Lemvigh-Müller energioptimerer sine ejendomme

Grossisten Lemvigh-Müller er gået i gang med at energirenovere sine egne ejendomme, dels for selv at blive grønnere, men også for at hjælpe installatørerne ind på et attraktivt vækstmarked.

En stor del af Lemvigh-Müllers ejendomme er af ældre dato og opført før, der for alvor var energikrav til nye bygninger. Derfor har grossisten store muligheder for både at spare på CO2-udslippet og pengene. Foto: Claus Kunckel..

”Vi har omkring 30 ejendomme i hele landet – fra kontorer til lagerhaller og butikker. I første omgang har vi valgt de ejendomme ud, hvor der er størst potentiale for at opnå energibesparelser. Vi har på nuværende tidspunkt gået vores ejendomme i Slagelse, Gladsaxe og Thisted igennem, og i Slagelse er vi næsten færdige med energirenoveringen”, siger Jeanne Palmbo, facilitychef i Lemvigh-Müller.

Store besparelser
En stor del af Lemvigh-Müllers ejendomme er af ældre dato og opført før, der for alvor var energikrav til nye bygninger. Derfor har grossisten store muligheder for både at spare på CO2-udslippet og pengene. Alene i Slagelse kan Lemvigh-Müller spare knap 300.000 kroner om året på varme og el.

Viden om et attraktivt marked
Men det er ikke kun de store besparelser og klimahensynet, der ligger til grund for energirenoveringen. Stål- og teknikgrossisten, der blandt andet forhandler produkter og løsninger til energioptimering, vil gerne selv høste erfaring og viden inden for energirenovering, der kan bruges til at sparke døren ind til markedet for energirenovering sammen med el- og VVS-installatørerne.

”Energioptimering er et kæmpe vækstområde, og det vil vi gerne byde ind på sammen med el- og VVS-installationsbranchen. Vi står selv for at udføre beregningerne, udarbejde udbudsmateriale og søge tilskud på vores egne ejendomme, og på den måde viser vi installatørerne, at Lemvigh-Müller har alle de kompetencer, der er nødvendige, hvis man for alvor skal ind på markedet for energirenovering”, siger salgsingeniør Peter Stjerne Hansen.

Læs også: Lemvigh-Müller vinder pris for markedsudvikling

Han mener, at det er vigtigt, at man på tværs af fagskel kan kombinere de forskellige energitiltag, så de giver størst mulig effekt og besparelse. Derfor kan installatørerne få teknisk sparring og hjælp inden for alle fagområder - fra belysning og varme til brugsvand og ventilation hos Lemvigh Müller.

”I samråd med os har de mulighed for at udarbejde komplette løsningsforslag – også på store, komplekse entrepriser. Vi kan med andre ord hjælpe dem med at få opgaverne”, siger Peter Stjerne Hansen.

-SSM

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

BLICHFELD POWER & MEASUREMENTS A/S

Sponseret

Skjulte netfejl koster dyrt: Optimer din tilstandsbaserede vedligeholdelse i vind, forsyning og jernbane

Installator.dk

Teknologisk Institut overtager autorisationer

Installator.dk

Ny brancheforening vil bane vejen for flere batterier

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup