Lindpro-direktør spår lille fremgang

2015 vil byde på en lille stigning i aktivitetsniveauet på grund af betydelige offentlige investeringer, spår Lindpros direktør Peter Kaas Hammer.

13.01.2015

Benedicte Lorenzen og Lasse Andersen, Installator.dk

”Jeg tror, vi vil se en lille stigning i aktivitetsniveauet, fordi der kommer nogle betydelige offentlige projekter, som de store sygehusbyggerier”, siger Peter Kaas Hammer og fortsætter:

”Desuden håber jeg, at virksomhederne igen tør sætte gang i renoveringsprojekter og energioptimering. Markedet har dog været stagnerende i 2012, 2013 og 2014, så jeg forventer, at det er en meget lille stigning, vi kan se frem til i 2015. Når man taler om el-branchen skal man dog huske på, at vi først kommer ind i de store byggerier sent i processen, så vi kan også se frem mod opgaver i igangværende store byggerier”, forudser Peter Kaas Hammer.

Få ledige elinstallatører
Lindpro-direktøren forventer dog også, at 2015 vil byde på udfordringer. Blandt andet når det gælder rekruttering:

”En af udfordringerne næste år bliver, at der ikke er ret mange ledige el-installatører tilbage på markedet, så jeg håber på, at branchen evner at få nok ud af det forventede stigende aktivitetsniveau”, siger Peter Kaas Hammer. Han mener derfor, at virksomhederne i branchen skal fokusere skarpt i 2015.

Læs også: Installatører: Vi har lagt bekymringerne bag os

”De enkelte installatører skal være meget opmærksomme på at byde ind på de rigtige opgaver. Hvis det skal lykkes, kræver det, at de enkelte installatører har en meget stor grad af fokusering på at lave de rette tilbud og ikke bare byder ind på hvad som helst”, understreger han.

Læs flere bud på udviklingen i installationsbranchen i 2015 i den trykte udgave af Erhvervsmagasinet Installatør, som udkommer den 14. januar.

Wygwam Danmark, a division of Niko

Sponseret

Wygwam introducerer P49 og M49 DALI-2 BMS-sensorer fra Niko

Techem Danmark A/S

Sponseret

Spar på ressourcerne - anbefalingen er, sæt forbrugsmåling op hurtigst muligt i projekterne

Relateret indhold

01.09.2025Wicotec Kirkebjerg A/S

Sponseret

Wicotec Kirkebjerg-koncernen leverer teknikinstallationer i særklasse

01.09.2025Installator.dk

VELTEK samlede branchen til årsmøde i Nyborg

01.09.2025Installator.dk

Digitale værktøjer gør hverdagen lettere for installatører

01.09.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering kan gøre forskellen på millioner ved virksomhedssalg

29.08.2025Minuba ApS

Sponseret

Digitalisering som drivkraft: Installationsvirksomhed har fået fuldt overblik

29.08.2025Installator.dk

Aarhusiansk lys-virksomhed revitaliseret med kinesiske ejere

29.08.2025OK a.m.b.a.

Sponseret

Ny digital løsning giver overblik over tankninger

28.08.2025SCANGRIP A/S

Sponseret

Vi lyser vejen op til fremtidens fagfolk - ses til EuroSkills!

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med Installator.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor tekniske installationer - el, VVS- og ventilationsbranchen.

Se flere temaer

Events

Se alle