Lemvigh-Müller opruster med ny bæredygtighedschef

Bæredygtighed er på den strategiske agenda hos Lemvigh-Müller og rykker med ansættelsen af en ny Head of Sustainability helt tæt på forretningen.

Med ansættelsen af Pernille Kiær som Head of Sustainability med reference til Christian Herbert (tv), der er kommerciel direktør og del af direktionen, er bæredygtighed rykket helt ind i Lemvigh-Müllers kerneforretning. Foto: Lemvigh-Müller..

Lemvigh-Müller skal være den foretrukne forretningspartner for industrien, byggeriet og installationssektoren – også når det kommer til bæredygtighed. Sådan lyder det fra Pernille Kiær, der fra 1. marts er ansat som Head of Sustainability hos stål- og teknikgrossisten Lemvigh-Müller.

”Lemvigh-Müller er inde i en spændende transformationsproces, hvor bæredygtighed er prioriteret af topledelsen i den nye forretningsstrategi”, siger Pernille Kiær. Hendes vision er, at de skal koble bæredygtighed meget tæt til forretningen, som både skal være til fordel for samfundsudfordringer og forretningsmæssig gevinst for Lemvigh-Müller.

Værdi på alle parametre

Pernille Kiær ser et stort potentiale for, at Lemvigh-Müller kan vinde kommercielt på at sætte bæredygtighed øverst på dagsordenen.

”Der er en tsunami af nye love og krav på vej på området for CSR og bæredygtighed, som alle virksomheder skal forholde sig til. Bæredygtighed bliver licence to operate”, forklarer hun og tilføjer, at deres kunder i højere og højere grad efterspørger bæredygtige produkter, løsninger og serviceydelser.

Måden Lemvigh-Müller skal skabe værdi for kunderne og gøre en konkret forskel, til gavn for samfundet, miljøet og klimaet, er eksempelvis gennem grønne produktlinjer, klimavenlige vareleverancer og bæredygtige emballageløsninger. Også mere bæredygtig adfærd er et fokusområde for Lemvigh-Müller.

”Vi har for nylig taget et stort skridt indenfor grøn distribution, hvor vores tekniske leverancer bliver leveret på fossilfri HVO100-biodiesel. Men vi nøjes ikke med at skifte brændstof. Vi er også i tæt dialog med vores kunder om muligheden for at samle leverancerne, så lastbilerne kører færre kilometer”, siger Pernille Kiær.

-CH

Alcadon ApS

Sponseret

[INVITATION] Når man har arbejdet med fiber i næsten 30 år, så har man set lidt af hvert...

KlarPris

Sponseret

Installatørens hemmelige våben: Bestil smartere og arbejd hurtigere

Relateret indhold

07.11.2025Inspectly ApS

Sponseret

Kvalitet – hvad betyder det egentlig? 🤔

07.11.2025Installator.dk

Bravida bestiller 500 elvarebiler i rekordstor ordre

07.11.2025Installator.dk

Elektrificeringen af bilparken er i højgear

07.11.2025Avidenz A/S

Sponseret

Et godt arbejdsmiljø er blevet et konkurrenceparameter

06.11.2025Installator.dk

Bred opbakning til ny karakterskala

06.11.2025Geberit A/S

Sponseret

Mindre toiletpapir, mindre klimaaftryk: Hvorfor douchetoiletter er et ansvarligt valg

06.11.2025Installator.dk

Gæsterne strømmede til åbningsfest hos Lemvigh-Müller

05.11.2025Installator.dk

Entreprenør digitaliserer indkøbet med KlarPris

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle