Langsigtet aftale resulterer i ny solcellepark i Jylland

Køkkenvirksomhederne Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design har forpligtet sig til en 10-årig PPA med Better Energy. Aftalen bidrager til udviklingen af en ny solcellepark i Jylland.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter. Foto: Better Energy..

Better Energys elindkøbsaftale (PPA) med de fire virksomheder er endnu et eksempel på, hvordan organisationer med forskellige energibehov kan påvirke den grønne energiomstilling direkte. Ved at forstå sektorens energibehov og indgå partnerskab med ligesindede virksomheder har Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design samtidig sikret en stabil forsyning af omkostningseffektiv elektricitet i de næste 10 år.

Gennem denne virksomheds-PPA-model kan producenter inden for forskellige brancher komme tættere på deres bæredygtighedsmål og deltage i den grønne omstilling.
”Som producenter er det vores ansvar at være fokuseret på bæredygtighed og fortsat finde måder at reducere miljøpåvirkningen af vores virksomheder på”, udtaler Henrik Gade Andersen, direktør for strategisk indkøb hos Kvik.

”Ved at indgå partnerskab med DFI-Geisler, Multiform og JKE Design for at købe grøn elektricitet gennem en PPA med Better Energy kan vi sikre, at vi bevæger os mod mere bæredygtige forretningspraksisser”, fortsætter han.

Den nye solpark ligger nær Stevning i det sydlige Jylland. Den tilføjer 35 GWh årligt produceret vedvarende energi til det danske elnet - hvilket svarer til energibehovet for 22.500 danskere. Parken genanvender jord, der tidligere blev brugt til minkavl, og fokuserer på at genoprette biodiversiteten i området ved at oprette mikrohabitater til smådyr og insekter.

Læs også: FN Byen vedligeholdes af erfaren virksomhed

Better Energys nye kontor i Kolding står for drift og vedligeholdelse af parken, der er tilsluttet det danske elnet.

”Beslutningen fra Kvik, DFI-Geisler, Multiform og JKE Design om at adressere den miljømæssige påvirkning af den energi, de forbruger, har haft en reel indvirkning på etableringen af den nye solcellepark. Det er vigtigt, at virksomheder med energiforbrug af alle størrelser og på tværs af alle sektorer har mulighed for at købe vedvarende energi, så de kan bevæge sig mod bæredygtighed og tage direkte del i den grønne omstilling”, siger Mikkel Thorup, direktør for PPA hos Better Energy.

- PiB

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Mød Wygwam Danmark A/S på El & Teknik 2026

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Ny opgraderede serie af klasse A pyranometer

Installator.dk

Formand: Fjernvarmen har leveret som forventet

Installator.dk

InstallatørGruppen opkøber stor nordjysk installationsvirksomhed

Installator.dk

Green Power Denmark henter ny viceadm. direktør i Energistyrelsen

Installator.dk

Kinas varmepumpeindustri buldrer frem

Installator.dk

Mumle åbner DM i Skills 2026 i Hjørring

Installator.dk

Koble leverer første overskud efter markant fremgang

Installator.dk

Geopolitik presser på: Organisationer vil have ny Power-to-X-strategi

Installator.dk

Heras samler danske sikringsaktiviteter under ét brand

Installator.dk

DI: Etabler fleksibelt elmarked nu – løsningerne findes allerede

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle