Dimex
Messe
Muligheder i Kina for danske virksomheder i HVAC-branchen

ISH China & CIHE løber af stablen fra 31. marts til 2. april 2026 – en mulighed for danske virksomheder for at finde vej til det kinesiske marked.

Dato

31.03.2026

Tid

09:00

Sted

Shanghai New International Expo Centre (SNIEC)

Danvak
Konference
Drift- og vedligeholdskonferencen 2026

Facility & Produktion – brobygning til fremtidens vedligehold

Dato

08.04.2026

Tid

08:30

Sted

EUC Lillebælt, Teknikervej 2, 7000 Fredericia

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

09.04.2026

Tid

09:00

Sted

Hadsten

Danvak
Gå-hjem-møde
Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Projektering og opbygning af HVAC-systemer omfattet af ATEX direktiverne

Dato

09.04.2026

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej, 2630 Taastrup

Glamox A/S
Kursus
Programmeringskursus: Modul 1 i Glamox DALI2 Application Controller

Uddannelse i moderne lysstyring fra Glamox

Dato

10.04.2026

Tid

08:00

Sted

Hadsten