Lavkonjunktur eller ej?

Finansiel krise, økonomisk krise, faldende aktivitetsniveau, økonomisk nedsmeltning. Ordvalget i medierne og blandt økonomer og politikere er for øjeblikket dramatisk. Vi spurgte en række af branchens virksomheder – store og små, hvad de forventer sig af den nærmeste fremtid.

De virksomheder, vi talte med, er ikke repræsentative for branchen, men indtil videre har de fleste ikke mærket meget til nedgang i hverken aktivitet eller ordretilgang. Kun én af de adspurgte har måttet fyre medarbejdere. Nogle føler sig dog usikre på fremtiden og er blevet mere påpasselige med at få deres udeståender hjem.

Ingen ændringer
VVS-installatør Arne Frandsen A/S er en mindre virksomhed, som har eksisteret i omkring 40 år. Med sine ti ansatte er virksomheden ikke involveret i byggeprojekter. Kunderne er findes især blandt private og i industrien, så spjældarbejde udgør en relativt stor andel af omsætningen. De har da heller ikke mærket noget til lavkonjunkturen, og firmaet har ikke fået færre opgaver over de sidste par måneder.

”Vi har ikke nogen særlige udeståender hos vores kunder. Ja, altså lige bortset fra hos kommunen, men sådan har det altid været,” siger Connie Frandsen.

Det ene opvejer det andet
I den anden ende af skalaen – i hvert fald størrelsesmæssigt ligger YIT Danmark, som har omkring 1400 ansatte og i 2007 kunne fejre 100-års jubilæum. Virksomhedens kunder fordeler sig over alle områder.

”Der bliver snakket meget om den økonomiske situation, men vi har ikke mærket noget. Vi får lige så mange opgaver, som vi plejer, og vi står ikke over for fyringer eller nedgang i omsætningen,” hedder det fra YIT’s kommunikationsafdeling.

Det kan dog ikke udelukkes, at det vil blive en anden slags opgaver, YIT må påtage sig i fremtiden, hvis lavkonjunkturen rammer de dele af industrien, som YIT indtil videre har arbejdet med.

”Vi arbejder meget med olie- og marineindustrien, og den er ikke blevet så hårdt ramt endnu, men vi har et bredt opgaveområde, så det ene områder opvejer det andet, hvis der skulle opstå problemer,” hedder det.


Fortsat høj aktivitet
Heller ikke VVS-installatør Ejner Pedersen, som er en 35 år gammel virksomhed med 15 ansatte, har mærket noget til lavkonjunktur.
”Vi har kunder inden for alle områder, og aktiviteten er høj. Tværtimod, vi har masser at lave. Vi er booket rigeligt op, også frem til sommerferien næste år,” siger Ejner Pedersen.


Bølgedal for byggeriet
AB Electric A/S er en mellemstor virksomhed med 50 ansatte. Virksomheden har eksisteret siden 1980 og har kunder inden for alle områder, men arbejder hovedsageligt med industriopgaver – herunder automatisering.

AB Electric A/S har ikke mærket nogen nedgang i antallet af industriopgaver, men der har været en mærkbar nedgang inden for byggeriet. Og firmaet har måttet afskedige 25 procent af den del af arbejdsstyrken, der har med byggeriopgaver at gøre.

”Vi forventer ikke, at der bliver sat nyt byggeri i gang, men det, der allerede er i gang, det fortsætter, så vi holder omsætningen på samme niveau,” siger AB Electric’s adm. direktør Arne Holm.

Firmaet har ikke oplevet nogen problemer med hverken lån eller kassekredit, men har øget sin indsats for at få sine udeståender hjem.

”Vi kan se, at skal bruge mere og mere energi på at få vores penge hjem. Der er især store beløb hos entreprenører, hvor projekter er stoppet. Det strammer også til for industrien, så vi skal være oppe på dupperne og få vores penge – det har vi ikke været før, men vi skal nok ikke være så blåøjede længere,” siger Arne Holm.


Ved ikke om 2009-budgetter holder
Kemp & Lauritzen A/S, som har eksisteret i 126 år, har 1500 ansatte, som er beskæftiget med opgaver inden for både industri og byggeri.

Virksomheden har oplevet en mindre nedgang inden for byggeriet, mens industrien ikke lader til at have nedsat aktivitetsniveauet. Adm. direktør Allan Jørgensen regner med, at branchen vil have fuld beskæftigelse resten af året.
”Men 2009 er usikker, for vi ved endnu ikke, om lavkonjunkturen rammer landet, men vi budgetterer med uændret omsætning, hvor der altså ikke er vækst, men heller ikke fald,” siger han. Ligesom andre virksomheder mener han, at firmaet for fremtiden skal være mere obs på udeståender, end før i tiden.

Solar Danmark

Sponseret

INVITATION – Solar Blue Install Network

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

31.10.2025Installator.dk

DIN Forsyning vinder Fjernvarmeprisen 2025

30.10.2025Installator.dk

11 nye industriparker på vej: ”Det rykker Danmark fremad”

30.10.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Vores forskellighed er en styrke

29.10.2025Installator.dk

Grøn omstilling: Elvarebiler giver både økonomiske og grønne fordele

29.10.2025Alcadon ApS

Sponseret

Så du Alcadon i TV i lørdags?

28.10.2025Installator.dk

Verdo får mio-bøde for vildledende grøn markedsføring

28.10.2025Installator.dk

EU stemte nej til mindre bureaukrati

27.10.2025Avidenz A/S

Sponseret

APV’en er et lovkrav – se den som en mulighed for udvikling

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
Avidenz A/S
Kursus
Den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse (Aalborg)

Tag den lovpligtige arbejdsmiljøuddannelse hos Avidenz - autoriseret arbejdsmiljørådgiver.

Dato

04.11.2025

Tid

08:00

Sted

Scandic Aalborg Øst, Hadsundvej 200, 9220 Aalborg Ø

Avidenz A/S
Kursus
Sagkyndig - lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler (Silkeborg)

Tag dette kursus i lovpligtigt eftersyn af tekniske hjælpemidler. Spar penge, og foretag de lovpligtige eftersyn, når det passer ind i jeres planlægning.

Dato

04.11.2025

Tid

09:00

Sted

Scandic Silkeborg, Udgårdsvej 2, 8600 Silkeborg

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

13:45

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 3, 2630 Taastrup

Danvak
Seminar
Projektering og drift af sprinklersystemer

Sprinklersystemer spiller en stor rolle i brandsikring, men projekteringen kræver indsigt i både gældende standarder, risikoklasser og praktiske løsninger.

Dato

04.11.2025

Tid

14:00

Sted

Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup

Vølund Varmeteknik A/S
Kursus
🔧 Kompetencegivende servicekursus 🔧

Lær, hvordan du skal udføre serviceeftersyn og indregulering på Vølunds varmepumper!

Dato

05.11.2025

Tid

08:30

Sted

Industrivej Nord 7B, 7400 Herning

Danvak
Kursus
BR18 og brandsikre gennemføringer

Kurset gennemgår BR18’s krav til brandsikring af installationsgennemføringer, samt en grundig gennemgang af test- og normkrav til dokumentation af projektering og udførsel.

Dato

06.11.2025

Tid

08:15

Sted

Teknologisk Institut - Aarhus