Langsom sagsbehandling truer solcelleprojekt

Hos Langelands Kommune går det så langsomt med behandlingen af en sag, der omhandler opførelsen af ti nye solcelleanlæg, at energikonsulenten bag ovevejer at droppe det ellers planlagte projekt.

Langsom sagsbehandling hos Langelands Kommune truer lige nu opførelsen af et stort solcelleprojekt på Langeland og Sydfyn..

Langeland Kommunes langsomme sagsbehandling truer lige nu et stort solcelleprojekt bestående af en opførelse af ti solcelleanlæg forskellige steder på Langeland og et enkelt sted i Svendborg Kommune. Det er energikonsulent Ole Andersen, der står bag projektet, men planerne har lange udsigter.

Der er gået næsten et år siden, Ole Andersen sendte de første ansøgninger af sted til Langelands Kommune, og der kan gå endnu et år før, at han får en eventuel byggetilladelse på plads. Det får energikonsulenten til at overveje at droppe projektet. Det skriver fyens.dk.

Læs også: Gaia Solar får ordre på Nordens største solcelleanlæg

”Hvis ikke vi har det hele klar inden udgangen af 2014, er det ikke sikkert, det er attraktivt nok økonomisk. Så kan vi være tvunget til at droppe hele projektet”, siger Ole Andersen.

Masser af arbejde til de langelandske håndværkere
Det store solcelleprojekt vil ifølge Ole Andersen give masser af arbejde til de langlandske håndværkere, og godt 4000 kW solenergi vil give et fornuftigt økonomisk afkast til omkring 350 familier på Langeland og lidt til ham selv. Derfor er det ifølge ham ærgerligt med den langsomme sagsbehandlingstid.

Derudover er planen med anlæggene også, at de skal være fælles, så naboer og borgere kan købe andele i anlægget og få del i fortjenesten.

Der skal en lokalplan til
Finn Granhøj, der er planchef hos infrastruktur, Langelands forvaltning for teknik-, natur- og miljøområdet, begrunder den langsomme sagsbehandlingstid med kravet om en lokalplan. Der skal altså en lokalplan til, før Ole Andersen kan få sin byggetilladelse.  

Læs også: Nu kan solcelleanlægget integreres i taget

”Anlæg, som de her, er betegnet som større tekniske anlæg, og de er lokalplan-pligtige. Det kræver, at vi først indstiller det til politikkerne, der herefter vedtager en lokalplan, der så sendes i høring, inden politikerne endelig vedtager det, hvorefter vi kan give byggetilladelser. Vi starter ved ingenting”, forklarer Finn Granhøj til Fyns Amts Avis.

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Installator.dk

Store elkunder kan komme til at vente i årevis

Installator.dk

Høje elpriser kan give danskerne en dyr vinter

Installator.dk

Nyt vækstmarked: Integrerede energiløsninger og husstandsbatterier på vej mod gennembrud

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup