Langsom sagsbehandling truer solcelleprojekt

Hos Langelands Kommune går det så langsomt med behandlingen af en sag, der omhandler opførelsen af ti nye solcelleanlæg, at energikonsulenten bag ovevejer at droppe det ellers planlagte projekt.

Langsom sagsbehandling hos Langelands Kommune truer lige nu opførelsen af et stort solcelleprojekt på Langeland og Sydfyn..

Langeland Kommunes langsomme sagsbehandling truer lige nu et stort solcelleprojekt bestående af en opførelse af ti solcelleanlæg forskellige steder på Langeland og et enkelt sted i Svendborg Kommune. Det er energikonsulent Ole Andersen, der står bag projektet, men planerne har lange udsigter.

Der er gået næsten et år siden, Ole Andersen sendte de første ansøgninger af sted til Langelands Kommune, og der kan gå endnu et år før, at han får en eventuel byggetilladelse på plads. Det får energikonsulenten til at overveje at droppe projektet. Det skriver fyens.dk.

Læs også: Gaia Solar får ordre på Nordens største solcelleanlæg

”Hvis ikke vi har det hele klar inden udgangen af 2014, er det ikke sikkert, det er attraktivt nok økonomisk. Så kan vi være tvunget til at droppe hele projektet”, siger Ole Andersen.

Masser af arbejde til de langelandske håndværkere
Det store solcelleprojekt vil ifølge Ole Andersen give masser af arbejde til de langlandske håndværkere, og godt 4000 kW solenergi vil give et fornuftigt økonomisk afkast til omkring 350 familier på Langeland og lidt til ham selv. Derfor er det ifølge ham ærgerligt med den langsomme sagsbehandlingstid.

Derudover er planen med anlæggene også, at de skal være fælles, så naboer og borgere kan købe andele i anlægget og få del i fortjenesten.

Der skal en lokalplan til
Finn Granhøj, der er planchef hos infrastruktur, Langelands forvaltning for teknik-, natur- og miljøområdet, begrunder den langsomme sagsbehandlingstid med kravet om en lokalplan. Der skal altså en lokalplan til, før Ole Andersen kan få sin byggetilladelse.  

Læs også: Nu kan solcelleanlægget integreres i taget

”Anlæg, som de her, er betegnet som større tekniske anlæg, og de er lokalplan-pligtige. Det kræver, at vi først indstiller det til politikkerne, der herefter vedtager en lokalplan, der så sendes i høring, inden politikerne endelig vedtager det, hvorefter vi kan give byggetilladelser. Vi starter ved ingenting”, forklarer Finn Granhøj til Fyns Amts Avis.

Eaton Electric Danmark

Sponseret

Supersygehus sikrer strømforsyning uden klimaskadelig SF6-gas

Ecofoss/Green:ID

Sponseret

Thoravej 29 – prisbelønnet kontorbyggeri med bæredygtig specialbelysning

Relateret indhold

15.10.2025Installator.dk

Tekniske uddannelser: Elektriker og smed hitter som aldrig før

15.10.2025Installator.dk

Partier kræver handling i forhold til stillestående havvindmøller

15.10.2025Installator.dk

Kvinder går i mod trenden: Flere vil være VVS´er eller elektriker

14.10.2025Installator.dk

Havvindmøller sættes i stå på grund af manglende efterspørgsel

13.10.2025Installator.dk

Vandmangel truer – men ingen måler på det mest basale

13.10.2025Installator.dk

Tekniske fag i høj kurs: Ledigheden blandt elektrikere og VVS’ere nær bundrekord

10.10.2025Installator.dk

Innargi lander flerårig aftale i Tyskland

10.10.2025Installator.dk

Forsvaret udbyder mia-aftale om teknisk vedligeholde og eftersyn

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle