Leasing af solceller på erhvervsejendomme

Fra efteråret 2025 bliver det muligt for ejere af erhvervsbygninger at lease solceller og andet udstyr til opstilling på taget eller facaden af deres ejendom. Det sker efter at regeringen har netop fremsat et lovforslag, der skal gøre det muligt at lease solceller til opstilling på tage og facader af erhvervsejendomme.

Foto: Arkiv

”Det er virkelig en stor landvinding for den grønne omstilling, da leasingselskaberne hidtil har været afskåret fra at tilbyde denne form for finansiering”, siger direktør i Finans & Leasing,

Det har hidtil været umuligt, da Tinglysningsloven har bremset for, at leasingselskaberne kunne bevare ejerskabet til solcellerne i konkurrencemed panthaver i ejendommen og dermed ikke havde krav på dem, i tilfælde af en eventuel konkurs.

”Det giver rigtig god mening at inddrage kedelige tagflader i industrikvarterer, fremfor naturskønne områder tæt på beboelse”, sig Christian Brandt der vurderer, at der er et potentiale i milliardklassen i leasing af solceller alene på tagene af erhvervsejendomme.

Af regeringens lovforslag fremgår det, at det kun er for erhvervsejendomme, de nye regler kommer til at gælde. Det er altså endnu ikke muligt for private at opsætte leasede solceller på taget derhjemme.

”Træerne vokser ikke ind i himlen, men det her er et vigtigt første skridt. Vi havde selvfølgelig gerne set, at det blev muligt at lease solceller alle steder og for alle, men det har ikke været muligt at få igennem i første omgang”, siger Christian Brandt.

-mauh
 

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

03.12.2025Installator.dk

TEKNIQ: EU’s gasstop fra 2027 kræver turbo på elektrificeringen

03.12.2025Installator.dk

EU siger nej til russisk gas fra 2027

02.12.2025Installator.dk

Dansk Industri opruster med ny brancheplatform for teknik og installation

02.12.2025VELTEK

Sponseret

VELTEK styrker sekretariatet med ny chefrådgiver – Varmt velkommen til Anja Kraag

02.12.2025TEKNIQ

Sponseret

Sæt grænser før julefrokosten

02.12.2025KlarPris

Sponseret

Prisgennemsigtighed presser markedet. Hvordan vender du det til en fordel?

01.12.2025Installator.dk

Stark Danmark tæt på 10 mia. kr. i omsætning

01.12.2025Installator.dk

Danskerne holder igen med boligforbedringer

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle