Lige om lidt skal erhvervskøretøjer have TPMS på alle dæk

Ny lovgivning vedrørende dæktrykovervågningssystemer (TPMS) træder i kraft i Europa fra den 7. juli. Den nye lovgivning beskriver mindstekravene til TPMS-enhederne. Som for eksempel data chaufførerne kan se i realtid.

Fra den 7. juli skal alle erhvervskøretøjer være udstyret med fungerende TPMS på alle dæk. Foto: Goodyear

Fra den 7. juli skal alle erhvervskøretøjer være udstyret med fungerende TPMS på alle dæk. Den vigtigste del af den nye lovgivning er, at enhver registreret ændring af dæktrykket på mere end 20 procent nu skal vises inde i køretøjet. Dette vil advare chaufførerne om et eventuelt problem med dækket, før dækket udgør en fare eller risikerer beskadigelse. Lovgivningen nærmer sig med hastige skridt, og Goodyear anerkender ændringerne som et positivt tiltag for at gøre erhvervskøretøjer mere sikre og effektive. Goodyear har tilbudt sine kunder TPMS-løsninger i mere end ti år, og de har været en vigtig medaktør i branchen, når det gælder om at levere mobilitetsløsninger til flåderne. Det er lykkedes nogle af transportvirksomhederne i Europa at begrænse dækrelaterede nedbrud med hele 90 procent ved hjælp af Goodyears TPMS- løsning.

“Vores mangeårige erfaring på dette område gør os i stand til at hjælpe virksomheder, der kommer under pres på grund af den kommende lovgivning. Vores TPMS er udviklet til at forbedre sikkerheden, øge brændstofeffektiviteten og forlænge dækkenes levetid gennem realtidsovervågning af dæktryk og -temperatur med brugervenlige og smarte mobilapplikationer”, fortæller Yves Sinner, Head of Product Management, Fleet Mobility Solutions, Goodyear. Han fortsætter:

“Goodyear er godt rustet, når det gælder opkoblet dækteknologi, og vi har mulighed for at tilbyde vores kunder hele servicepakken med sensorinstallation, vedligeholdelse og datatjenester. Det betyder, at flåderne kan få den nyeste Goodyear-løsning og professionel eftermontering via vores TruckForce-netværk”.

Læs også: Norlys arbejder på mindst ti nye ladestationer til tung trafik

Goodyears TPMS-løsning rækker allerede ud over kravene i den nye lovgivning. Systemet benytter avancerede algoritmer til at forudsige problemer, før de opstår, og forbedrer på denne måde både brændstofeffektiviteten, sikkerheden og dækkets levetid ved hjælp af banebrydende dataindsamlingsmetoder. Lovgivningen kræver, at TPMS gør chaufføren opmærksom på et problem med dæktrykket, men Goodyear TPMS kan også give besked til kontoret, som så kan hjælpe chaufføren med at træffe de rigtige foranstaltninger. Goodyear har samarbejdet med sine eksisterende partnere om at sikre en problemfri integration samt overholdelse af den kommende lovgivning. Virksomheden forstår til fulde vigtigheden af proaktive tiltag for at øge trafiksikkerheden og flådens effektivitet og er derfor dybt engageret i at bidrage til dette initiativ.

“Vores TPMS-løsning er udviklet til at levere en driftssikker ydelse, der giver brugerne tryghed, fordi det lever op til kravene i den nye lovgivning. Løsningen er en vigtig del af Goodyears Total Mobility-tilbud, som omfatter vores premiumsdæks ydeevne, vores dækstyringsløsningers effektivitet og ekspertisen fra Goodyear Mobility Network", opsummerer Piotr Czyżyk, Managing Director Fleet Mobility EMEA hos Goodyear.

Kilde: Goodyear

/ PiB

Unidrain A/S

Sponseret

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

KlarPris

Sponseret

Derfor vælger flere installatører Grundfos pumper gennem KlarPris

Relateret indhold

Installator.dk

Nyuddannede elektrikere og vvs’ere kommer hurtigt i job

Installator.dk

Varmepumpesalget i hopla: Bedste kvartal i flere år

Installator.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Installator.dk

Sinal henter ny kommerciel direktør

Installator.dk

Batterier vinder frem hos boligejere og virksomheder

Installator.dk

Bravida får stor teknikentreprise på nyt datacenter

Installator.dk

TEKNIQ og Blik & Rør går sammen om mental trivsel

Installator.dk

A&O skruer op for forventningerne efter stærkt kvartal

Installator.dk

Kapitalfond køber sig ind i SD+: Skal firedoble forretningen

Installator.dk

Bravida indgår landsdækkende aftale med Salling Group

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle
DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - aften

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Avanceret objektorienteret programmering

Vil du opkvalificere dine evner inden for objektorienteret programmering? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få styrket dine kompetencer til at analysere og udvikle systemløsninger i din virksomhed.

Dato

26.08.2026

Tid

13:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Strategisk markedsføring

Vil du blive bedre til at bruge kundefokus og marketing, som en integreret del af virksomhedens strategiske arbejde? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og få kompetencer til at arbejde med strategisk markedsføring på alle niveauer.

Dato

26.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Solar Danmark
Kursus
Fejlfinding på installationer og maskiner

Lær at identificere og løse fejl hurtigt og sikkert i installationer og maskiner – med fokus på praktiske metoder, du kan bruge med det samme.

Dato

27.08.2026

Tid

08:00

Sted

Solar Vejen

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og forhandling

Vil du være en dygtig forhandler? Vil du have styr på forskellige forhandlingsteknikker og samtidig have indblik i ledelsesmæssige, etiske, moralske og magtmæssige aspekter i forhandlinger? Så tilmeld dig kurset Ledelse og forhandling, som også er et diplommodul.

Dato

27.08.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

DTU
Efteruddannelse
Cyber defence og ledelsesansvar

Vil du have kompetencer til at udvikle cyber sikkerhedsstrategier? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og bliv i stand til at identificere og vurdere sikkerhedsrisici for din virksomhed.

Dato

27.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup